Cilj mednarodne konference o obnovljivih virih energije je zmanjšati porabo olja, plina in premoga in povečati neodvisnost od omejenih virov.
Strokovnjaki postajajo na tem področju vedno bolj iznajdljivi. To kaže tudi primer avstralskih pridelovalcev banan. Sadeže, ki jim jih prodajalci vračajo, želijo v prihodnosti spremeniti v elektriko. A žal so obnovljivi viri energije še vedno v podrejenem položaju, vendar se bo po mnenju mnogih strokovnjakov to kmalu spremenilo.
Predstavniki več kot 50-tih držav in 3000 strokovnjakov za energijo bo na štiridnevni mednarodni konferenci o obnovljivih virih energije razpravljalo o politiki razvoja trga obnovljivih virov, finančnih mehanizmih za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije ter krepitvi zmogljivosti, raziskav, tehnološkega razvoja in institucij na tem področju. Ob koncu zasedanja pa sprejeli skupno deklaracijo o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije.
Med vsemi novimi viri energije imata največji potencial energija vetra in vode.
Rezultat konference v Bonnu bo tudi skupni mednarodni akcijski načrt, v katerem bodo posamezne države, interesne skupnosti ali organizacije predstavile svoje načrte o spodbujanju obnovljivih virov energije in zagotavljanja njihove uporabe. Pričakovani rezultat Bonnske konference so tudi priporočila v zvezi s politiko do obnovljivih virov energije, ki naj bi bila v pomoč vladam, mednarodnim organizacijam in interesnim skupnostim pri razvijanju novih pristopov in političnih strategij ter pri določanju vlog in odgovornosti glavnih akterjev. Priporočila bodo končni rezultat razprav na ministrskih delovnih omizjih, plenarnih zasedanj in forumih interesnih združenj.
Sodelovati mora ves svet
Po mnenju neodvisnega raziskovalnega inštituta Worldwatch so tudi naraščajoče cene nafte kazatelj nujnosti preobrata k obnovljivim virom energije. Nemška ministrica za razvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul pa poudarja, da se bomo znebili odvisnosti od olja le, če bodo v tem programu sodelovala vse države. Konferenca v Bonnu je le prvi korak k cilju. "Ta konferenca je doslej največji dokaz, da se svet želi spremeniti. Pripravljeni smo stopiti v obdobje obnovljive energije", je dejala ministrica Wieczorek-Zeul.
Tudi Slovenija za trajnostno energijo

Minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač bo v četrtek v Bonnu predložil dva programa, in sicer program povečevanja deleža obnovljivih virov v primarni energetski bilanci države in program spodbujanja učinkovite rabe energije.
Kopač se bo v okviru konference odzval povabilu evropske komisarke za okolje Margot Wallstroem na srečanje ministrov držav članic t.i. koalicije za obnovljive energije, ki so jo ustanovile države članice Evropske unije in nekatere podobno misleče države leta 2002 v Johannesburgu. Glavni cilj koalicije, ki danes vključuje že 87 članic, med njimi tudi Slovenijo, je spodbujanje in poudarjanje pomena "trajnostne energije". Zavzema se za povečanje globalnega deleža obnovljivih virov energije in za povečanje tega deleža v celotni energetski oskrbi.