Kupi takrat, ko so na trgu govorice, in prodaj, ko postanejo novice. Angleški izraz "Buy the rumors, sell the news" naj ne bi bil edini povod za padec bitcoina, ampak tudi velika razprodaja bitcoina na Grayscalu (GBTC). Medtem ima Blackrock, velika ameriška finančna ustanova, v lasti že 11,492 bitcoinov v vrednosti pol milijarde dolarjev.
Novembra 2004 so velike ameriške finančne ustanove, podobno kot prejšnji teden za Bitcoin, takrat pred 20 leti odobrile ETF-trgovanje z zlatom. Cena 31,1-gramske unče se je v naslednjih šestih letih štirikratno zvišala. Mnogi se sprašujejo, če bi se lahko podobno zgodilo z digitalnim zlatom, kot pravijo bitcoinu.
Delnice Boeinga, ki je moral prizemljiti letala zaradi slabih vijakov, še naprej padajo. Inflacija je po zadnjih podatkih iz ZDA spet začela naraščati. Nižanje obrestnih mer se čedalje bolj odmika, ampak tudi v Sloveniji se bliža dan, ko bomo lahko kupili dolgo obljubljene "ljudske" obveznice.
Ameriške banke prevzemajo vlogo kriptomenjalnic, od četrtka lahko trgujejo z 11 ETFi, ki sledijo ceni bitcoina. Revolucija se je začela, vendar brez špekulacij ni šlo. Kriva pa je ameriška komisija za vrednostne papirje, ker so na Twitterju najprej objavili, da je trgovanje dovoljeno. Čez 15 minut pa je Gary Gensler, prvi mož, sporočil, da gre za lažno objavo, ker naj bi nekdo ukradel profil. Ta nekdo je v 15 minutah lepo zaslužil.
Kakšna ironija! Ravno Gary Gensler, šef ameriške komisije za vrednostne papirje, bi moral primarno zaščiti državljane pred zlorabami, zato je tudi država posegla v regulacijo kripto trga. "Naša zaobljuba za leto 2024 je ustvariti pogoje, da trgi delajo za vas. Vlagatelje in izdajatelje in ne obratno."
Dva dni kasneje je ameriški regulator trgovanje bitcoina ponovno odobril, tokrat ni šlo za lažne novice, ampak bitcoin, kot vidite, ni poletel v nebo, kot so nekateri pričakovali. Sledil je 13,47-odstotni padec in vseh 11 ETF je teden končalo v rdečih številkah.
Mnogi politiki uspešno trgujejo na finančnih trgih. Med njimi je tudi 83-letna ameriška senatorka Nancy Pelosi, ki je za pet milijonov dolarjev kupila opcije na delnico Nvidea. Najbolj donosna delnica prejšnjega leta že od avgusta ni prestopila cene 500 dolarjev, vendar je prejšnji teden delnica (NVDA) poletela za 11,23 odstotka.
Povsem pričakovano je, da je po drami z vijaki letal Boeing 737 delnica podjetja strmoglavila. Padati je začela tudi delnica spletnega trgovca Ebay, ker je sodišče prejšnji teden podjetju naložilo trimilijonsko odškodnino za Ino Steiner in njenega moža, ker ju je šest uslužbencev Ebaya izsiljevalo in grozilo po tem, ko sta na svojem blogu kritizirala njihovo počasno dobavo. Uslužbenci so zakoncema v mafijskem stilu na dom poslali ščurke, prašičjo masko morilca iz filma Žaga in knjigo o tem, kako preboleti izgubo partnerja. "Mislila sem, da gre za psihopata. Kdo si lahko izmisli tako delikatne in pokvarjene pošiljke in sporočila? Nikoli si ne bi mislila, da je za tem podjetje."
Po zadnjih ameriških podatkih je inflacija spet rahlo poskočila na 3,4 odstotka, kar je več kot prejšnji mesec (3,1 odstotka) in tudi več, kot so ekonomisti pričakovali (3,2 odstotka). Spraviti inflacijo na želena dva odstotka bo precej težje, kot se je zdelo. Medtem brezposelnost ostaja zelo nizka. To posledično pomeni, da se nižanje visokih obrestnih mer odmika. Ekonomist Raphael Bostic iz ameriških Zveznih rezerv (Fed-Atlanta) je izpostavil, da letos vidi zgolj dve nižanji obrestnih mer za skupaj 50 bazičnih točk, medtem ko trg pričakuje nižanje na skoraj vsaki konferenci ameriške centralne banke.
Medtem je inflacija v Argentini poskočila že na 200 odstotkov. Ljudje so zasedli ulice. Predstavnica mednarodnega denarnega sklada Julie Kozack je prejšnji teden v Washingtonu izpostavila, da letos pričakujejo nižjo svetovno gospodarsko rast. "Trg dela ostaja odporen. Te novice niso najboljše, ker je odpornost vplivala na lanskoletno gospodarsko rast pri treh odstotkih in podobne napovedi so za letos, kar je mnogo nižje od povprečne gospodarske rasti, ki znaša 3,8 odstotka."
Po sobotnih tajvanskih volitvah se geopolitične napetosti stopnjujejo. Peking tudi zaradi pritiskov o združeni Kitajski množično izgublja tuje naložbe, ki so še vedno ključne za nadaljnji gospodarski in tehnološki razvoj. Marko Papić, glavni strateg ameriške finančne ustanove Clocktower Group, izpostavlja, da se kitajsko gospodarstvo lahko znajde v pasti srednjega dohodka, v kolikor se trend odhajajočih vlagateljev iz leta 2023 ne spremeni.
Ne zgolj energenti, tudi prehranske surovine bodo naraščale naslednje desetletje, je v zadnjem Finančnem POPkastu izpostavil finančni analitik Tilen Šarlah. "Dosegamo maksimum proizvodnje, medtem ko število prebivalcev raste, zdaj, ali bo šla cena navzgor ali pa bo manj prebivalcev. Tako je, trendi so navzkrižni."
Država je že lansko leto napovedala izdajo tako imenovanih ljudskih obveznic, dočakali naj bi jih že v začetku prihodnjega meseca. Na domačem borznem parketu je bilo prejšnji teden sklenjenih 7,8 milijona evrov poslov. Cinkarna Celje in Telekom Slovenije bosta spet izplačevala dividende, lani jih nista smela zaradi prejemanja državne pomoči.
Svet portfelj je prejšnji teden izgubil 94,81 evra, ampak je še vedno slabih 90 evrov v zelenem. V portfelju tri naložbe ustvarjajo negativni donos, poleg kitajske Alibabe (BABA), ki je od nakupa nižje za 17,06 odstotka, povzroča bežno izgubo za 0,43 odstotka še (BTU) Peabody Ebergy, ki trguje in rudari premog. Konglomerat luksuznih znamk Louis Vuitton Moet Hennessy z oznako LVMH / MC je od začetne naložbe nižji za 4,05 odstotka. Kljub padcu bitcoina ostaja ETF BTCE, ki sledi ceni bitcoina, najbolj donosna naložba v portfelju s 15,25-odstotnim donosom. ETF ZPRR, ki sledi indeksu Russell 2000, gre za mala in srednje velika podjetja v ZDA, ima višji donos od svetovnega dividendnega ETF VGWE, ki sledi 1762 delnicam. Delnica Disney se vrti okoli cene 90 dolarjev, kar je še vedno 7,04 odstotne točke več, kot je bila ob nakupu konec septembra. Delnica Pan American Silver (PAAS) kljub temu, da ima v imenu srebro, proizvaja tudi večje količine zlata in je od začetne naložbe višje za 2,70 odstotka. Cena zlata letos ni padla pod 2000 dolarjev za 31,1-gramsko unčo.
Včeraj, v ponedeljek, 15. januarja, je bila ameriška borza zaprta zaradi praznika v spomin na velikega Martina Luthra Kinga ml., ki je pustil velik pečat v ameriški zgodovini. O investiranju je imel mnenje, da je to zavestno tveganje s kančkom upanja.
"Upanje pomeni narediti prvi korak tudi takrat, ko ne vidiš celotnega stopnišča." - Martin Luther King ml.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.