Sindikat delavcev dejavnosti energetike (SDE) je za 12. oktober napovedal splošno stavko v slovenski energetiki, če ne bo napredka pri pogajanjih z vlado. Stavka se bo začela 12. oktobra in nadaljevala do izpolnitve stavkovnih zahtev. Zaposleni v energetiki se borijo predvsem proti napovedani reorganizaciji slovenske elektroenergetike, ki predvideva tudi privatizacijo tržnega dela državnih podjetij. Hkrati pa želijo imeti zagotovila, da zaradi reorganizacije ne bo novih odpuščanj.
Kot je pojasnil predsednik SDE Franc Dolar, bodo elektrarne na začetku stavke prešle na nočno raven proizvodnje elektrike, česar pa gospodinjstva ne bodo občutila. Tudi sicer bodo gospodinjstvom nazadnje izklopili elektriko, če pogajanja ne bodo stekla.
Najprej bodo izklapljali promet, vlado, sindikate in tudi nekatere gospodarske odjemalce. Dolar je ob tem dejal, da ne želijo povzročiti materialne škode elektrogospodarstvu in gospodarstvu, vendar se temu ne bo mogoče izogniti, če jim vlada ne bo prisluhnila. Če jim ne bo prisluhnila, bodo stavko stopnjevali in v skrajnem primeru se lahko zgodi tudi tema v Sloveniji, je dejal Dolar.
Bodo pa zaposleni upoštevali zakon in bodo zagotavljali elektriko za vse kritične odjemalce, kot so bolnišnice, domovi za ostarele, črpališča vode in podobno.
Glede škode za gospodarstvo je Dolar dejal, da te ne želijo, vendar bo najverjetneje nastala manjša škoda, zato da bi preprečili večjo škodo, ki bi nastala z napovedano reorganizacijo.
Sindikati zahtevajo tudi odstop Janeza Kopača
Sindikati želijo, da vlada zaustavi izvajanje vseh aktivnosti v zvezi z reorganizacijo elektrodistribucijskih družb, dokler pri reorganizaciji ne upošteva tudi predlogov sindikatov. Poleg tega zahtevajo tudi takojšnjo vzpostavitev dialoga na vseh ravneh o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva. Pri tem so izpostavili tudi, da podpirajo izgradnjo nadomestnega bloka 6 v TEŠ, zavzemajo se za ohranitev energetske dejavnosti v TET, za zamenjavo kotla na B4 in za nadaljevanje investicij v Kozjaku, na Muri in NEK-2. Nasprotujejo pa tudi odprodaji trženja distribucije električne energije, ki jo sedaj opravljajo elektropodjetja.
Zahtevajo tudi razrešitev direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janeza Kopača, ki naj bi celotno reorganizacijo spisal. V sindikatih pravijo, da se Kopač z njimi ne želi pogovarjati in izvaja vse aktivnosti reorganizacije mimo vseh dogovorov.
Kot zadnje želijo v sindikatih tudi sklenitev kolektivne pogodbe, ki bi ob upokojitvi zagotovila enako raven pravic zaposlenim v energetiki, ki se jim v pokojninski dobi upošteva tudi beneficirana doba.
KOMENTARJI (319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.