Vse glasnejše napovedi poznavalcev in strokovnjakov, da bosta po grških stopinjah zaradi slabih makroekonomskih kazalcev zakorakali tudi Portugalska in Španija, so skrb zbujajoče za evropsko javnost. Prav zato je vse več govora o tako imenovanem moralnem hazardu, saj bi lahko tudi ti dve državi prav tako zaprosili za evropsko pomoč, kot je to nedavno storila Grčija. V tem primeru bi bilo nadaljevanje takšnih oblik reševanja, ki so v nasprotju z Maastrichtsko pogodbo, nevarno tudi za obstoj monetarne unije.
V zadnjem času pa se zdi, kot da so vse luči uprte le v Nemčijo. Tako so se že zdaj pojavile (absurdne) govorice, da bo Nemčija kot edini zdravi temelj EU izstopila iz evro družine in znova uvedla nemško marko. Včeraj pa je Nemčija poskrbela za pravo senzacijo – zaradi obrambe finančnega sistema je prepovedala tako imenovane prodaje na kratko oziroma prodaje brez kritja (naked short selling), s čimer se je nezaupanje v evro dejansko le še poglobilo.
Gospodarstvo
EU na robu prepada?
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
U.B.
Komentarji
168
Grožnja pred bankrotom Grčije, sunkovit padec evra in odločba Nemčije, s katero prepoveduje prodajanje finančnih instrumentov brez kritja (naked short selling) vse bolj glasno podpihujejo govorice o razkolu evro območja.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.