110 kriminalistov in preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) je včeraj od zgodnjega jutra na 26 naslovih v Mariboru, Ljubljani in Kranju izvajalo hišne preiskave (tudi na sedežih in poslovalnicah Nove KBM in Hranilnice LON) in iskalo dokaze o storitvi skupno 11 kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja in sprejemanja podkupnin oziroma daril.
Predkazenski postopek poteka zoper 13 osumljencev, so sporočili iz Generalne policijske uprave (GPU), 12 osumljenim so včeraj tudi (začasno) odvzeli prostost, ena osumljena oseba pa še zmeraj ostaja v pridržanju.
Kot je za 24ur.com pojasnil predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija, so danes enega osumljenca privedli k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Mariboru..
Sicer pa so preiskovalci NPU že včeraj opravili vse načrtovane hišne preiskave in zaslišanja, danes pa pregledujejo zasežene predmete (na dveh lokacijah so zasegli elektronske naprave) in zbirajo dodatna obvestila.

Vpleteni v Novi KBM in Hranilnici LON: 'zahtevali' najmanj 400.000 evrov
V sumljive bančne posle naj bi bilo vpletenih pet domnevno podkupljivih bančnikov Hranilnice LON in Nove KBM. Po doslej ugotovljenih informacijah naj bi ti za odobritev posojil od posameznikov zahtevali podkupnine. Preiskovalci so ugotovili, da so bančni uslužbenci v obdobju od septembra 2017 do oktobra 2018 pri opravljanju gospodarske dejavnosti (bančništva) zahtevali zase in tudi za druge soosumljence nedovoljene denarne nagrade v višini določenega odstotka ali vrednosti – kot protiuslugo za pridobitev konkretnega bančnega posla. Skupni znesek vseh nezakonito zahtevanih nagrad znaša najmanj 400.000 evrov, pri čemer vse nedovoljene denarne nagrade niso bile izplačane. A številka ni nujno zadnja, saj so kriminalisti v včerajšnjih hišnih preiskavah zbirali še dodatne dokaze.
V nobeni od bank pa pred kamero včeraj niso želeli. V Novi KBM so v sporočilu za javnost sicer zapisali, da aktivno sodelujejo s pristojnimi organi. "Nova KBM je že 5. marca letos obvestila pristojne organe o sumu kaznivih dejanj in bo proaktivno podpirala preiskavo s potrebnimi informacijami še naprej." Potrdili so tudi, da je bil eden od osumljencev v preteklosti uslužbenec banke. Iz Hranilnice LON pa so pisno sporočili, da se predmet preiskave ne nanaša na LON. "Uprava LON-a in strokovni sodelavci nudijo preiskovalcem vso potrebno podporo in pomoč, da se preiskava uspešno izvede," so nam sporočili.

Po naših neuradnih informacijah je glavni organizator sumljivih bančnih poslov sicer bančnik iz Hranilnice LON, Matjaž Majcan. Kriminalisti naj bi preiskovali tudi njegovo partnerico T. Č. in dva zaposlena na Novi KBM - Martina Kandriča in Petra Kavčiča, ki je bil v omenjeni banki svoj čas nadzornik.
V vse skupaj naj bi se ujel tudi mariborski notar Gorazd Šifrer, pri katerem naj bi morali oškodovanci deponirati zahtevani denar.
Kazenski postopek začeli na podlagi prijave lastnika podjetja Agroruše
V ospredju preiskave sta neuradno dva posla – prestrukturiranje podjetja Agroruše in posel sanacije strehe osrednje Avtobusne postaje Maribor.
Kriminalisti so prijavo enega od oškodovancev – po naših informacijah gre za latnika podjetja Agroruše Veselina Djurovića – prejeli marca letos. Djurović je policiji prijavil ponujanje sumljivega posla, kriminalisti pa so takrat sprožili tudi predkazenski postopek.
"Posamezniki bančniki so kot protiuslugo za pridobitev posla zahtevali nedovoljeno denarno nagrado v določeni višini deleža posameznega posla," je v izjavi medijem včeraj pojasnil direktor NPU Darko Majhenič. Pri tem so od strank tako zahtevali od 2000 do 170.000 evrov.
V večini primerov je po besedah Majheniča šlo za odobravanje posojil za nakup nepremičnin, v dveh primerih pa za prestrukturiranje oziroma reprogramiranje finančnih obveznosti dveh gospodarskih družb.
Organizacija in način storitve očitanega kaznivega dejanja
Bančniki naj bi v osnovi delovali tako, da so načrtno iskali podjetja v težavah oziroma družbe v slabem finančnem stanju in jim obljubljali kredite, s katerimi bi se lahko rešili. V zameno naj bi zahtevali 'provizije' – najnižja podkupnina je po besedah Majheniča znašala dva odstotka vrednosti posla. Posle so poskušali legalizirati s sklenitvijo pogodb pri notarju Šifrerju.
Na slednji scenarij so vpleteni računali tudi pri ruškem podjetniku Djuroviću. Vodja mariborske poslovalnice Hranilnice LON Majcan je po naših zanesljivih informacijah Djuroviću januarja letos želel v zameno za 170.000 evrov nedovoljene nagrade urediti odpis 50 odstotkov 1,7 milijona evrov težkih terjatev Nove KBM do družbe Agroruše. Djurović bi moral denar za Majcana deponirati pri notarju Šifrerju, ta pa bi ga Majcnu nato prenakazal. Djurović tega ni storil, pač pa je vse skupaj prijavil policiji.

Eden od preiskovanih poslov naj bi bil tudi kredit namenjen prenovi strehe na osrednji Avtobusni postaji v Mariboru (izvaja jo podjetje Klemaks Gradnje, d.o.o.), s katero od leta 2012 upravlja mariborsko javno podjetje Snaga.
Da je pri njih potekala preiskava, so v mariborski Snagi včeraj potrdili in dodali, da pa ta ni povezana z opravljanjem njihove primarne dejavnosti. "Sodelujemo v preiskavi in zagtavljamo potrebno dokumentacijo," je dejala Snagina predstavnica za odnose z javnostmi Petra Hercog. Zaradi interesa preiskave s podrobnejšimi informacijami niso seznanjeni, so pa še povedali, da vodstvo podjetja v preiskavo ni vpleteno.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.