Gospodarstvo

Fiskalni svet opozarja na precejšnja negativna tveganja

Ljubljana, 22. 10. 2019 12.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Proračunski načrti vlade ne odstopajo od fiskalnih pravil, kljub temu pa fiskalni svet opozarja na precejšnja negativna tveganja. Poleg tveganj iz mednarodnega okolja se zdi temu neodvisnemu posvetovalnemu telesu vlade zaskrbljujoče predvsem dejstvo, da ne upoštevajo finančnih posledic zakonov, ki so še v fazi sprejemanja.

Fiskalni svet, ki mu predseduje ekonomist Davorin Kračun, je predloga državnih proračunov za leti 2020 in 2021 ocenil s stališča skladnosti s fiskalnimi pravili. "Kar se tiče fiskalnih pravil, so ta izpolnjena," je povedal Kračun.

A medtem ko se predloga proračunov na eni strani skorajda bleščita, na drugi strani obstajajo realna tveganja, ki mečejo senco na izpolnjevanje fiskalnih pravil, je nadaljeval.

Pričakovanja, da se bo učinkovitost pobiranja davkov v kratkem času tako zelo povečala, da bomo zbrali 74 milijonov evrov dodatnih prihodkov, so dokaj optimistična, meni Kračun.
Pričakovanja, da se bo učinkovitost pobiranja davkov v kratkem času tako zelo povečala, da bomo zbrali 74 milijonov evrov dodatnih prihodkov, so dokaj optimistična, meni Kračun. FOTO: Thinkstock

Glavna tveganja že poznamo, ta so povezana z grožnjo globalne recesije, s pojemanjem gospodarske rasti v svetu. Kračun je tako opozoril predvsem na tveganja iz domačega okolja, "ki temeljijo na tem, kaj se dogaja v političnem sistemu, vladi, DZ". Obstaja tveganje, da poraba ne bo mogla ostati v okvirih, kot so začrtani, je pojasnil. "Tveganje, da ne bo mogoče obdržati tako velikega salda, je zelo veliko," je opozoril.

Predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti, ki ju je vlada v začetku oktobra poslala v postopek potrditve v DZ, predvidevata rast tako prihodkov kot odhodkov, proračunski presežek pa naj bi se v vsakem od omenjenih let gibal okoli enega odstotka BDP. Fiskalni svet je dokumenta ocenil s stališča celotnih javnih financ, za katere je poraba predvidena v višini okoli 22 milijard evrov letno.

V predlogih proračunov niso dosledno vključeni finančni učinki zakonov, ki so še v fazi zakonodajnega postopka, je opozoril Kračun. Medtem ko so upoštevane finančne posledice zakona o urejanju trga dela, ki naj bi bile pozitivne, pa niso upoštevane posledice predlaganih davčnih sprememb, ki bodo po njegovem mnenju prav lahko negativne.

"Pričakovanja, da se bo učinkovitost pobiranja davkov v kratkem času tako zelo povečala, da bomo zbrali 74 milijonov evrov dodatnih prihodkov, so dokaj optimistična," je glede načrtov vlade, da se bo 138-milijonski izpad proračunskih prihodkov zaradi sprememb lestvice za odmero dohodnine deloma nadomestil z višjo obdavčitvijo kapitala, deloma pa s strožjimi ukrepi boja proti davčnim utajam in davčnim goljufijam, ki jih bo izvajala Finančna uprava RS, dejal Kračun.

V predlogih proračunov so vključeni tudi nekateri ukrepi, ki nimajo podlage v veljavni zakonodaji, je nadaljeval. Predvideno je denimo občutno znižanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom, kar pa temelji na predpostavki občutnega zmanjšanja števila upravičencev. "A to se doslej še ni zgodilo," je dejal Kračun in spomnil, da se je število upravičencev do socialnih pomoči z gospodarsko rastjo celo še povečalo, čeprav bi pričakovali zmanjšanje.

Načrtovana rast stroškov dela v javnem sektorju se mu zdi prenizka. Iz proračunskih dokumentov bi lahko sklepali, da se povprečna plača v javnem sektorju ne bo spremenila, zaposlenost pa da se bo povečala za največ pol odstotka. "A če upoštevamo pretekla gibanja, realnost in predsedovanje Slovenije Svetu EU v drugi polovici leta 2021, je to zelo optimistična predpostavka," je dejal Kračun.

Obstaja tveganje, da poraba ne bo mogla ostati v okvirih, kot so začrtani, je pojasnil Kračun.
Obstaja tveganje, da poraba ne bo mogla ostati v okvirih, kot so začrtani, je pojasnil Kračun. FOTO: Shutterstock

V DZ pa krožijo tudi predlogi ukrepov, o katerih usklajevanje še poteka, bi pa večinoma pomenili dodatno obremenitev javnih blagajn. Med temi je Kračun izpostavil zahtevo Levice po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. "Ne vemo, kakšen finančni učinek bo imela ukinitev, če bo do nje prišlo," je dejal.

Opozoril je še na zakonodajne spremembe v predlogih obeh proračunov, ki na kratki rok ne bodo imele finančnih posledic, na dolgi rok pa lahko močno znižajo vzdržnost javnih blagajn. "Na primer pokojninska zakonodaja lahko vroči kostanj vrže naslednjemu DZ in naslednji vladi," je dejal.

Vladi zato fiskalni svet predlaga, naj pri pripravi dopolnjenega predloga državnih proračunov, kar mora storiti do 6. novembra, dosledno upošteva finančne učinke predlagane zakonodaje oziroma naj vlada in DZ sprejmeta takšno zakonodajo, da bodo ukrepi postavljeni v okvir načrtovane ravni prihodkov in izdatkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zmago56
25. 10. 2019 16.11
+3
Ne vem, zakaj sploh imamo v Sloveniji pravne službe, ustavna sodišča, fiskalni svet, itd., ipd., ča pa oblast njihovih mnenj, priporočil in odločb ne upošteva?
Arabo Hest
22. 10. 2019 13.58
+12
Proračun temelji na nerealnih predvidevanjih!Slednje pa so si jih izmislili samo za upravičiti prekomerno porabo. Nadaljnje zadolževanje je neizogibno, kljub temu, da je "uspela" ta vlada v enem letu povečati naš skupni dolgoročni dolg za dodani 2 miljardi evrov v obliki obv eznic... Čestitam! Boli njih ta mali, kdo bo to odplačeval... Priskledniki pa seveda to podpirajo.... A si to želimo? Potem pa še naprej volite "naše" fante in punce.... Vaši otroki bodo to imeli na grbi.... a take "boli K¨..
ROMELS
22. 10. 2019 13.58
+9
Tile naši strokovnjaki v politiki se pač požvižgajo na fiskalni svet. Glavno, da so si porihtali plače, pa še kak evro po stranskih kanalih, za drugo jih pa ne briga. Fiskalno pravilo je zanje le signal, da še lahko kaj zmaknejo.
Carmenlula
22. 10. 2019 13.53
+4
Ni kaj za opozarjat saj je jasno, da LEVIČARJEM vedno zmanjka tujega denarja, in ga tudi vedno bo zato pa se vedno njihov FERAJN tragično konča..spet, spet in spet.
Groucho Marx
22. 10. 2019 13.49
-1
Ne težite! Imamo najboljši proračun na svetu, visoka javnosektorska kasta je lepo sita, projekti tečejo, vlada zagotavlja, da je vse pod kontrolo. Če se bodo pojavile težave, se pač bodo in jih bomo reševali takrat, ko se bodo. Če se ne bodo, se pa ne bodo. Razen če se bodo.
User416781
22. 10. 2019 13.48
+3
Mislim, da precejšnje tveganje predstavljajo tudi ukrepi Banke Slovenije za omejevanje kreditiranja prebivalstva in tudi dvig minimalne plače, ki je planiran v letu 2020.
ariazus .
22. 10. 2019 13.46
+7
fiskalna tveganja so lahko samo lopovi...
grumf
22. 10. 2019 13.32
+11
največje dolgoročno tveganje je po mojem mnenju prevelik in še kar rastoči javni sektor. Že pri naslednji krizi bomo zaradi tega zelo tenko piskali.
Blue Dream
22. 10. 2019 13.36
+5
socialna podpora je vseeno 1x enkrat cenješa kajne ker razmerje plača v JS : podpora je 2:1
resslovenka
22. 10. 2019 13.24
+9
Ko bodo znali pravilno, gospodarno porazdeliti denar, tudi za "hude" čase, tako kot gospodaren kmet, ki ne razmetava, ko mu gre dobro, ki gleda, na vsak euro, ki ga je s trudom zaslužil, bo tudi pri nas drugače. Žal, ob svetem nikoli, ker sproti vse zapravijo brž ko se pojavi kakšen višek v državni blagajni. Sebi povišajo plače, nagrade, bonitete, kako kradejo kot srake jih ne zanima. Nihče za nič ne odgovarja, ko se zgrnejo nad nas črni oblaki pa kažejo s prstom eden na drugega. Že 29.leto.😎
TOX6
22. 10. 2019 13.16
+12
šestostvorček novih obrazov-vlada, je že zdavnaj v proračunskem minusu, ampak režimska trobila bolj malo od tega bobnajo ker so jim ukazali, da morajo bit tiho da lahko dalje plenijo po proračunu in družbenih podsistemih!!!!!