Prekinila se je rast cen hrane in brezalkoholnih pijač, ki so vztrajno rasle kar sedem zaporednih mesecev. Z urada za makroekonomske analize in razvoj so sporočili, da je gibanje cen nasploh primerljivo s povišanji cen v enakem obdobju v preteklih letih.
Najbolj so se znižale cene tekočih goriv (podražil se je le plin), pri hrani pa se je najbolj pocenila zelenjava (za 8,2 odstotka). Cenejša sta tudi sadje (za 7,2 odstotka) in meso (za pol odstotka).
Seveda obstajajo tudi živila, ki so se podražila. Več bomo odšteli za kruh in izdelke iz žit, saj so se ti podražili za 3,6 odstotka, mleko in mlečni izdelki pa so podražili za en odstotek. Cene olj in maščob so narasle za 5,1 odstotka.
Povišala se je cena cvetja in izdelkov za vrtnarstvo ter gostinskih in nastanitvenih storitev. Dražje so obleke in obutev, vendar je za te izdelke tudi sicer značilno sezonsko povišanje v tem času.
Vseeno na omenjenem uradu ne beležijo večjih odstopanj med posameznimi skupinami cen. Poudarili so tudi, da največji del povišanja inflacije v zadnjem letu še vedno izvira iz zunanjih šokov, ki se v Sloveniji odražajo močneje kot v drugih državah evro območja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.