Vladni ekonomisti menijo, da bi morali v Sloveniji uvesti enotno, dvajsetodstotno davčno stopnjo. S tem bi ukinili dohodninske razrede in davčne olajšave, ostale bi le olajšave za otroke, odpraviti pa želijo tudi davek na plače.
Predlagana stopnja naj bi pozitivno vplivala na dohodkovni položaj države in tudi državljanov, menijo ekonomisti. “Neto plače se ne spremenijo,” trdi podpredsednik strateškega sveta Jože P. Damijan. “To pomeni, posledično, da se zmanjšajo bruto plače, se pravi, da se zmanjša obremenitev gospodarstva in gospodarstvo s tem dejansko privarčuje velik del denarja, ki ga lahko vloži vnaprej v nove investicije in v zaposlovanje visoko izobražene delovne sile,” dodaja.
Sindikati se s tem ne strinjajo. Po mnenju Branka Mišiča iz Zveze sodobnih sindikatov je predlog označil za “prvi korak za erozijo socialne države”.
Člani strateškega sveta sicer spremembe ne bi uvedli takoj, ampak šele po vstopu v evro območje leta 2007.
Pravijo še, da to ni tipičen slovaški model. Sicer gre le za predlog, ki ga mora sprejeti še posebna skupina, ki v okviru ministrstva za finace pripravlja reformo davčne reforme, potrditi pa bi ga morali še finančno ministrstvo, vlada in parlament. Predsednik vlade Janez Janša, ki je člane strateškega sveta obiskal, načeloma podpira uvedbo enotne davčne stopnje.