Evropska komisija je največjemu proizvajalcu računalniških čipov na svetu Intelu naložila rekordnih 1,06 milijarde evrov kazni zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu. "To je najvišja kazen, za katero smo se kadar koli odločili," je povedala komisarka za konkurenco Neelie Kroes.
Intelu s sedežem v Santa Clari v Kaliforniji očitajo, da je z nezakonitimi prijemi, predvsem s podkupovanjem trgovcev in proizvajalcev na drobno, velike tekmece izrinjal z računalniškega trga in s tem potrošnikom bistveno omejeval možnost izbire. "Intel je oškodoval na milijone evropskih potrošnikov," je poudarila komisarka.
Intel je obvladoval 70 odstotkov trga
Od oktobra 2002 do decembra 2007 je imel Intel prevladujoč položaj na svetovnem trgu procesorjev x86, saj je obvladoval kar 70 odstotkov trga. Za dosego tega cilja pa se je posluževal dveh oblik nezakonitih praks, so ob razglasitvi odločitve pojasnili v Evropski komisiji.
Prvič, proizvajalcem računalnikom je dajal v celoti ali delno prikrite popuste, če so pri njem kupili vse ali skoraj vse procesorje x86, ki so jih potrebovali.
Drugič, izvajal je neposredna plačila proizvajalcem računalnikov, da bi ustavil ali upočasnil plasiranje na trg posebnih proizvodov s konkurenčnimi procesorji x86 in omejil prodajne poti zanje.
Obnašanje Intela ne spodbuja inovacij
Današnja kazen je signal trgu, da komisija preučuje resne primere in da pri tem upošteva interese potrošnikov; konec koncev pa obnašanje Intela niti ne spodbuja inovacij, je povedala komisarka za konkurenco in pojasnila, da je velikanu računalniških čipov odredila, da mora takoj ustaviti nezakonite prakse, če te še potekajo.
Intel prevzel štafeto od Microsofta
Doslej najvišja kazen, ki jo je izrekla Evropska komisija, je bilo 899 milijonov evrov kazni ameriškemu proizvajalcu računalniške opreme Microsoft februarja lani zaradi nesodelovanja s komisijo in kršenja pravil konkurence. Microsoft je zaradi kazni vložil tožbo proti Evropski komisiji na Sodišču prve stopnje Evropskih skupnosti v Luksemburgu.
Tožbo na sodišču je že napovedal tudi Intel, ki zanika vse obtožbe Evropske komisije. "Potrošniki niso bili prav nič oškodovani," je po razglasitvi kazni napovedalo podjetje. V tem primeru je po mnenju analitikov mogoče pričakovati maratonski sodni proces.
Zakaj so sprožili postopek?
Evropska komisija je začela postopek proti Intelu leta 2001 zaradi pritožbe njegovega tekmeca, ameriškega proizvajalca čipov Advanced Micro Devices (AMD). Ugotovila je, da je Intel proizvajalcem računalnikov, na primer Dellu, Hewlett-Packardu ali Acerju, ponujal popuste pod pogojem, da prodajajo samo njegove proizvode.
Na odločitev komisije se je že odzval tudi največji tekmec Intela, AMD, ki pričakuje, da bo odločitev Evropske komisije okrepila moč proizvajalcev računalnikov in potrošnikov.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.