Evropska komisija je sprožila poglobljene preiskave o posebnih davčnih ugodnostih, ki so jih na Irskem deležni Apple, na Nizozemskem Starbucks in v Luksemburgu Fiat Finance and Trade. Ugotavljala bo, ali so odločitve držav v skladu s pravili EU o državnih pomočeh.
Preiskave komisije se nanašajo na odločitve davčnih organov v omenjenih treh državah. Zainteresirane tretje osebe ter države članice imajo možnost, da pošljejo pripombe, še dodaja komisija.
"V trenutnih razmerah krčenja javnih proračunov je še posebej pomembno, da velike multinacionalke plačajo pošten delež davkov," je začetek preiskav komentiral evropski komisar za konkurenco Joaquin Almunia.
V primeru, da bodo preiskave ugotovile nedovoljeno državno pomoč, bodo podjetja to morala vrniti. Podrobnosti o posameznih primerih sicer komisija ni navedla.
Apple zagotavlja, da plačuje vse davke
Med prvimi se je na novico odzval Apple. Ta je sporočil, da z irsko vlado nima nobenega posebnega davčnega dogovora. "Apple je podvržen enakim davčnim zakonom kot številna druga mednarodna podjetja, ki poslujejo na Irskem," so zapisali. Dodali so, da plačajo prav vsak evro davka.
Irska vlada je že nekaj časa pod mednarodnim pritiskom, naj zakrpa luknje v zakonodaji, ki multinacionalkam omogočajo izogibanje plačevanju davkov. Ameriški senat je v preiskavi maja lani ugotovil, da se je Apple z uporabo zapletenega omrežja podružnic izognil plačilu davkov v višini več deset milijard dolarjev. V tujini je ustanovil številna podjetja brez davčnega rezidenstva, v katera je prelil na milijarde dolarjev.
Poleg tega si je na Irskem, kot so ugotovili v ZDA, Apple izpogajal izjemno nizko davčno stopnjo - manj kot dva odstotka v primerjavi z zakonsko določenimi 12 odstotki - državo pa uporablja kot sedež za svojo mrežo offshore podružnic. Irska vlada je sicer obtožbe zavrnila.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.