
V Sloveniji kar petino vse energije, ki jo potrošimo, porabimo v stanovanjih, predvsem za ogrevanje in delovanje gospodinjskih aparatov, ti pa so po porabnosti med seboj zelo različni. V stanovanjih Slovenci porabimo okoli 20 odstotkov vse energije. Največ, več kot polovico za ogrevanje, kar 16 odstotkov energije pa izpuhti v nič. Tudi zato, ker porabniki niso dovolj obveščeni o tem, koliko porabijo njihovi aparati. Po novi uredbi, ki bo začela veljati čez šest mesecev, bo moral aparat nositi nalepko, na kateri bo označeno, kako varčen je z energijo. Ta je v trgovinah že zdaj pogosta, zdaj pa bo obvezna in napisana v slovenščini.
Aparati se glede na porabo delijo na sedem razredov. Aparat razreda A, na primer, porabi skoraj pol manj kot aparat razreda D, razred G pa je še za četrtino bolj potraten.
Poleg tega pa bo še ta teden izšla uredba, ki bo prepovedala prodajo hladilnikov in kotlov, slabših od razreda D, začela pa bo veljati v enem letu.
Nakup varčnega stroja bodo kupci lahko uveljavljali kot olajšavo pri dohodnini, a ne za vse modele.
Pri ministrstvu obljubljajo, da bo ta pomanjkljivost odpravljena in da bo davčna olajšava že čez šest mesecev veljala za vse varčne modele enako.