V nemški družbi Deutsche Bahn pričakujejo, da bo prenos zaključen prihodnje leto, pri čemer mora prodaji zeleno luč najprej dati še nemška vlada, ki je lastnica Deutsche Bahn.
Arriva upravlja z avtobusi in vlaki v Veliki Britaniji, kjer je med glavnimi upravljavci ikoničnega dvonadstropnega rdečega avtobusa v britanski prestolnici, in še desetih drugih evropskih državah, tudi v Sloveniji.
Arriva Slovenija, ki se je v preteklih letih s prevzemi močno okrepila na slovenskem trgu, je poleg Nomaga glavni ponudnik avtobusnih prevozov v državi. Glede na podatke z njihove spletne strani ima 550 avtobusov in 950 zaposlenih.
Arriva postala tudi koncesionar za del Slovenije
Arriva Slovenija je tudi eden izmed štirih izbranih koncesionarjev, s katerimi je ministrstvo za okolje septembra podpisalo pogodbe za izvajanje javne službe v linijskem prevozu potnikov. Nomago je bil izbran za izvajanje medkrajevnega avtobusnega potniškega prometa v savinjski, jugovzhodni, goriški, koroško, posavski, primorsko-notranjski in zasavski regiji. Podjetje Arriva bo izvajalo prevoze na področju gorenjske, podravske in obalno-kraške regije, Arriva in LPP sta izbrana koncesionarja za osrednjeslovensko regijo, Avtobusni promet Murska Sobota pa za pomursko.
Začetek izvajanja je previden za 1. julij 2024. Po trenutnih cenah bo Nomago za izvajanje koncesije prejel okoli 60 milijonov evrov, Arriva okoli 50 milijonov evrov, Arriva in LPP okoli 12 milijonov evrov, prav tako okoli 12 milijonov Avtobusni promet Murska Sobota, je takrat pojasnil minister Bojan Kumer, ki je dejal, da gre za pomemben korak pri razvoju medkrajevnega linijskega potniškega prometa v Sloveniji.
Pojasnil je, da se bo povečal standard dostopnosti, torej ponudba javnih prevozov. "To pomeni, da bomo imeli glede na leto 2019, ko smo pričeli s temi načrti, 20 odstotkov več ponudbe javnega potniškega prometa, se pravi več kilometrov, z 48 na 58 milijonov kilometrov letno," je dejal. Kot je dodal direktor skupine Arriva Slovenija Bo Erik Stig Karlsson, so v podjetju nanj dolgo čakali. Prepričan je bil, da bo nov način izvajanja javnih prevozov pripomogel k večji trajnosti in kakovosti storitve.
Posel naj bi bil vreden več kot poldrugo milijardo evrov
Deutsche Bahn cene prodaje Arrive ni navedel, glede na poročanje medijev pa naj bi I Squared Capital za nakup Arrive odštel okoli 1,6 milijarde evrov. V to ceno naj bi bila vključena tudi milijarda evrov Arrivinega dolga, ki ga bo novi lastnik, ki se osredotoča na naložbe v infrastrukturo, kot del dogovora prevzel.
Nemška družba je Arrivo kupila leta 2010 za okoli 2,7 milijarde evrov, vključno z dolgom. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pa je nemška javnost nakup močno kritizirala, saj je med drugim menila, da bi se Deutsche Bahn moral bolj posvečati investicijah v nemško železniško omrežje.
Deutsche Bahn se bo po prodaji Arrive tako zdaj lahko posvetil investiranju v svojo primarno dejavnost, saj mu ne bo treba investirati ogromnih količin denarja v elektrifikacijo Arrivine flote avtobusov, je še navedla dpa.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.