Energetiki so danes odpovedali splošno stavko, katere začetek so napovedali za torek. Za to so se odločili po pogovoru s premierjem Borutom Pahorjem. Kot sta po srečanju v Ljubljani povedala predsednik Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije Franc Dolar in ministrica za gospodarstvo Darja Radić, bosta strani vzpostavili aktiven dialog.
"Iskali bomo take rešitve, ki bodo v korist vseh partnerjev, ki sodelujejo na področju energetike," je poudarila ministrica Radićeva. Stavkovne zahteve so bile naprej štiri, a so se še pred današnjim sestankom z ministrico dogovorili, da eno izmed njih – zamenjavo generalnega direktorja direktorata za energijo Janeza Kopača – umaknejo, je pojasnil Dolar.
Ostale stavkovne zahteve so ustavitev reorganizacije elektrodistributerjev, vzpostavitev socialnega dialoga na vseh ravneh o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva ter sklenitev kolektivne pogodbe, ki bo uredila področje obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Glede načrtovane reorganizacije distributerjev so se po besedah Radićeve dogovorili, da bodo za ta projekt še pridobili mnenja direktorjev vseh petih družb – Elektra Ljubljana, Elektra Maribor, Elektra Celje, Elektra Gorenjska in Elektra Primorska – in manjšinskih lastnikov.
"Vsa mnenja in predloge bomo soočili skupaj s socialnimi partnerji na ekonomsko-socialnem odboru energetike in v tem okviru bomo skušali poiskati optimalno rešitev, ki bo v čim večji meri zadovoljila vse interese," je izpostavila.
Danes so po ministričinih pojasnilih s predstavniki sindikata potrdili tisto, kar so se dogovorili že minuli četrtek, dejstvo pa je, da je bila prisotnost predsednika vlade tista, ki je prevladala pri odločitvi sindikata, da stavko tudi odpove, ne le zamrzne.
Stavko napovedali že lani
Ministrstvo je reorganizacijo, ki jo je treba izpeljati skladno z evropsko direktivo in mnenjem računskega sodišča, predvidelo v štirih korakih: razdelitev sedanjih petih distribucijskih podjetij na pet tržnih in pet omrežnih družb, dokapitalizacija sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije (Sodo) z državnim deležem v petih omrežnih družbah, pridobitev 100-odstotnega deleža v omrežnih družbah, ali z odkupom ali z menjavo, ter združitev Soda in omrežnih podjetij v enovito družbo.
Sindikat, ki je pripravil štiri predloge reorganizacije, predlogu ministrstva nasprotuje in se zavzema za skupen dogovor o najboljšem načinu reorganizacije.
"Kandidate smo izbrali s seznama"
Ministrica Radićeva je danes znova poudarila, da novih nadzornikov Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki jih je vlada imenovala minuli četrtek, ni imenovala mimo kadrovsko-akreditacijskega sveta. Kandidati so bili namreč izbrani s seznama kandidatov, ki jih je svet predložil ministrstvu za gospodarstvo, izjema je le en član, ki pa je bil potrjen na dopisni seji kadrovsko-akreditacijskega sveta.
Ravno zamenjava nadzornega sveta HSE naj bi bila povod za interpelacijo Radićeve, za kar naj bi se ogrevali nekateri poslanci iz SD. Premier Pahor je v nedeljo dejal, da glede zadnjih kadrovskih menjav, med drugim v HSE, zaupa ministrici.
Ministrica pa je danes poudarila, da bo predlog za interpelacijo komentirala takrat, ko ga bo dobila. "Do danes še vedno nisem dobila na mizo nobenega predloga," je še poudarila Radićeva.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.