Predlog ministrice za delo Anje Kopač Mrak za dvig minimalne plače je presenetil finančno ministrico Matejo Vraničar Erman. Od Kopač Mrakove pričakuje, da bo argumentirala temelje za tak predlog, je po koalicijskem vrhu dejala Vraničar Ermanova in pojasnila, da so številke, ki bi lahko utemeljevale dvig minimalne plače, precej nižje od predloga.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo Ekonomsko-socialnemu svetu predlagala, da se minimalna plača za leto 2018 zviša za 4,7 odstotka na 842,79 evra bruto oz. 638,42 evra neto, je sporočila v ponedeljek.
Kot je Vraničar Ermanova spomnila po koalicijskem vrhu, ima ministrica za delo sicer pristojnost, da predlaga odstotek dviga minimalne plače. A finančni ministrici ni povsem razumljivo, na kakšnih argumentih temelji ta konkretni predlog.
Spomnila je, da je povprečna plača na letni ravni po zadnjih javnih podatkih zrasla za 2,8 odstotka oz. v zasebnem sektorju za 2,5 odstotka, inflacija je bila lani 1,7-odstotna, ocenjena rast produktivnosti pa 1,6-odstotna. "Vse te številke, ki bi lahko utemeljevale dvig minimalne plače, so precej nižje od predlaganega dviga minimalne plače," je pojasnila ministrica za finance, ki zato pričakuje, da bo Kopač Mrakova pojasnila argumente za takšen predlog.
Glede na to, da so bili s predlogom ministrice za delo seznanjeni šele včeraj popoldne iz medijev, bodo finančne preračune po besedah Vraničar Ermanove še morali narediti. Gre za oceno dviga minimalnih plač v javnem sektorju, kjer velikega učinka ne pričakuje, pomembnejši učinek pa je po navedbah finančne ministrice na zasebni sektor.
Predlog Kopač Mrakove je sicer sprožil različne odzive. V sindikatih menijo, da bi moral biti dvig višji, delodajalci pa pravijo, da je previsok in da bo številnim podjetjem povzročil težave.
Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer se je na idejo ostro odzvala. O pobudi se bodo pogovorili, a zvišanje minimalne plače po njeni oceni ne bo rešilo ključne težave, to je previsokega števila prejemnikov.
Prvak DeSUS Karl Erjavec se strinja, da je predlog za dvig minimalne plače v neposredni pristojnosti ministrice za delo, vendar bi bilo po njegovem mnenju vseeno prav, da bi ministrica Anja Kopač Mrak koalicijske partnerje s predlogom predhodno seznanila. Sicer pa v DeSUS podpirajo dvig minimalne plače.
Han zatrdil, da so se o tem večkrat pogovarjali
V SD podpirajo svojo ministrico Anjo Kopač Mrak v prizadevanjih za dvig minimalne plače in zavračajo kritike partnerjev. Ko se dvignejo plače tistim, ki relativno dobro živijo, iz SMC ni pritiska, ko se tistim, ki težko preživijo, pa je "cel halo", ugotavlja vodja poslancev SD Matjaž Han. Upa, da se bo ministrica o predlogu sporazumela na ESS.
Ob kritikah, da so koalicijski partnerji za predlog ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izvedeli iz medijev, je Han v današnji izjavi novinarjem v Ljubljani zatrdil, da so se o tem pogovarjali že večkrat in so partnerji vedeli, da bo ministrica to storila.
Han upa, da se bo Kopač Mrakova v petek sporazumela s sindikati in delodajalci in da vlada temu ne bo nasprotovala. "Če tega ne bi naredila, bi naredil kdo drug in potem bi isti partnerji rekli, kje je bila in zakaj tega ni naredila," je oster vodja poslanske skupine SD.
Odgovoril je tudi na kritike vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer, da dvig minimalne plače ne bo rešil ključnega problema na tem področju, in to je previsoko število prejemnikov minimalne plače. "Za to so drugi prijemi," je dejal Han in med drugim ocenil, da je Kustec Lipicerjeva to dejala kot "človek, ki predava, teorija pa je v življenju čisto nekaj drugega".
Na očitek, da gre za predvolilni bonbonček SD, je odgovoril z besedami, je vse, kar sedaj naredijo, tako ali tako predvolilno, a ljudje bodo vendarle nekaj več dobili v denarnico.
SDS opozarja na zmožnost podjetij, v NSi pa pričakujejo še davčne razbremenitve
V SDS menijo, da ne bi bilo dobro, da bi država z avtoritarnim posegom določila minimalno plačo, ki bi presegala zmožnosti podjetij. V odzivu na predlog ministrice za delo so se sicer zavzeli za višino minimalne plače, ki bi stimulirala delo in zagotavljala dostojno preživetje ljudi. Višino minimalne plače je treba postaviti v širši kontekst, to je celoten plačni sistem, so izpostavili v največji opozicijski stranki. Ob tem so poudarili, da mora obstajati razlika med socialnimi prejemki in minimalno plačo.
"Višina minimalne plače mora biti določena v dogovoru s sindikati in delodajalci, in sicer glede na uspešnost in produktivnost ter določena na način, da se razbremeni tudi delodajalce, da ob povišanju minimalne plače zaradi povečanja stroškov dela delavcev ne bi odpuščali," so prepričani v SDS.
Menijo, da ne bi bilo dobro, da bi država z avtoritarnim posegom določila minimalno plačo, ki bi presegala zmožnosti podjetij. So pa opozorili, da "žal še vedno obstajajo podjetja, ki svoje dobičke kujejo na račun nizkih plač zaposlenih". Menijo, da je prav, da institut minimalne plače obstaja in da ga država nadzira.
V NSi po predlogu ministrice za delo Anje Kopač Mrak za 4,7-odstotno zvišanje minimalne plače pričakujejo, da bo vlada zvišala vse plače v okviru davčne razbremenitve. "Nižji davki pomenijo višje plače. To je tista alternativna rešitev, ki jo Nova Slovenija ta trenutek ponuja," je v izjavi za medije dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec.
"Ministrica naj najprej uskladi zakon v okviru vladajoče koalicije in ga pošlje v parlamentarno proceduro. Naš predlog ne prizadene ne delodajalcev ne delavcev," je dejal Vrtovec.
Delavci si po njegovih besedah zaslužijo normalne, evropsko primerljive plače, to pa najlažje dosežemo na način, da znižamo davke. "Nižji davki pomenijo višje plače. Tega si želimo vsi. Veča se tudi potrošnja in zadovoljstvo je obojestransko," je še dodal. Po njegovem mnenju gre sicer pri predlogu za višanje minimalne plače predvsem za "volilne bonbončke", ki pa delavcev veliko ne bodo prinesli.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.