Kot je pojasnil Blažina, so dobavitelji elektrike leta 2008, ko je cena elektrike hitro rasla, 14 mesecev pred iztekom veljavnih pogodb podjetjem predložili nove, v katerih so zagotavljali vnaprej dogovorjene cene in količino elektrike za leti 2010 in 2011.
Vmes se je gospodarstvo znašlo v krizi, poraba in cena električne energije sta krepko padli. Danes je tržna cena elektrike med 55 in 60 evri za megavatno uro (MWh), prizadeta podjetja pa plačujejo ceno iz 2008, ko so bile cene tudi do 140 evrov na MWh, je navedel.
Ta podjetja so po njegovih besedah verjela svojim dolgoletnim dobaviteljem elektrike, ki so takrat poudarila, da bosta cena in poraba elektrike v prihodnje krepko rasli in da ne bodo mogli zagotoviti elektrike, zato jim svetujejo podpis novih pogodb, po katerih bodo imeli zagotovljeno dobavo in ceno elektrike.
Neuspešna pogajanja
Blažina je dodal, da so oktobra lani stekli pogovori med temi podjetji, ki so združena v Sindikat prizadetih podjetij Slovenije, in distributerji elektrike o spremembah pogodb, vendar so bila neuspešna.
Distributerji so jim, kot je dodal zastopnik sindikata Rudi Blažek, sicer izrazili pripravljenost za nove pogodbe po ceni elektrike z začetka letošnjega leta, vendar pa so nove pogodbe pogojevali s plačilom odstopnine in podaljšanjem pogodbe za dve leti. Višina odstopnine je razlika med staro in na novo ponujeno pogodbeno ceno.
Dve vrsti cen za dve vrsti podjetij?
Elektro podjetja na pogodbah iz leta 2008 vztrajajo, saj da naj bi celotno količino elektrike za te pogodbe zakupili na evropski borzi, je pojasnil Blažina in dodal, da to "ni res". "Slovenija proizvede med 80 in 90 odstotki elektrike za svoje potrebe in samo manjkajoči del zakupi na borzi," je izpostavil.
Po njegovih navedbah se sprašujejo, ali obstajata dve vrsti podjetij; ena, ki plačujejo elektriko po tržni ceni in je proizvedena v Sloveniji, in druga, ki plačujejo elektriko po višji ceni, ker naj bi bila njihova elektrika zakupljena na evropski borzi in proizvedena zunaj Slovenije.
Kartelni dogovor?
Glavnini podjetij se elektriko prodaja po tržni ceni, podjetjem, ki so pogodbe leta 2008 podpisala, pa po mnogo višji ceni. To je po njegovi oceni diskriminatorno. Ob tem je Blažina spomnil na kartelni dogovor med petimi elektrodistributerji, zaradi katerega so bila oškodovana gospodinjstva, in poudaril, da se tudi njim postavlja vprašanje, ali gre tudi tukaj za kartelni dogovor.
Pojasnil, da so omenjeno problematiko orisali tudi ministrstvu za gospodarstvo in od njegovih predstavnikov dobili odgovor, s katerim se ne strinjajo, saj po njihovi oceni temelji na predpostavki, da v Sloveniji deluje idealen trg električne energije.
Peticija
Premieru Borutu Pahorju, predsedniku DZ Pavlu Gantarju in predsedniku DS Blažu Kavčiču so poslali dopis oz. peticijo, ki jo je podpisalo 34 podjetij. V njem so med drugim izrazili pričakovanje, da je državi v interesu, da se diskriminatoren odnos do prizadetih podjetij uredi ter da se vzpostavi dialog in volja za dogovor.
Predlagajo tudi, da država ustanovi neodvisno komisijo, ki bo preverila, v kakšnem obsegu in po kakšnih cenah so bile s strani državnih dobaviteljev elektrike dejansko izvršene dobave elektrike za slovenski trg na evropskih borzah za 2008.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.