Znižanje diskontne stopnje s 6,25 odstotka na 5,75 odstotka je do sedaj najbolj dramatičen poskus centralne banke, da bi pomirila finančne trge.
V sklopu ukrepov za umiritev krize je Fed ameriškemu bančnemu sistemu ponudil novo finančno injekcijo, vredno 5,2 milijarde evrov. Ukrepi so namenjeni preprečitvi negativnih vplivov nepremičninske posojilne krize na celotno gospodarstvo.
Vendar pa dodatna sredstva, ki jih svetovnim finančnim trgom zagotavljajo ne le Fed, ampak tudi številne druge centralne banke po svetu, niso dosegla željenega učinka. Kriza na trgu hipotekarnih kreditov je namreč prizadela ne le majhne, ampak tudi velike investicijske družbe, kot je Goldman Sachs, zaradi česar so vlagatelji postali izjemno previdni pri zagotavljanju denarja podjetjem skozi hipotekarne trge.
Fed je sicer ključno obrestno mero za kratkoročna medbančna posojila zaenkrat pustil nespremenjeno pri 5,25 odstotka. Številni ekonomisti pa menijo, da bo, če se bo finančna kriza zaostrila, moralo kmalu priti do sprememb tudi pri tej obrestni meri.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.