Gospodarstvo

'EU dokazala, da se je sposobna odzvati na krizo'

Bruselj, 20. 03. 2009 15.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

EU je s potrditvijo svežnja petih milijard evrov v okviru načrta za oživitev gospodarstva dokazala, da se je sposobna odzivati na krizo, je dejal Pahor, ki je z dogovorom zadovoljen.

EU je s potrditvijo svežnja petih milijard evrov v okviru načrta za oživitev evropskega gospodarstva dokazala, da se je sposobna odzivati na krizo tudi na evropski ravni, je danes po koncu vrha EU v Bruslju poudaril premier Borut Pahor. Slovenija je z dogovorom zadovoljna, je dejal.

Štetje denarja
Štetje denarja FOTO: Reuters

Premier je tudi pojasnil, da je prevladalo prepričanje, da nov val fiskalnih spodbud za zdaj ni potreben. EU bo v nekaj mesecih odločila, ali bodo potrebni novi ukrepi, ko bo bolj jasno, kakšen učinek so imeli dosedanji. Na drugi strani Atlantika sicer ZDA pozivajo k še več finančnim injekcijam.

"Ko poslušam druge kolege, lahko rečem, da Slovenija ukrepa pravočasno in preudarno, sicer ni popolna, a ravnala je zelo modro, ko se ni zaletela v ukrepe, ki bi zelo povečali proračunski primanjkljaj," je ocenil Pahor in dodal, da je s slovenskim ravnanjem zadovoljen. "Kriza bo globlja in daljša, kot je sprva mislila večina politikov," je še poudaril.

Slovenija naj bi za plinovod od avstrijske meje do Ljubljane dobila predvidenih 40 milijonov evrov, prav tako bi dobila še od 11 do 12 milijonov evrov za razvoj širokopasovnega interneta.

Premier je posebej izpostavil tudi naporna usklajevanja stališča EU za vrh industrijsko najrazvitejših in hitro rastočih gospodarstev v okviru skupine G20. "EU je uskladila jezik," je poudaril in dodal, da je zlasti pomembna zaveza, da bodo vsi finančni trgi in vse institucije podvržene nadzoru.

Dogovor dosežen

Vrh EU je dosegel dogovor o podvojitvi kriznih sredstev Mednarodnega denarnega sklada na 500 milijard dolarjev. EU bo prispevala 75 milijard evrov, delitev bremen med članicami pa bo potrjena pozneje.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Reuters

Slovenija naj bi prispevala približno 270 milijonov evrov, saj se bodo prispevki obračunavali po merilu kvot držav v IMF. "Gre za prenašanje deviznih rezerv. To ni svež denar niti neposredno davkoplačevalski denar," je ob tem poudaril minister za finance Franc Križanič.

Teh 75 milijard evrov je kompromis med zahtevami ZDA, ki naj bi EU pozivale k prispevku 150 milijard dolarjev, in prvotnimi načrti EU, da bi prispevala 75 milijard dolarjev.

Vrh EU se je v sklepih zavezal za "bistveno povečanje sredstev IMF, tako da bo sklad lahko svojim članicam, če bodo izkusile plačilnobilančne težave, pomagal hitro in prožno". "Posojanje IMF mora biti usmerjeno in prilagojeno, tako da bo okrepljena spodobnost sklada za preprečevanje in odzivanje na krizo," piše v sklepih.

"Za specifično krizno pomoč so države članice EU na prostovoljni podlagi pripravljene zagotoviti hitro začasno pomoč za posojilno zmogljivost IMF v obliki posojil, ki bi skupaj znašala 75 milijard evrov," piše v sklepih vrha EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
22. 03. 2009 22.16
TA VLADA JE SPOSOBNA VSE ZAGONIT IN UNIČIT,TO DOKAZUJE ZAKON O ZNIŽANJU PLAČ DELOVCEM JE PRAVI VZOR,KAPITALISTI,UPS TAJKUNI DOBIVAJO DENAR,DELOVCI MORAJO VEČ DELAT IN ,PLAČE SO DESET %ZMANJŠALI Z ENO BESEDO-LOPOVI V SLOVENSKEM JEZIKU NI PRIMERNEJŠE BESEDE-----ČE JE ,POMAGAJTE JO NAJTI
Bolivar
22. 03. 2009 21.55
Dobro povedano hint!
hint
21. 03. 2009 14.14
Gospodarstvo bi najlažje ponovno zagonili tako, da bi denar razdelili med ljudi, ki bi nato začeli na veliko trošit, kar pa bi povzročilo povečanje povraševanje po dobrinah in tovarne potegnilo iz krize čemur bi zaradi vzbujenega toka denarja za sabo potegnilo tudi ostale dejavnosti. Dokler bomo denar na slepo dejali bankam in tovarnam nebomo prišli iz tega vrtinca krize.
bnam 2707
20. 03. 2009 19.58
Sliši se sicer dobro in vzpodbudno,vendar je drugačen izid te krize neizbežen.samo vprašanje časa je kdaj se bo zgodil.adaptacija globalnega ekonomskega sistema je premalo.Potrebno ga je spremeniti in postaviti v to tisočletje.Vse ostalo je le zavlačevanje.