Energetski strokovnjak Peter Novak meni, da je rekordni dvig cen naftnih derivatov v Sloveniji zmeren glede na druge dvige cen, ki jih imamo v Evropi in po svetu. Upa pa, da bo tak ostal tudi v prihodnjih mesecih. Prepričan pa je, da moramo vendarle začeti uporabljati naše zaloge, ki smo jih poceni kupili, nato pa poiskati dobavitelje, ki nam bodo nudili cenejšo nafto in bencin.
Medtem pa prevoznik Peter Pišek opozarja, da če ne bo nihče ukrepal, bodo višje cene goriva spet podražile izdelke na trgovskih policah, na kar so v obrtni zbornici opozarjali že oktobra. Če primerjamo marec 2020 in marec 2021, se je nafta podražila za okoli 45 odstotkov, v zadnjem tednu pa za 15 odstotkov, pojasnjuje. "Vsekakor je treba te dvige implementirati v lastno oceno in to je generator dviga komplet potrošniške košarice in seveda vseh stvari."
Čeprav Novak meni, da bi vlada že v ponedeljek lahko intervenirala in tako ublažila rekordne podražitve pogonskih goriv, pa to po njegovem mnenju ni bilo nujno: "Vsi vedo, kaj se po svetu dogaja in vsi lahko pričakujejo, da bo cena goriva višja." Novak dodaja, da je o tem govoril že pred meseci, in "mi vemo, da je edina rešitev večja domača proizvodnja energije, ki jo mi potrebujemo". Novak še pravi, da imajo na dnevnem redu že leta projekt za proizvodnjo dizla iz domačih odpadkov lesa, a država kljub temu noče dati niti minimalnih sredstev, da bi lahko naredili prototipni proizvajalni komplet za 300 litrov dizla na uro, in bi začeli s proizvodnjo dizla doma. "Ne moremo ga izdelati takoj tisoč ali pa deset tisoč litrov na uro, vendar pa imamo dovolj zaloge in tehnologijo, ki bi jo lahko izkoristili. To je prva vladna naloga, razviti domačo tehnologijo za domače vire energije," pravi.
Pišek dodatno poudarja, da na obrtni zbornici nenehno opozarjajo, da enormen dvig cen nafte povzroča dvig cen storitve, to se pravi transporta in na koncu vsega potrošnega materiala za prebivalce. Od vlade tako pričakujejo oziroma upajo, da v kolikor ima možnosti, napravi neko subvencijo, fiksno ceno po vzoru Madžarske in Srbije, da fiksira ceno nafte, na primer na 1,5 evra, seveda za določeno obdobje, dokler se strasti ne umirijo, recimo vojna v Ukrajini. Če država ne bo stabilizirala cene nafte, bo generator dviga energentov povzročal dvig cene potrošnega materiala, s tem bodo državljani v trgovini plačevali več za liter mleka, kilogram mesa, obutev in podobno, je našteval Pišek in dodal, da lahko ta izpad vsi v verigi nadomestimo samo z dvigom cen.
Energetski strokovnjak Novak sicer ne ve, kako si Evropa predstavlja zmanjšanje porabe ruskega plina za dve tretjini, vendar 30 odstotkov plina, ki ga dobivamo iz Rusije, ob praznih skladiščih danes praktično ni mogoče nadoknaditi, pravi in opozarja, da bo treba najti pametno rešitev. "Posledice so lahko zelo velike in ponovno poudarjam, treba je preiti, tudi na področju prometa, na neko novo racionalnost." Ko primerja število tovornjakov v Sloveniji glede na število prebivalstva in na nujno potrebno logistiko, ki jo imamo v Sloveniji, meni, da je ta številka odločno prevelika. "Poraba nafte in bencina v Sloveniji je nenormalno velika in predstavlja preko 40 odstotkov vseh emisij CO2, mi pa želimo zapreti Šoštanj 6, ki proizvaja komaj 26 odstotkov emisij. V Sloveniji moramo spremeniti stanje v prometu," pojasnjuje. Kot še pravi, lahko iz naftnih zalog financiramo domačo logistiko, medtem ko je mednarodna logistika druga zgodba, "in tisti, ki delajo v mednarodni logistiki, ki ni nujno potrebna za Slovenijo, naj ponovno premislijo o svojih aktivnostih". Sicer pa Novak še pravi, da lahko ceno dva evra za liter goriva pri nas pričakujemo že junija.
Vlada je o ukrepih razpravljala po tem, ko so drobnoprodajne cene pogonskih goriv, ki so v zadnjem obdobju že tako rasle, v torek poskočile. Dizelsko gorivo se je podražilo na raven med 1,66 in 1,67 evra za liter, neosvinčeni 95-oktanski bencin pa na okoli 1,56 evra za liter. Premier Janez Janša se je s Počivalškom in ministrom za infrastrukturo Jernejem Vrtovcem v ponedeljek zvečer že sestal z vodilnimi v Petrolu, MOL in OMV na temo zalog in dobav naftnih derivatov v prihodnjih tednih ter ukrepov za nemoteno oskrbo tudi v primeru prekinitev dobav iz Rusije.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.