Glavni izvršni direktor avtomobilskega proizvajalca Fiat Sergio Marchionne je danes na obisku v Nemčiji, kjer bo s predstavniki vlade razpravljal o lastniškem vstopu v Opel (sicer del General Motorsa – GM), sestal pa se bo tudi z vodstvom Opla.
Marchionne je še pred obiskom za Financial Times povedal, da bi Fiat in Opel lahko oblikovala javno podjetje s prihodki v višini okrog 80 milijard evrov ter letno prodajo vozil v višini šest do sedem milijonov. Tako Fiat kot Opel bi zaradi združitve letno pridobila približno milijardo evrov več, meni direktor Fiata.
Novo podjetje, ki bi se imenovalo Fiat/Opel, bi združilo oba segmenta majhnega B razreda in srednjevelikega C razreda in vključila Fiatov ultra majhen A razred in Oplov zgornji srednji D razred avtomobila, pišejo v Financial Timesu.
Fiat naj bi prevzel tudi 20-odstotni delež v tretjem največjem ameriškem avtomobilskem proizvajalcu Chryslerju. Ta je v petek, kot je znano, pred zveznim sodnikom Arthurjem Gonzalesom začel postopek prisilne poravnave oziroma stečaja.
Sindikati nasprotujejo združitvi
Zaradi združitve bi službo predvidoma izgubilo 9000 zaposlenih. GM ima v Evropi skupno 10 tovarn, Fiat pa 11, večinoma v Italiji.
Armin Schild iz sindikata IG Metall, sicer tudi član nadzornega odbora Opla, pravi, da je Fiat pripravil ponudbo za Opel v višini manj kot 750 milijonov evrov. Schild je v pogovoru za časnik Taggespiegel izrazil nasprotovanje poslu, saj je mnenja, da s tem ne bi okrepili Opla, prej nasprotno, prevlada nad Oplom pa bi se le preselila iz Detroita v Torino.
Nemška vlada je pripravljena pomagati kateremu koli novemu vlagatelju v Opel, ki v Nemčiji zaposluje skoraj 26.000 delavcev.
Marchionne želi dogovor z GM doseči do konca maja, nato pa v roku treh mesecev ustanoviti novo, združeno podjetje. Za uresničitev svojega načrta bi Fiat potreboval podporo nemške vlade.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.