Gospodarstvo

Finančni komentar: triodstotna inflacija kot nova normalnost

Ljubljana, 07. 05. 2024 07.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
38

Wall Street navija za višjo stopnjo brezposelnosti in slabše gospodarske kazalnike, ker je to trenutno najučinkovitejši dejavnik, ki lahko spodbudi centralno banko, da prične nižati obrestno mero. Inflacija ostaja trdovratna in bo verjetno vztrajala pri treh odstotkih v letošnjem supervolilnem letu.

Manj spodbudni podatki z ameriškega trga dela so v prvih dneh maja blagodejno vplivali na rast delniških trgov. Brezposelnost v ZDA je bila aprila rahlo višja, vendar še vedno pod štirimi odstotki. Umirja se rast plač in gospodarstvo ustvarja manj delovnih mest, kot so ekonomisti napovedali. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell je na zadnjem zasedanju v začetku maja poudaril, da je stopnja inflacije še vedno precej oddaljena od želenih dveh odstotkov, zato je še prezgodaj govoriti o nižanju obrestnih mer.

Jerome Powell vedno poudarja, da nikoli ne sprejema odločitev na podlagi političnih pritiskov.
Jerome Powell vedno poudarja, da nikoli ne sprejema odločitev na podlagi političnih pritiskov. FOTO: Investing

Spodbudna novica za inflacijo so padajoče cene energentov. Tudi cene nekaterih surovin v zadnjem času padajo. Cena kakava je v zadnjih dveh tednih nižja za 30 odstotkov. Sladkor je na najnižji točki v zadnjem letu in pol. Les je na najnižjih vrednostih v zadnjih petih letih. Prejšnji teden so svetovni tehnološki velikani, kot so Amazon, Apple, AMD in še mnogi drugi, nadaljevali objave četrtletnih poslovnih rezultatov.  

Še slabše kot Boeing (BA) se je v letošnjem letu odrezal tečaj delnic Intel (INTL), ki je strmoglavil za 39 odstotkov. Med najslabšimi rezultati se je znašel tudi WarnerBros, ki se je v preteklosti združil z družbo Discovery. Tečaj delnice (WBD) je nižji za 35 odstotkov, Paramount se drži bolje, ampak je letos vseeno izgubil 21 odstotkov. Dobrih 20 odstotkov nižje je letos tudi Tesla. Apple je od začetka leta padel za 10 odstotkov. Delnica z najboljšim letošnjim rezultatom v indeksu S & P 500 je Super Micro Computer (SMCI), ki je letos višje za 200 odstotkov. Na drugem mestu je vodilna družba za razvoj umetne inteligence Nvidia (NVDA), ki je ustvarila 74-odstotni donos, navaja upravljavec premoženja in analitik Charlie Bilello.

Ameriški farmacevt Eli Lilly (LLY) je z zdravilom proti debelosti letos zasedel 8. mesto
Ameriški farmacevt Eli Lilly (LLY) je z zdravilom proti debelosti letos zasedel 8. mesto FOTO: Charlie Bilello

Osrednji ameriški indeks S & P 500 je bil prejšnji teden pisano obarvan. Apple je teden končal 8 odstotkov višje. Tesla je tudi v tem tednu nadaljevala rast za 7 odstotkov. Google, AMD in Intel so tedenski tečaj končali nižje. Slabše jo je odnesel tako energetski kot tudi finančni sektor. Na svetovnem zemljevidu delniških trgov je zelena barva prevladovala v Aziji. Japonski delniški trg je imel kljub valutnemu izzivu v preteklem tednu stabilno rast. Na Kitajskem je inflacija 0,1-odstotna in delniški trg po dobrem letu optimistično raste, večina delnic je dosegala več kot 5-odstotno rast.

Kitajski Bidu je teden končal 12 odstotkov višje. JD je poskočil za 8 odstotkov, Alibaba, ki jo imamo v Svet portfelju, je prejšnji teden pridobila dobrih 7 odstotkov.
Kitajski Bidu je teden končal 12 odstotkov višje. JD je poskočil za 8 odstotkov, Alibaba, ki jo imamo v Svet portfelju, je prejšnji teden pridobila dobrih 7 odstotkov. FOTO: Finviz

Kitajska centralna banka je največji kupec zlata na svetu. Vrednost zlata je v zadnjem mesecu nižja za 5 odstotnih točk. Spodbudna novica za nižji inflacijski pritisk prihaja iz energetskega sektorja, ker cena surove nafte pada. 159-litrski sodček je za skoraj 10 odstotkov cenejši, kot je bil pred slabim mesecem.  

Surova nafta BRENT je od 17. aprila cenejša za 9,85 odstotnih točk.
Surova nafta BRENT je od 17. aprila cenejša za 9,85 odstotnih točk. FOTO: TradingView

Na prvomajskem zasedanju ameriške centralne banke FED je guverner Jerome Powell poudaril, da ga pojav t. i. stagflacije zaradi šibkejšega gospodarstva ne skrbi tako zelo kot trdovratna inflacija, ki se očitno še dolgo ne bo spustila do dveh odstotkov, vendar ekonomisti za zdaj tudi ne vidijo verjetnosti, da bi obrestno mero letos dodatno višali. "Moje osebno pričakovanje ostaja, da se bo stopnja inflacije letos spustila. To sicer napovedujem manj samozavestno kot prej zaradi ekonomskih podatkov."

McDonalds in CocaCola sta imela rahlo rast, medtem ko je Starbucks po objavi rezultatov teden končal nižje za 17 odstotkov.
McDonalds in CocaCola sta imela rahlo rast, medtem ko je Starbucks po objavi rezultatov teden končal nižje za 17 odstotkov. FOTO: Investing

V ZDA so prejšnji teden podjetja nadaljevala objavo četrtletnih poslovnih rezultatov. Super Micro Computer (SMCI) je letos največ pridobil v osrednjem ameriškem indeksu S & P 500 (200 odstotkov), vendar je delnica od začetka marca začela padati in je po objavi rezultatov prejšnji teden še dodatno strmoglavila. Apple, drugo največje podjetje na svetu glede na tržno kapitalizacijo, je po objavi rezultatov petkov trgovalni tečaj končal 6 odstotkov višje.  

Apple je v prvem četrtletju kljub nižji prodaji pametnih telefonov dosegel napovedane prihodke in rahlo izboljšal dobiček. Super Micro Computer je za 15 odstotkov presegel pričakovani dobiček, vendar zgrešil napovedan promet.
Apple je v prvem četrtletju kljub nižji prodaji pametnih telefonov dosegel napovedane prihodke in rahlo izboljšal dobiček. Super Micro Computer je za 15 odstotkov presegel pričakovani dobiček, vendar zgrešil napovedan promet. FOTO: TradingView

Apple je na medletni ravni ustvaril 90 milijard evrov prometa (83 milijard evrov), čeprav je skupna prodaja izdelkov (Iphone, Ipad, MacBook, Watch, AirPods) padla za 10 odstotkov. Prihodki, ki jih ustvarjajo Applove storitve, so bili višji za 14 odstotkov.  

Maržo so zvišali za 31 odstotkov. S storitvami so ustvarili skoraj 24 milijard dolarjev (22 milijard evrov).
Maržo so zvišali za 31 odstotkov. S storitvami so ustvarili skoraj 24 milijard dolarjev (22 milijard evrov). FOTO: Economy Insight

Slabe rezultate prinaša tudi Applov novejši izdelek Vision Pro. Potem ko je Apple ustavili razvoj električnih avtomobilov in bežno zamuja z integracijo umetne inteligence v napravah, je bilo med delničarji čutiti obilo skepticizma, kako se bo svetovni tehnološki velikan razvijal v prihodnje. Izvršni direktor Tim Cook je ponovno rešil delnico (AAPL) brez spektakularnih napovedi, ampak zgolj z najavo odkupa lastnih delnic v vrednosti 110 milijard dolarjev (102 milijardi evrov), kar je bilo dovolj, da je Apple na trg privabil bike. 

meme
meme FOTO: Reddit

Umetna inteligenca omogoča večjo produktivnost, je prejšnji teden na Stanfordu poudaril Sam Altman, ki je ustvaril znani klepetalnik ChatGPT. Gre za zgodovinski mejnik, ki bo morda celo večji od interneta, zato visoka cena razvoja za tehnološke velikane ne bi smela biti problem. "Tudi, če na leto porabimo 500 milijonov, 5 milijard ali celo 50 milijard, mi je povsem vseeno. Dokler ustvarjamo nekaj, kar je ključno za napredek družbe, in ob tem uspešno plačujemo položnice. Ustvarjamo splošno umetno inteligenco, seveda, da to ne bo poceni, ampak je vredno. "

Sam Altman pravi, da bo umetna inteligenca ustvarila številne nove službe in izboljšala produktivnost.
Sam Altman pravi, da bo umetna inteligenca ustvarila številne nove službe in izboljšala produktivnost. FOTO: OpenAI

Ob nedavnem prazniku dela spomnimo, da Slovenci na teden delamo večje število ur, kot je povprečje OECD. Stereotipno pridni in marljivi Nemci delajo na teden 34,7 ure in zgolj tri evropske države – Norveška, Danska in Nizozemska – delajo manj. Američani delajo štiri ure več kot Nemci, Slovenci smo bolj delovni tudi od Američanov.

 Največ delovnih ur na teden naredijo Kolumbijci, sledijo Turki in na tretjem mestu so po podatkih OECD Mehičani.
Največ delovnih ur na teden naredijo Kolumbijci, sledijo Turki in na tretjem mestu so po podatkih OECD Mehičani. FOTO: oecd

Norveški upravitelj skladov Nicolai Tangen pravi, da so ameriške delnice precej bolj zanimive od evropskih, ker so poslovneži v ZDA tudi precej bolj ambiciozni od evropskih podjetnikov. Razmerje med delom in zdravim življenjem je v Evropi precej bolj pomembno kot v ZDA, zato trdi, da Američani bolj trdo delajo.  

Padajoče razmerje zadnjih 10 let med evropskim in ameriškim delniškim trgom.
Padajoče razmerje zadnjih 10 let med evropskim in ameriškim delniškim trgom. FOTO: Bloomberg Terminal

V treh trgovalnih dneh na Ljubljanski borzi je bilo sklenjenih za 3,61 milijona evrov poslov. Praznik dela je domačo borzo obarval zeleno, vseh devet delniških družb v osrednjem indeksu SBITOP je teden končalo višje, zato je bil tedenski premik 1,25-odstoten. Najbolj so zrasle delnice Cinkarne Celje za 3,81 odstotka, najmanj je pridobil Petrol, in sicer 0,36 odstotka.

Delnica NLBR je na tedenski ravni končala višje za 2,4 odstotka, dividenda za lani znaša 11 evrov bruto na delnico.
Delnica NLBR je na tedenski ravni končala višje za 2,4 odstotka, dividenda za lani znaša 11 evrov bruto na delnico. FOTO: Ljubljanska borza

Svetov portfelj je v zadnjem tednu nižji za 1,29 odstotka, čeprav se je izguba pri kitajski Alibabi (BABA) močno znižala v zadnjih dveh tednih. V rdečih številkah se je po objavi poslovnih rezultatov znašel Peabody Energy z oznako BTU. Rudar in proizvajalec premoga je trenutno najslabša naložba v Svetovem portfelju. Upravljavec premoženja Simon Skubin iz Optimtraderja poudarja, da je delnica BTU dosegla zelo nizko vrednost, ki je primerna za dolgoročno naložbo, zato smo včeraj po objavi v rubriki Finančni Svet zvišali izpostavljenost s 5 na 10 odstotkov. "Rezultati v prvem kvartalu niso bili najboljši, ampak je videti, da je veliko negativnega že vračunanega v ceni delnice." Svetov Portfelj ne predstavlja finančnega nasveta, ampak služi zgolj informiranju. Najbolj donosen v portfelju ostaja rudar zlata Newmont z oznako NEM. Na drugem mestu je ETF, ki sledi ceni bitcoina BTCE. Sklad, ki sledi svetovnim dividendnim delnicam, ETF VGWE, je dokaj nespremenjen. Surovinski ETF sklad EXXY izgublja zaradi padca surove nafta in zlata. 

Omejitev odgovornosti: Svet Portfelj ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube.
Omejitev odgovornosti: Svet Portfelj ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube. FOTO: Optimtrader

Sprejeti moraš dejstvo, da se motiš, če želiš ostati inovativen.Jeff Bezos 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

manga
07. 05. 2024 20.21
Govor Putina na današnji inavguraciji objavite,ker ste demokratične in svobodne države z svobodo medija in naj vsak posameznik sliši in presodi ali z katerokoli besedo zmerja,zaničuje ali podcenjuje vse druge narode in države na svetu.
Kollerik
07. 05. 2024 20.51
Kr neki pogumnih ruskih novinarjev je že pod zemljo, od Politkovske naprej. Da ne omenjamo umorjenih opozicijskih liderjev. In ti še vedno praviš, da je Putin priden fant?
janez Kovač 1
07. 05. 2024 19.45
+3
Vse te silne evropske in ameriške miljarde donirane za Ukrajino so po moje napihnjen denar brez kritja,nevem od kod Evropi toliko denarja ,ali se tiska troizmenjsko,enkrat bo ta balon počil,streznitev bo težka!
Kollerik
07. 05. 2024 20.52
+1
Ne veš? EU keš se tiska v Frankfurtu. Lastnik te tiskarne pa je kdo?
MasteRbee
07. 05. 2024 21.02
+1
teh nekaj deset milijard ni NIČ za Zahod. Inflacija, obresti, tiskanje na Zahodu obrnejo bilijone.
MasteRbee
07. 05. 2024 21.04
Slavko BabIč
07. 05. 2024 18.05
+2
Leta 1946 je ROCKEFELLERJEVA FUNDACIJA porabila 139,000 ameriških dolarjev za predstavitev uradne verzije druge svetovne vojne, s katero so prikrili nastanek nacističnega režima s pomočjo kazarsko-židovskih bankirjev iz ZDA. Eden glavnih sponzorjev je bil Rockcfellerjev Standard Oil Corp.
Slavko BabIč
07. 05. 2024 18.02
Da bi financiral svoj nakup MGM-United Artists, si je Turner nameraval sposoditi 515 milijard od Drexel Burnham Lambert, ameriške veje Banque Bruxelles Lambert, ki je belgijska veja Rothschildovih operacij
LuxVeritas
07. 05. 2024 17.32
+1
mah j* te se sm se glih na 7% prvadu.
manga
07. 05. 2024 13.28
+4
Edina vaša naloga takoimenovane države članice EU je da slepo sledite gospodarju ZDA in denarja bo dost.Tiskali ga bodo v treh izmenah 365 dni v letu.
Zmaga Moke
07. 05. 2024 12.17
+5
Nove normalnosti ni. Je samonormalnost ali nenormalnost.
dane30
07. 05. 2024 11.04
+7
Že na obrazu Jeroma se vid komu pripada...
Samo navijač
07. 05. 2024 10.38
+6
Kynsi.... Znamo ločit zrno od plevela. Sj ne rabijo tu pisat neke pamfleje ,jasno se vidi kako se ropa postene ljudi.
trgft
07. 05. 2024 10.33
+5
Sam Altman pravi, da bo umetna inteligenca ustvarila številne nove službe in izboljšala produktivnost. In vse manj ljudi bodo potrebovali za fizično delo.
Zmaga Moke
07. 05. 2024 12.17
Trilem
07. 05. 2024 10.23
+3
" triodstotna inflacija kot nova normalnost" Zgodovinsko gledano je bila inflacija vedno med 2% in 3%, katero banke in finančne inštitucija ciljajo, da gospodarstvo lepo deluje.
proofreader
07. 05. 2024 10.16
+2
Kako to da Nizozemci tako malo delajo?
Julijann
07. 05. 2024 09.51
+8
Že od kar sem na svet, pa prej menda tudi, posamezniki delajo vse na tem, da njim bogastvo narašča, ostali pa imamo vse manj.
proofreader
07. 05. 2024 10.16
-6
kyngston
07. 05. 2024 09.50
+8
znova največji reveži in propalice najbolj komentirajo svetovne finance...
tirolec
07. 05. 2024 09.37
+11
Načrtovalci v agendi...vse za bogate - nič za revne!
Nula0
07. 05. 2024 09.06
+0
Robi in Tina mora sedaj postaviti nove vrednote v Sloveniji.
Heprk
07. 05. 2024 08.53
+21
Ko se bomo znebili teh spekulantov, brezdelnezev pohlepnih, posledicno izkoriscevalskih bank bo svet lepsi. Zivljenje ljudi brez kredita je svoboda, ampak to bankirjem ne paše.
suleol
07. 05. 2024 12.07
+0
brez kredite lah ti k ti je pustila mami ati teta
roten
07. 05. 2024 08.50
+10
Jerome e moj Jerome lažeš ko Natenjahu
jung
07. 05. 2024 14.17
Roten... Netanjahu sploh ne laže ampak deluje še preveč transparentno. (na žalost). Powel je pa itak predsednik ZDA.
Gaylona
07. 05. 2024 08.40
+1
jugalo
07. 05. 2024 08.34
+8
“Ne boste imeli nic in bote srecni”… inflacija bo rastla, place bodo iste ;)!