Zveza potrošnikov Slovenije je v imenu slovenskih porabnikov električne energije na podlagi odločbe Urada za varstvo konkurence (UVK), ki je ugotovil usklajeno delovanje petih elektrodistribucijskih podjetij, na omenjena podjetja ponovno naslovila vprašanje, na kakšen način nameravajo ponudniki povrniti nastalo razliko. Od petih podjetij so odgovorila le tri, po besedah predsednice zveze Brede Kutin pa preplačanih zneskov za plačilo električne energije ne nameravajo vrniti.
Po njenih ocenah naj bi bila zaradi dogovorjenega usklajevanja elektropodjetja slovenskim gospodinjstvom dolžna kar 25 milijonov evrov. „Ker je odločba UVK zdaj pravnomočna, pozivamo nadzorne organe elektropodjetij, naj zavzamejo stališče in javnost obvestijo glede načina vračanja preveč zaračunanih zneskov odjemalcem,“ poudarjajo na zvezi potrošnikov.
Evropska direktiva podpira odpiranje energetskega trga
Kot je pojasnila, so se želela nekatera elektrogospodarska podjetja zavarovati pred prehajanjem potrošnikov od enega k drugemu ponudniku. „Za takšna prehajanja so si seveda zaračunavali določene stroške ter želeli uveljavljati tudi škodo,“ pojasnjuje in dodaja, da evropska direktiva, ki podpira odpiranje energetskega trga, takšnih zaračunavanj ne dovoljuje. „Po evropskih direktivah lahko tako potrošnik prosto prehaja od enega dobavitelja do drugega,“ je še pojasnila.
"Podjetje Elektro Primorska, katero smo prijavili tržnemu inšpektoratu, se je pred uveljavitvijo spornih pogodbenih pogojev vrnila na uveljavitev starih pogojev. Ker se na naše opozorilo niso odzvali, smo na tržni inšpektorat prijavili tudi družbo Elektro Maribor, kjer so ob prehodu k drugemu dobavitelju zaračunavali dodatne stroške. Inšpektorat je podjetju izdal prepoved uporabe novih pogojev, do sedaj pa so sporne pogoje že uredili. Zaradi pogodbenih pogojev pri paketu XXL smo prijavili tudi Elektro Ljubljana, kjer pa nas inšpektorat ni podprl," so pojasnili.
'Urad za varstvo potrošnikov bi lahko naredil več'
„Vemo, da so bili predstavniki države do dejanj omenjenih podjetij zelo kritični, zato od njih pričakujemo, da bodo kritični tudi sedaj, ko bodo razmišljali kako poravnati škodo, ki je nastala potrošnikom,“ pravi Kutinova in dodaja, da bi moral Urad za varstvo potrošnikov, preko katerega je bila s strani vlade že dve leti nazaj dana posebna koncesija za svetovanje na področju javnih storitev, v zvezi z nastalo situacijo storiti več. „Dodeljena koncesija ne pomeni le dvigovanje telefonov, pač pa ustvarjanje sistemskih predlogov ter pomoč potrošnikom,“ je opozorila na slabo delo UVP.
Usklajeno delovanje elektrodistributerjev
Vrhovno sodišče je, kot je znano, tožbe Elektra Ljubljana, Elektra Maribor, Elektra Celje, Elektra Gorenjska in Elektra Primorska zoper odločbo urada za varstvo konkurence – ta je elektrodistributerjem očital usklajeno delovanje pri zvišanju cen elektrike konec leta 2007 in jim zaradi tega naložil tudi plačilo globe – zavrnilo in potrdilo veljavnost odločb urada. Sodba je pravnomočna, pritožba zoper njo pa ni dovoljena.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.