Gospodarstvo

EK preiskuje uvoz s Kitajske

Bruselj, 25. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zaradi občutno povečanega uvoza kitajskega tekstila v EU je komisija sprejela odločitev o uvedbi preiskave o uvozu devetih kategorij tekstila iz te države.

Uvoz tekstila s Kitajske se je v letošnjem letu močno povečal, kar močno skrbi članice EU (Foto: Reuters)
Uvoz tekstila s Kitajske se je v letošnjem letu močno povečal, kar močno skrbi članice EU (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Mandelson je uvedbo preiskave napovedal že v nedeljo, zaradi alarmantnega povečanja uvoza kitajskega tekstila in oblačil v EU pa je približno polovica držav članic EU - med njimi naj bi bila tudi Slovenija - od Evropske komisije v nedeljo zvečer na neformalni večerji ministrov EU za zunanjo trgovino v Luxembourgu zahtevala takojšnje sprejetje zaščitnih ukrepov.

Pod drobnogledom preiskave, ki jo je uvedla Evropska komisija bodo med drugim majice, puloverji, moške hlače, nogavice, ženske halje in perilo ter srajce. Preiskava, ki naj bi jo komisija končala v največ dveh mesecih, je prvi korak k morebitni uvedbi zaščitnih ukrepov v primeru izjemnega povečanja uvoza kitajskega tekstila v EU, so sporočili v Bruslju.

Kot je sicer pojasnila tiskovna predstavnica evropskega komisarja za trgovino Petra Mandelsona, Evropska komisija še čaka na uradno zahtevo držav članic EU za takojšnje ukrepanje za omejitev uvoza kitajskega tekstila.

Tudi Slovenija naj bi zahtevala ukrepe


Ob uvedbi preiskave je Mandelson poudaril, da so države članice "končno posredovale podatke o uvozu tekstila v letošnjih prvih štirih mesecih", na podlagi teh podatkov pa uvoz nekaterih kategorij tekstila sproža resno zaskrbljenost. "Na podlagi teh dejstev Evropa ne more samo gledati, kako njena industrija izginja. Preiskava bo omogočila sprejeti odločitev, ali naj EU uvede zaščitne ukrepe," je dejal. Pri tem je dodal, je treba Kitajski dovolitvi "normalni" obseg izvoza tekstila. Vendar pa je treba zavarovati evropsko industrijo, ko se sooča s porastom uvoza tekstila v nepredvidljive razsežnosti.

Evropska tekstilna industrija na komisijo v smeri zaščitnih ukrepov pritiska že vse od ukinitve kvot. Ukrepe lahko EU uvede največ do leta 2008 (Foto: Reuters)
Evropska tekstilna industrija na komisijo v smeri zaščitnih ukrepov pritiska že vse od ukinitve kvot. Ukrepe lahko EU uvede največ do leta 2008 (Foto: Reuters) FOTO: Reuters


Alarmantno povečanje uvoza s Kitajske

Kitajska je s 1. januarjem letos, ko je po desetletni postopni liberalizaciji v okviru WTO prišlo do ukinitve vseh več kot 30 let starih kvot na tekstil, postala največja izvoznica tekstila in tekstilnih izdelkov v EU. Tudi na globalnem trgu nanjo odpade 20 odstotkov izvoza tekstila, v prihodnjih petih letih pa bi se ta delež utegnil dvigniti do 50 odstotkov.

Po besedah komisarja Mandelsona je bilo v primeru omenjenih devetih kategorij tekstila povečanje uvoza od začetka leta alarmantno, in sicer v višini 51 pa do 534 odstotkov. Preiskava, ki je prvi korak k morebitni uvedbi zaščitnih ukrepov v primeru izjemnega povečanja uvoza tekstila iz Kitajske, dovoljenih po protokolu o pristopu te azijske velikanke v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), naj bi bila po Mandelsonovi oceni končana v začetku ali sredi junija. "Če se bodo po preiskavi pokazali za potrebne in upravičene, bom predlagal zaščitne ukrepe," je poudaril Mandelson.

Vzporedno s preiskavo bo komisija sicer začela tudi neformalne konzultacije s Kitajsko. Mandelson je oblasti v Pekingu pozval, naj preučijo možnost za uvedbo dodatnih lastnih ukrepov za omejevanje izvoza tekstila. Kitajska se namreč zaščitnim ukrepom lahko izogne, če sama omeji izvoz na raven, ki za EU še ne predstavlja resnih motenj na trgu in ki je določena s komisijinimi smernicami za uvedbo ukrepov.

Uvoz lahko omeji Kitajska ali pa ji ga bo EU


Preiskavo bo vodila delovna skupina komisije, ki jo je Mandelson že imenoval. Za izvedbo preiskave ima skupina na voljo največ 60 dni, a kot je menil komisar, bi bilo lahko to obdobje kakšen dan krajše. Če bo skupina potrdila povečanje čez sprejemljivo raven, sta možni dve poti: ali bo Kitajska sama omejila svoj izvoz na povprečno raven 12 do 14 mesecev pred uvedbo preiskave z dodatkom 7,6 odstotka, ali pa bo EU sprožila trimesečni postopek za uvedbo ukrepov.

Peking ne sprejema odgovornosti

Kitajska "odločno nasprotuje" vsiljenim omejitvam izvoza njenega tekstila s strani drugih držav, je danes poudaril kitajski minister za trgovino Bo Šilai ter zavrnil trditve, da je za zelo visok porast izvoza kitajskega tekstila po letošnjem 1. januarju odgovorna Kitajska.

"Kitajska odločno nasprotuje vsiljenim omejitvam s strani drugih držav," je dejal kitajski minister za trgovino Bo Xilai. "Peking ne sprejema odgovornosti za fenomen visokega porasta izvoza kitajskega tekstila na določene trge," je dodal.

Razloge za zdajšnji izjemno povečan izvoz tekstila je po njegovem iskati v protekcionističnih ukrepih v zadnjem desetletju, ki so bili ukinjeni z letošnjim 1. januarjem. Pred tem "v predhodnem desetletnem obdobju določene države niso sprejele nobenih ukrepov. Zato se je po letošnjem 1. januarju uvoz tekstila iz Kitajske tako povečal," je dejal. Da bi se izognili prevelikim spremembam na tekstilnem trgu v določenih državah, je Kitajska sprejela številne ukrepe za omejitev porasta v tekstilnem sektorju, je dejal in pri tem kot enega od ukrepov navedel povišanje izvoznih carin.

Izvoz kitajskega tekstila - naj bo to v Evropi, ZDA ali drugih državah - poteka v skladu z izpogajanimi določili, ki so v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO), je še dejal kitajski minister.

Tudi kitajski zunanji minister Li Džaošing je poudaril, da bo Peking še naprej ravnal v skladu s pravili WTO, v katero je Kitajska vstopila leta 2001.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20