Zvezna porota je v četrtek v Houstonu ustanovitelja nekdanjega energetskega velikana Enron Kena Layja spoznala krivega v vseh šestih točkah obtožnice v zvezi s propadom podjetja leta 2001. Kriv je tudi nekdanji generalni direktor Jeff Skilling, ki mu je porota potrdila 19 od 28 točk obtožnice.
Lay je bil na posebnem sojenju zaradi bančnih poneverb pred istim sodnikom Simom Lakeom spoznan za krivega v še vseh treh točkah obtožnice. Sodnik Lake bo kazen izrekel enkrat v prihodnosti, obema obsojencema pa grozi dolgoletna zaporna kazen.

Kriv je bil pohlep
Propad podjetja Enron bo za vedno ostal simbol brezobzirnega ameriškega korporacijskega pohlepa. Stečaju decembra 2001 so kmalu sledila razkritja drugih podobnih škandalov in stečajev podjetij, kot so WorldCom, Tyco in Adelphia. Enron je bil ustanovljen leta 1985 in je z leti prerasel v sedmo največje ameriško podjetje.
Proces proti Layju in Skillingu je trajal 16 tednov, v pripravi pa je bil najmanj pet let, odkar je komisija za vrednostne papirje in borzo oktobra 2001 prva sprožila preiskavo, kasneje pa se ji je pridružilo pravosodno ministrstvo. Tožilstvo je sistematično nabiralo priče iz vrst nekdanjih vodilnih delavcev Enrona, ki so priznavali krivdo za znižano kazen ter gradilo primer do vrha.
Tožilstvo je na procesu zaslišalo 25 prič, obramba pa 31. Zvezda je bil nekdanji finančni direktor Enrona Andrew Fastow, ki je zatrdil, da je vse nečedne posle počel z odobritvijo z vrha, Lay in Skilling pa sta vztrajala pri tem, da nista vedela nič in da je za vse skupaj kriv le Fastow. Porota je verjela tožilstvu in niti 38 milijonov dolarjev porabljenega denarja za najboljšo obrambo, ki jo lahko kupi denar Layju in Skillingu ni pomagalo do odrešilne sodbe. To se v ameriškem pravosodnem sistemu redko zgodi, a je bil škandal le prevelik.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.