Petrinova meni, da bo Slovenija in slovenska podjetja morala krepiti svojo konkurenčnost, s čimer se bo zvišala tudi gospodarska rast. "Prizadevati si namreč moramo, da bi v čim krajšem času slovensko gospodarstvo postalo zelo dinamično in konkurenčno, sposobno visoke oz. vzdržno visoke gospodarske rasti in ustvarjanja visoke dodane vrednosti", je povedala Petrinova. Koliko naj bi znašala ta "vzdržna" gospodarska rast, je zelo težko oceniti. Gre za to, do kdaj si želimo doseči evropsko povprečje bruto domačega proizvoda (BDP). Če ga želimo doseči do leta 2010, bi to pomenilo šestodstotno letno rast BDP, kar pa je v danih pogojih zelo ambiciozen cilj.
Petrinova je spregovorila tudi o različnih raziskavah konkurenčnosti posameznih držav, kjer se Slovenija ni odrezala ravno najbolje. Obstajata dve raziskavi, prvo je opravil Svetovni gospodarski forum, kjer je Slovenija po indikatorjih konkurenčnosti relativno konkurenčna država, letošnja raziskava poslovne šole IMD, ki tudi opravlja take raziskave, pa Slovenijo uvršča med manj konkurenčne države, celo za Češko, Estonijo in Slovaško. Ta padec pa je po našem mnenju posledica tega, da so letos v raziskavo med male države vključili tudi velike regije, kot so Bavarska, Katalonija, Lombardija, ki pa so po konkurenčnosti na višji ravni. Poleg tega pa je bilo v raziskavi IMD upoštevano tudi vprašanje tujih investicij, kjer pa Slovenija še vedno zaostaja za državami pristopnicami. Kljub naštetemu pa Slovenija vseeno kaže napredek pri zviševanju konkurenčnosti, saj je letos v primerjavi z letom 2002 v obeh raziskavah močno izboljšala svoj indeks konkurenčnosti, je dejala Petrinova.
Ministrica je ob tem dodala, da je bila Slovenija v zadnjih 10 letih gospodarsko uspešnejša od ostalih držav kandidatk za vstop v EU, tudi tistih, ki so se na lestvici konkurenčnosti uvrstile višje od Slovenije, pri čemer je dosegla 72 odstotkov razvojnega povprečja EU. To pa kaže na sposobnost slovenskega gospodarstva in uveljavljanje slovenskih podjetij v tujini. Naša gospodarska rast je namreč zelo odvisna od tujega povpraševanja oz. plasmana naših izdelkov v tujini, pri čemer smo bili v zadnjih letih relativno uspešni, je poudarila Petrinova.