Bruto domači proizvod (BDP) se je tako v državah evrskega območja kot v celotni EU v drugem četrtletju v primerjavi s predhodnim trimesečjem skrčil za 0,2 odstotka. V medletni primerjavi je gospodarska dejavnost v območju evra upadla za 0,4 odstotka, v sedemindvajseterici pa za 0,2 odstotka, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Podatki so v skladu s pričakovanji analitikov, sledijo pa gospodarski stagnaciji v obeh območjih v prvih treh mesecih leta.
Kmalu znova v recesiji?
V primeru še enega četrtletja s krčenjem BDP bosta tako območje evra kot širša Unija znova pristali v recesiji, ki se ji je območje skupne valute v zadnjih trimesečjih kljub drugačnim napovedim uspelo izogniti. Nekatere raziskave kažejo na to, da bi se to v tretjem trimesečju utegnilo zgoditi.
ZDA in Japonska na boljšem kot EU
ZDA so po prvih ocenah v drugem trimesečju na četrtletni ravni zabeležile 0,4-odstotno rast, potem ko se je ameriški BDP v prvem četrtletju v primerjavi s predhodnim trimesečjem okrepil za 0,5 odstotka. Na letni ravni je gospodarsko najmočnejša svetovna država v drugem trimesečju po prvih ocenah zabeležila 2,2-odstotno rast (v prvem trimesečju se je BDP na letni ravni okrepil za 2,4 odstotka).
Na Japonskem je medtem gospodarska rast na četrtletni ravni v drugem trimesečju znašala 0,3 odstotka, potem ko je v predhodnih treh mesecih dosegla 1,3 odstotka. Na letni ravni se je japonsko gospodarstvo okrepilo za 3,6 odstotka, kar je dodatne 0,8 odstotne točke več kot v prvem trimesečju.
EU kvarijo Italija, Španija, Portugalska in Grčija
Gospodarsko sliko v območju skupne valute kvarijo predvsem t. i. ranljive članice, kot so Italija, Španija, Portugalska in Grčija.
Italija je tako v drugem trimesečju na četrtletni ravni na primer zabeležila 0,7-odstotni upad BDP, na letni ravni pa se je gospodarstvo skrčilo za 2,5 odstotka. Italija je vse globlje v recesiji, tretje največje evrsko gospodarstvo pa se krči že štiri zaporedna četrtletja.
V Španiji je gospodarska dejavnost v primerjavi s prvim trimesečjem upadla za 0,4 odstotka, v primerjavi z drugim četrtletjem lani pa za odstotek. Špansko gospodarstvo se krči že tretje trimesečje zapored, a je kljub visoki brezposelnosti, velikim težavam precejšnjega dela bančnega sektorja in strogim varčevalnim ukrepom dinamika upadanja gospodarske dejavnosti manjša kot v finančno stabilnejši Italiji.
V Grčiji se je BDP v drugem četrtletju skrčil za 6,2 odstotka, kar je sicer manj kot v predhodnih dveh trimesečjih, a vseeno kaže na nadaljevanje gospodarske depresije v tej prezadolženi članici evrskega območja.
V podobno težki gospodarski situaciji je še ena prejemnica pomoči območja evra in Mednarodnega denarnega sklada, Portugalska. V drugem četrtletju se je portugalsko gospodarstvo v primerjavi s predhodnim trimesečjem skrčilo za 1,2 odstotka, na letni pa za 3,3 odstotka.
Tudi Ciper kot naslednja prejemnica mednarodne pomoči je v velikih gospodarskih težavah, ki se vlečejo že več četrtletij. V drugem trimesečju se je ciprsko gospodarstvo na četrtletni ravni skrčilo za 0,8 odstotka, na letni ravni pa za 2,4 odstotka.
Nemčija gor, Francija dol
Nemčija se medtem še naprej uspešno upira težavni gospodarski situaciji v evrskem območju. V drugem četrtletju je tako največje evropsko gospodarstvo na četrtletni ravni zraslo za 0,3 odstotka, na letni pa za odstotek.
Francija po drugi strani kot drugo največje gospodarstvo na stari celini že drugo trimesečje zapored stagnira, na letni ravni pa je bila rast v drugih treh mesecih le 0,3 odstotka. Podatki so vseeno boljši od pričakovanj analitikov.
Podobno rast kot Nemčija beleži tudi Avstrija (0,2 odstotka na četrtletni ravni oziroma odstotek na letni), manj spodbudni pa so podatki iz Nizozemske in Belgije. Belgijsko gospodarstvo se je tako v drugem četrtletju na trimesečni ravni skrčilo za 0,6 odstotka, na letni pa za 0,4 odstotka, a še ni v recesiji.
Nizozemsko gospodarstvo pa se je že v predhodnem trimesečju pobralo iz recesije, a še naprej beleži šibko rast. Ta je v drugem četrtletju v primerjavi s prvimi tremi meseci znašala 0,2 odstotka, na letni ravni pa je gospodarstvo beležilo 0,5-odstotni upad.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.