V državnem proračunu je bilo februarja 345,7 milijona evrov primanjkljaja, kar je 140 odstotkov več kot januarja. S tem se je akumulirani proračunski primanjkljaj v letu 2015 zvišal na 488,9 milijona evrov in dosegel že več kot tretjino dovoljenega za celo leto.
V skladu z rebalansom, ki ga je DZ sprejel pred mesecem dni, je proračunski primanjkljaj za leto 2015 določen v višini 1,39 milijarde evrov.
Februarja se je v proračun steklo 590,6 milijona evrov prihodkov, kar je 17 odstotkov manj kot januarja. Od tega je bilo davčnih prihodkov za skupaj 483,4 milijona evrov, to je dobro četrtino manj kot v prvem letošnjem mesecu.
Podoben je bil tudi padec prihodov od davka na dodano vrednost, in sicer za 24 odstotkov na 245 milijonov evrov, medtem ko so se prihodki od trošarin predvsem zaradi občutnega padca trošarin od energentov in električne energije prepolovili na 65,7 milijona evrov.
Kljub padcu v primerjavi z januarjem pa so bili prilivi iz naslova davčnih prihodkov za 40 milijonov evrov višji od napovedi Finančne uprave RS, so sporočili s finančnega ministrstva.
Potem ko je Slovenija januarja iz evropskega proračuna črpala 32 milijonov evrov, jih je februarja še 71,6 milijona evrov, vanj pa je doslej v dveh mesecih vplačala skupaj 137,2 milijona evrov.
Medtem ko so bili prihodki februarja manjši kot januarja, pa so se odhodki nekoliko povečali, in sicer za devet odstotkov na 936,3 milijona evrov. Od tega so plačila domačih in tujih obresti znašala 158,2 milijona evrov. Februarja se je država tudi prvič letos zadolžila, namreč za 120,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.