ECHA tako ostaja pri mnenju iz leta 2017. Tako kot zdaj je ECHA takrat dejala, da lahko glifosat povzroči resne poškodbe oči in je strupen za vodne organizme.
Mnenje agencije ECHA bo sicer vplivalo na odločitev EU o tem, ali bo herbicid prepovedala ali znova odobrila uporabo, poroča Politico. To naj bi se zgodilo najpozneje do julija 2023.
V ZDA se je sicer na tisoče ljudi odločilo, da pravico poiščejo na sodišču – zaradi suma, da herbicid Roundup, ki ga prodaja Monsanto, in vsebuje glifosat, povzroča ne-Hodgkinov limfom – torej raka limfatičnega sistema.
Raziskovalna skupina Svetovne zdravstvene organizacije za raka je leta 2015 sklenila, da je glifosat verjetno rakotvoren, zaradi česar je EU leta 2017 dovolila uporabo le za pet in ne 15 let.
Pristojnost agencije ECHA je sicer samo v tem, da preuči inherentno nevarnost snovi, ne pa njene posledice v realnem svetu. Ta del obravnava Evropska agencija za varnost hrane v italijanski Parmi kot del vzporedne študije, ki naj bi bila pripravljena julija prihodnje leto.
Zdravstvene in okoljske organizacije so že izrazile zaskrbljenost zaradi ECHA, da ohrani sedanjo klasifikacijo glifosata. Po mnenju Dolores Romano iz Evropskega urada za okolje dejstvo, da razpoložljivi znanstveni dokazi ne izpolnjujejo meril za razvrstitev glifosata kot "kancerogenega", kažejo na nujno potrebo po odpravljanju sistemskih pomanjkljivosti postopka za razvrščanje nevarnih kemikalij v EU.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.