
"Program vstopa Slovenije v evropski sistem menjalnih tečajev ERM II in evropsko gospodarsko in denarno unijo (EMU) je verodostojen, na podlagi v njem zapisanega pa predvidevam, da bi se Slovenija v EMU lahko vključila leta 2007," je po srečanju s slovenskim finančnim ministrom Dušanom Mramorjem v Ljubljani povedal evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes. Komisar se je srečal tudi z guvernerjem Banke Slovenije Mitjo Gasparijem in premierom Antonom Ropom, po srečanjih pa obljubil, da bo zaskrbljenost Slovenije zaradi neuvrstitve drugega železniškega tira na hitri seznam prometnih prioritet EU prenesel za to pristojni evropski komisarki Loyoli De Palacio in predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju.
"Odločitev slovenske vlade je pozitivna in predstavlja primeren pristop," je na novinarski konferenci po pogovorih ocenil Solbes. Ob tem je Sloveniji čestital za dober makroekonomski položaj, kar ji je po njegovih besedah uspelo kljub nizkim gospodarskim rastem v EU. Vendar pa se mora še naprej posvečati inflaciji, ki je, kot je dejal, eden od glavnih ciljev za prihodnosti, predvsem pa sistemu indeksacije, s katerim se ustvarja ključne pogoje za konkurenčno in prožno gospodarstvo.
Evropski komisar je bil nekoliko kritičen do položaja Slovenije na fiskalnem področju. Na tem področju sicer Slovenija izpolnjuje zahtevane kriterije za vstop v ERM II, vendar pa je po njegovih besedah javnofinančni primanjkljaj letos dokaj visok in višji kot lani. "To pomeni, da je Slovenija pred velikimi izzivi, kako trošiti proračunski denar," je opozoril Solbes.
Mramor je Solbesu predstavil program vstopa Slovenije v ERM II in prevzema evra, ki ga je slovenska vlada sprejela v četrtek, govorila pa sta tudi o tem, kako bi Slovenija lahko dobila podporo EU pri izvedbi tega programa. Kot je povedal Mramor, mu je Solbes, nekdanji španski finančni minister, predstavil predvsem svoje izkušnje pri prevzemu evra v Španiji. Ob tem je še ocenil, da je imela uvedba evra pozitivne učinke tako za države, ki so ga prevzele, kot za tiste, ki so ostale zunaj območja.

Slovenija je od avgusta, ko je Evropski komisiji predložila predpristopni ekonomski program, dosegla velik napredek, predvsem na področju inflacije. Ciljana inflacija, ki je po ocenah EU eden od ključnih težav za vstop Slovenije v ERM II, se je v zadnjem času bistveno znižala. Mramor je komisarju predstavil še načrt, kako bomo ciljane stopnje rasti inflacije dosegli.