Evropska komisija je sprožila dve formalni preiskavi o državnih pomočeh v Sloveniji. Ugotoviti namreč želi, ali sta podjetji Javor Pivka in Novoles Straža v letu 2004 pomoč s strani države prejeli skladno s pravili, ki jih predpisuje pogodba o Evropski uniji, so sporočili danes v Bruslju. Po predhodni analizi namreč v to resno dvomi.
"Komisija ima dolžnost zagotoviti spoštovanje pravil o državnih pomočeh po vsej povezavi. Tokrat bo prvič podrobno preučila pomoč podjetjem v težavah v Sloveniji," je ob sprožitvi preiskav dejala komisarka za konkurenčnost Neelie Kroes.
Kot razlaga komisija, sta bili obe omenjeni slovenski podjetji iz lesne industrije, vsako s približno 800 zaposlenimi, leta 2003 v finančnih težavah, za pridobitev pomoči pa sta aprila 2004 državi predložiti načrte za prestrukturiranje, s katerimi bi do leta 2008 splezali na zeleno vejo.
Pomoč po vstopu v EU bi bilo treba prijaviti?
Slovenija jima je zagotovila pomoč v obliki neposrednih subvencij in garancij za posojilo. Čeprav jo je odobrila na podlagi analiz iz aprila 2004, pa je bila dejansko podeljena šele maja, torej po vstopu države v EU. Komisija zato verjame, da bi ji Slovenija to pomoč morala prijaviti.
Zanjo pa je izvedela šele na podlagi pritožbe, ki jo je prejela konec leta 2004. V svoji predhodni analizi je ugotovila resen dvom, da so ukrepi v podporo Javorju in Novolesu skladni s pravili EU o pomoči države pri prestrukturiranju.
Predvsem komisija dvomi, da sta podjetji izpolnjevali predpisane pogoje za upravičenost do pomoči za prestrukturiranje. Tudi če sta do pomoči bili upravičeni, pa ni jasno, kako bi načrti za prestrukturiranje zagotovili njuno dolgoročno uspešno poslovanje. Komisija dvomi, da podjetji resno prispevata k naporom za prestrukturiranje.
Komisija lahko zadevo pošlje na sodišče
Cilj preprečevanja nedovoljenih državnih pomoči je preprečiti, da bi posredovanje vlade izkrivljalo konkurenco in notranjo trgovino v EU.
Komisija je v primeru Slovenije tokrat prvič začela formalno preiskavo. Če bo ugotovila, da pomoč podjetjema ni bila skladna s pravili, bo komisija naložila vladi, da jo prekine oziroma povrne v določenem roku. Komisija ali pa katerakoli druga članica lahko zadevo pošlje na Sodišče Evropskih skupnosti v Luksemburgu, če njene odločitve država ne spoštuje in izvrši.
Kot je znano, komisija po prejemu dveh pritožb neformalno preiskuje tudi domnevno nezakonito državno pomoč pri lanski prodaji Mercatorja, kjer pa uradne preiskave še ni začela.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.