Gospodarstvo

Finančni špekulanti v paniki

Berlin, 19. 05. 2010 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nemčija je z odločbo prepovedala, da bi delnice ali državne obveznice iz območja evra prodajali brez kritja. Finančni trgi pa so takoj zagnali paniko: ali je to začetek vala tovrstnih odločitev v Evropi? Posledice so že tu – evro je zdrsnil pod 1,22 dolarja.

Evro
Evro FOTO: Reuters
Ekonomist Jože Mencinger je za 24ur.com dejal, da je bil skrajni čas za sprejem tovrstne odločitve. Meni, da gre za goljufijo, saj v resnici prodajaš nekaj, česar sploh nimaš, je razložil. “Nekomu prodaš nekaj, kar boš šele kupil. Pri tem pa računaš, da bo cena padla. Prav tako storiš vse, da cena res pade. Na primer – uničiš podjetje. Kupcu boš prodal po 100, kupil pa si za 60. Če to ni goljufija, potem res ne vem, kaj je,” je bil kritičen Mencinger. Na vprašanje, zakaj se ni nihče odzval na tovrstne špekulacije, saj so vsi vedeli, kaj se dogaja, je Mencinger odgovoril, da ne ve. “To, kar se je dogajalo v zadnjih petih letih v finančnem sektorju, so bile po mojem mnenju same goljufije. Toda to je veljalo za finančno razvitost. Če si kaj proti tovrstnim dejavnostim rekel, so te označili za bedaka, ki nič ne razume. Je pa skrajni čas, da so to prepovedali,” pravi in dodaja, da se morajo tovrstne špekulacije prepovedati povsod.

Zdaj je tudi uradno. Nemški finančni regulator BaFin se je odločil z odločbo prepovedati, da bi delnice ali državne obveznice iz območja evra prodajali brez kritja (naked short selling).

Prepoved prodaj brez kritja velja za državne obveznice članic evrskega območja in izmenjave posojilnega tveganja (Credit Default Swaps), ki so v podlagi vezane na državne obveznice, a ne služijo osnovnemu namenu teh finančnih instrumentov, zavarovanju pred tveganji.

BaFin je prepovedal tudi prodaje brez kritja desetih finančnih družb. Gre za banke Aareal, Commerzbank, Deutsche Bank, Postbank, zavarovalnici Allianz in Generali Deutschland, pozavarovalnici Hannover Re in Münchener Re ter finančno družbo MLP.

BaFin je odločitev utemeljil z izjemnim nihanjem finančnih trgov pri državnih obveznicah članic evrskega območja, povečanjem pribitkov na izmenjave posojilnega tveganja. Prodaje brez kritja teh instrumentov so po njihovem prepričanju ogrozile stabilnost finančnega sistema.

Negativne posledice odločitve

Evro
Evro FOTO: Reuters
Trenutno je za en evro treba odšteti 1,2173 dolarja.

Posledice odločitve pa so že tu: evro je zdrsnil pod 1,22 dolarja, odločitev pa je negativno vplivala tudi na azijske in evropske borze. Zakaj? Zato ker so se finančni trgi ustrašili, da ta korak pomeni začetek vala tovrstnih odločitev v Evropi.

Na odločitev se je že odzval evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier. Dejal je, da v luči negotovosti na finančnih trgih razume zaskrbljenost Nemčije in tudi Avstrije, da bi prodaje brez kritja lahko imele negativne učinke. Opozoril pa je, da bo učinkovitost takšnih ukrepov večja, če bo njihova koordinacija potekala na evropski ravni. Barnier se zato strinja, da bi bilo o tem vprašanju smiselno razpravljati tudi na srečanju finančnih ministrov držav v območju evra ta petek.

Odločitev velja od danes pa vse do 31. marca 2011, odločili pa so se, da bodo redno izvajali preverbe, če je ukrep v tej obliki še upravičen oz. če ga je treba še razširiti, pravijo v nemški agenciji za nadzor finančnih trgov.

Nemška kanclerka Angela Merkel odločitev podpira in dodaja, da bo veljala toliko časa, dokler ne bo državam članicam EU uspelo vzpostaviti podobnega mehanizma. Njihova odločitev naj bi bila dokaz, da je Nemčija za zajezitev finančnih špekulacij pripravljena ukrepati tudi samostojno, dodaja Merklova.

Kaj se dogaja pri prodaji delnic brez kritja?

Prodaja delnic brez kritja je ena od finančnih špekulacij, pri čemer si borzni vlagatelji navidezno izposodijo določene vrednostne papirje ali finančne instrumente, jih prodajo že vnaprej z upanjem, da jim bo cena padla, in jih potem, ko njihova vrednost pade, spet odkupijo ter vrnejo.

Če jim špekulacija uspe in cena delnice pade, potem poberejo razliko, če se delnica podraži, pa so v težavah. Toda takšne nepokrite operacije imajo lahko še posebej velik učinek in lahko sprožijo močan padec vrednosti določenih delnic ali obveznic.

Na vrhuncu svetovne finančne krize je tovrstno "shortanje" krizo dodatno razpihovalo, saj ni manjkalo tistih, ki so bili pripravljeni staviti na to, da bodo vrednosti delnic in drugih vrednostnih papirjev padale, kar je njihovo padanje pospešilo. Določeni nadzorni organi so zato v splošni paniki takrat začasno prepovedali tovrstne prodaje. V Nemčiji je začasna prepoved veljala leto in pol in se je iztekla v začetku februarja, zdaj pa naj bi ta finančni inštrument dokončno prepovedali.

Prodajanje delnice brez kritja ali "shortanje" pa je le ena izmed oblik zelo visoko tveganih finančnih špekulacij, ki ga je borzna legenda Warren Buffett poimenoval kar "orožje za množično uničenje borznih trgov". Preverite, s katerimi finančnimi instrumenti lahko špekulanti v nekaj minutah z majhnim vložkom zaslužijo desetkratnik vloženega denarja ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Peter Kralj 1
19. 05. 2010 19.24
GRČIJA POSTAJA VEDNO VEČJA !
Titus01
19. 05. 2010 14.50
@sauc001 Kaj imata sploh skupnega? Hipotekarno posojilo je tipična LONG pozicija: Upnik ima interes, da dolžnik popolača celoten dolg, iz hipoteke se lahko poplača samo subsidiarno in samo do višine dolgovanega zneska. Če vrednost nepremičnine pade, ima upnik problem, čeprav dolžnik subsidiarno jamči z vsem svojim premoženjem. Tu ni pozicije, ko bi nekdo profitiral zaradi padca vrednosti premoženja. V bistvu je maksimalni profit pri hipoteki določen s posojilnimi pogoji. Pri short poziciji pa ni tako; profit je v celoti odvisen od gibanja cen vrednostnih papirjev. Mimogrede, razlika je tudi v tem, da za hipoteko veljajo stroge obličnosti, za shortanje pa ne.
User493069
19. 05. 2010 14.40
Kakšna pa je razlika med hipotekarnim posojilom in short pozicijo ?? ;)
Titus01
19. 05. 2010 14.31
@sauc001 Zakaj ne? V pristojnosti vsake države je, da regulira transakcije, ki jih dopušča, in da postavlja pogoje. Shortanje pa mnogokrat ne služi nobenemu produktivnemu namenu v smislu učinkovite alokacije kapitala.
Uporabnik113189
19. 05. 2010 13.29
Čestitke Mencingerju. Ne morem se bolj strinjati. In tudi ni res da so finančni špekulanti v paniki. Tisti, ki so povzročili sedanji hud padec so velike finančne ustanove, ki so sedaj s tem "naked short" noro zaslužili..Zaslužki gredo v milijarde evrov v nekaj denh in početje se jim noro splača. Izza te zgodbe se skrivajo velike ameriške banke in tudi azijske ter kitajske..Gre za organiziran preizkus trdnosti evra. Ko je šlo za ameriškke banke so takšno prodajo takoj ustavili, v evropi pa bo malce težje, ker so finančni trgi razdrobljeni. Njabolj bi jih pravzaprav udarili, če bi se pojavil dovolj močan nasprotni kupec in vse prodane instrumente takoj pokupil..Vendar je potrebno reagirati zelo hitro, česar finančne institucije v EU niso sposobne..In na to špekulanti računajo..
User485368
19. 05. 2010 13.10
Upam da bo še več takšnih odločitev.. Bravo Nemčija, bravo Angelika
User493069
19. 05. 2010 13.07
sramota za DEMOKRATIČNO NEMČIJO .... kaj vse se spomnejo hehe ... ? naj pol ukinejo shortanje vseh delnic ne pa samo tistih katerih je država lastnik ... vprašanje: Bodo tudi bankam prepovedali dajati (tajkunske) kredite, ki bodo krita z delnicam ??
User491527
19. 05. 2010 12.57
Če bo Wall street prizadet bo padel avion od Angele Merkel ona to ve zato se vozi z Avtom. Če se bo pa vozla z avtom naprej potem bodo nemci razvijali atomsko bombo kot Husein in bojo bombardirali Berlin. Zapomnite si kredite morate jemat da lahko obubožate.Potem bo cel svet last Wall streeta.
Regratt
19. 05. 2010 12.38
Stvari se postavljajo na pravo mesto. Vrednost evropskih delnic in evra je bila umetno napihnjena. Balonček je počil in račune je treba plačat v celoti z obrestmi vred.
User71754
19. 05. 2010 12.20
Končno, čas da se shortanje in podobne manipulacije na finančnih trgih prepove. To ni igra Monopoly. Gre za resne zadeve, ki lahko pošljejo države v bankrot in sesujejo monetarne sisteme. Ali pa firme - če gre za shortanje z obveznicami gospodarskih družb. Ja, trg je v paniki - ker so špekulanti v paniki. Večino finančnega trga danes žal poganjajo špekulacije. Borza kot loterija. Temu je končno treba narediti konec. In poteza Nemčije je le začetek domino efekta: ki bo pač najbolj prizadel Wall Street (če bodo ZDA prisiljene v podbne ukrepe) in posledično ameriško "gospodarstvo", ki danes žal pretežno temelji na finančnem sektorju. Get real, guys. The game is over!
User436177
19. 05. 2010 11.56
Niso špekulanti v paniki.. trg je v paniki... teli ukrepi samo škodo delajo.. to nam danes pravi trg..