Odhodki so posledica slabitve osnovnih sredstev, ki izhaja iz projekta novega vrednotenja nepremičnin ter strojev in opreme v celotnem slovenskem elektrogospodarstvu. To je zapisano v letnem poročilu za leto 2001 tega javnega podjetja, ki se ukvarja z dejavnostjo prenosa električne energije in upravljanja prenosnega omrežja, sicer pa je v 100-odstotni državni lasti. Glede na to, da nekako od sredine leta 2001 Eles ni več edini kupec in prodajalec električne energije, s trgovanjem pa se sploh ne ukvarja več, so se prihodki v primerjavi z letom prej zmanjšali, vendar so po oceni vodstva Elesa še vedno ostali na zavidljivi ravni skoraj 97 milijard tolarjev.
Ne glede na vse spremembe so bili po njegovem prepričanju investicijsko uspešni, saj so investicije pokrili v celotnem znesku 4,6 milijarde tolarjev iz lastnih sredstev. Njihova največja investicija gradnja razdelilno-transformatorske postaje 400/110 kV Krško z razpletom daljnovodov poteka po načrtih, gradbena dela so bila končana konec maja letos, razplet daljnovodov pa bo zgrajen do začetka oktobra. Številne rekonstrukcije pa zagotavljajo vitalnost omrežja ter zanesljiv in kakovosten prenos električne energije.
V podporo strateških in poslovnih ciljev Elesa se je zelo okrepila dejavnost telekomunikacij, ki v prvi vrsti daje podporo upravljalcu prenosnega omrežja, presežek svojih zmogljivosti pa uporablja v tržne namene. Zabeležili so tudi rasti prihodkov iz tega naslova, ki so se v zadnjem letu povečali kar za polovico oziroma dosegli že pol milijarde tolarjev. Za trženje telekomunikacijskega omrežja je zadolžena družba Sinergy, hčerinska družba Elesa v njegovi 100-odstotni lasti.
Sicer pa so prihodki iz naslova poslovanja z električno energijo leta 2001 dosegli 92,4 milijarde tolarjev, odhodki iz istega naslova pa 78,5 milijarde tolarjev. Leta 2001 je bilo odplačanih tudi za malo več kot tri milijarde tolarjev glavnic in 567 milijonov tolarjev obresti. Eles pa kljub precejšnjim naložbam v osnovna sredstva in v odvisne družbe ni najemal novih posojil.
Leto 2001 je bilo leto sprememb
Zaradi postopnega uvajanja energetske zakonodaje lahko preteklo leto delimo v dve obdobji, in sicer do 15. julija, ko je bil Eles še edini kupec in prodajalec električne energije na prenosnem omrežju, in na drugo polovico leta, ko je družba oskrbovala z energijo samo še neposredne odjemalce, njena primarna naloga pa je izvajanje prenosa električne energije in upravljanje s prenosnim omrežjem.
Eles je ustanovil tri hčerinske družbe, v katerih ima 100-odstotni lastniški delež. Borzen oziroma organizator trga z električno energijo je odprl prvo borzo z električno energijo v jugovzhodnem delu Evrope in uspešno vzpostavil organizirani elektroenergetski trg v Sloveniji. Kmalu zatem je bil ustanovljen Trgel, podjetje za trgovanje z električno energijo, in nato v juliju družba Eles Gen, katere poglavitni namen je, da z ureditvijo slovensko-hrvaških odnosov v zvezi z Nuklearno elektrarno Krško prevzame vse obveznosti, povezane z vlaganji, in postane pravni naslednik nekdanjih ustanoviteljev.
Odvisni koncernski družbi sta tudi Talum in TDR Metalurgija, v katerih ima Eles po 80-odstotni lastniški delež. Obe družbi sta v letu 2001 poslovali uspešno, pri čemer se je v Talumu nadaljevala druga faza modernizacije proizvodnje primarnega aluminija, ki bo zagotovila bistveno večjo proizvodnjo Talumovih izdelkov v prihodnjih letih. TDR Metalurgiji iz Ruš pa je temeljit posodobil sistem vodenja in nadzora ravnanja z energenti, s čimer so zagotovili boljši nadzor in optimizacijo stroškov.
Omeniti velja, da je Eles do lastništva večinskih kapitalskih deležev teh dveh podjetij prišel, ko je po sklepu vlade prišlo do zamenjave dolgov v kapitalsko naložbo oziroma zamenjave terjatev za dobavljeno električno energijo v začetku 90. let, in da že poteka postopek za izločitev oziroma odprodajo teh podjetij, pri čemer naj bi bili Elesovi deleži v letu 2002 preneseni na državo in do konca leta tudi prodani najboljšim ponudnikom.
Eles, ki je imel konec lanskega leta 500 zaposlenih (enako kot leto prej), upravlja in vzdržuje slovensko prenosno omrežje, ki skupaj obsega 2594 kilometrov daljnovodov, od tega 1756 kilometrov na 110 kV, 328 na 220 kV in 510 na 400 Kv napetostnem nivoju. V lasti in skrbi Elesa je tudi 20 razdelilnih in transformatorskih postaj, 27 energetskih transformatorjev, 285 visokonapetostnih polj in vrsta druge visokonapetostne opreme.