Potem, ko so se oblasti v mestu v Walesu odločile, da od 9. do 14. julija, ko v mestu pripravljajo mednarodni glasbeni festival Eisteddfod, britanski funt začasno zamenjajo z evrom in tako za nekaj dni postanejo del Evropske gospodarske in monetarne unije (EMU), je v torek, ko se je festival začel, več trgovcev zavrnilo evropske kovance in bankovce z argumentom, da jih o spremembi nihče ni obvestil.

"Nekateri evre sicer sprejemajo, vendar če kdo pride sem z desetimi evri, jih pač ne more unovčiti," je za Financial Times dejala neka trgovka iz Llangollna. V mestu se je na mednarodnem glasbenem festivalu sicer zbralo 100.000 obiskovalcev iz vse Evrope.
Mestne oblasti v Llagollnu so vrata evru odprle predvsem zato, da bi turistom prihranili sitnosti menjave denarja, mesto pa naj bi ob tem imelo dodaten dobiček. Med pripravami na izvedbo "evro projekta" je član britanskega parlamenta in domačin iz Llangollna, Martyn Jones, za EUobserver dejal, da pri projektu z veliko mero pripravljenosti in usklajenosti sodelujejo tudi lokalne banke, trgovine, turistične organizacije in se trudijo, da bi bil vstop v evroobmočje uspešen.

Podpredsednik Evropske komisije Neil Kinnock, ki tudi sam prihaja iz Walesa, je začasen izlet Llangollna v evro območje pozdravil. Evro se bo tako izkazal za uporabno valuto brez skrivnosti in groženj, je menil. Nad zamislijo pa so bili navdušeni tudi v britanskem finančnem ministrstvu, kjer so odločitev mesta označili za domiselno in inovativno. "Očitno je, da evro vpliva na Veliko Britanijo, gospodarstvu pa moramo nuditi zadostno podporo, da se bo to lahko ustrezno prilagodilo in spoprijelo s posledicami skupne valute," so v pismu, ki so ga poslali oblastem v Llangollen, zapisali v ministrstvu.
Velika Britanija je poleg Švedske in Danske edina članica EU, ki januarja letos ni uvedla skupne evropske valute.