Fitch je oceno dolgoročnega dolga za NLB in NKBM znižal za eno stopnjo, z BBB na BBB-. Kot razlog za znižanje bonitetne ocene za omenjeni banki agencija navaja šibak kreditni profil Slovenije, kar se kaže tudi v nezadostni podpori bančnemu sistemu, piše na spletni strani agencije.
Razlika med bonitetno oceno države in omenjenima bankama (gre za tri stopnje), v katerih ima država lastniški delež, po pojasnilih Fitcha odraža pomanjkanje jasnega in verodostojnega načrta po krepitvi kapitala NLB in NKBM ter tudi prejšnje zamude pri dokapitalizacijah.
NLB in NKBM sta po oceni agencije sistemsko zelo pomembni, potrebovali pa bosta sveži kapital, po oceni agencije naj bi po osnovnem scenariju potrebovali okoli 1,5 milijarde evrov svežega denarja. Če država ne bi zmogla sama pomagati bankam, bi NLB in NKBM lahko sicer pomoč črpali iz sklada za zaščito evra, je dodala bonitetna hiša.
Fitch je oceno dolgoročnega dolga za Abanko Vipa medtem znižal za tri stopnje (z BB- na B-), za dve stopnji sta nižji oceni Probanke (z B na CCC) in Banke Celje (z BB na B+), medtem ko je Gorenjsko banko doletelo znižanje za eno stopnjo, z BB na BB-. Fitch je ob tem potrdil oceno dolgoročnega dolga Banke Koper - ta je pri BBB+.
Za vse omenjene banke so obeti za naprej negativni.
Fitch je v sredo za eno stopnjo znižal bonitetno oceno Slovenije, in sicer z A na A-. Kot razlog za znižanje je navedel nadaljnje poslabšanje razmer v bančnem sistemu.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.