Gospodarstvo

ECB znižala obresti in povečala odkupovanje obveznic

Frankfurt, 10. 03. 2016 15.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ECB je sprejel več pomembnih ukrepov v boju proti zelo nizki inflaciji in šibki gospodarski rasti. Ključno obrestno mero so z 0,05 odstotka presenetljivo znižali na 0 odstotkov, mesečni obseg odkupovanja obveznic pa bodo z aprilom povečali na 80 milijard evrov, so objavili na spletni strani.

Predsednik ECB Mario Draghi je prepričan, da bodo danes sprejeti ukrepi pripomogli h krepitvi kreditiranja, pospešitvi okrevanja gospodarstva in dvigu inflacije v območju evra. "Pokazali smo, da nam ne manjka 'streliva'," je dejal in dodal, da bodo obresti na obstoječi ali nižji ravni ostale podaljšano obdobje.

Svet Evropske centralne banke (ECB) je v preteklih letih sprejela niz ukrepov za spodbuditev zelo nizke inflacije in šibke gospodarske rasti, ki pa še niso dali dovolj učinka. Gibanje cen v območju evra je februarja znova zdrsnilo v negativno območje; cene življenjskih potrebščin so na letni ravni upadle za 0,2 odstotka.

Ekonomisti so bili zato prepričani, da bo osrednja denarna ustanova v območju evra, ki je imela na mizi najnovejšo napoved gibanja inflacije in gospodarske rasti, znova ukrepala. Veliko vprašanj je bilo o tem, ali bodo ukrepi dovolj koreniti, da bodo delovali in da bodo prepričali trge. V preteklosti so jih nekajkrat razočarali.

Kaj je bilo pričakovano in kaj ne?

Gospodarska rast
Gospodarska rast FOTO: Thinkstock
V minulih dneh so se pojavila ugibanja, da so člani sveta neenotni glede sprejema novih ukrepov. Tistim, ki podpirajo dodatno rahljanje denarne politike, je morda pomagalo dejstvo, da predsednik nemške centralne banke Bundesbank Jens Weidmann, ki velja za enega največjih kritikov sprejemanja dodatnih ukrepov, danes zaradi sistema rotacije glasovalnih pravic ni smel glasovati.

A danes je ECB sprejela obsežen paket ukrepov. Znižanje ključne obrestne mere ni bilo pričakovano, povečanje obsega mesečnih odkupov obveznic pa se je napovedovalo, a se je omenjala številka 70 milijard evrov. V Frankfurtu so šli še dlje in obseg odkupov s 60 milijard evrov mesečno povečali na 80 milijard evrov.

Analitiki so sicer ugibali tudi o možnosti, da bi lahko ECB program odkupovanja obveznic podaljšala prek marca prihodnje leto, ko naj bi se, če bi razmere to dovoljevale, po sedanjih načrtih končal. Za to se danes niso odločili.

So pa po pričakovanjih še globlje v negativno območje potisnili obrestno mero za deponiranje presežne likvidnosti bank; z -0,30 odstotka so jo znižali na -0,40 odstotka. Znižali so tudi obrestno mero za mejno posojanje, in sicer za 0,05 odstotne točke na 0,25 odstotka.

Analitik Sašo Stanovnik ocenjuje, da je ECB danes pogumno ukrepala v smeri dviga inflacije in krepitve gospodarske rasti, a hkrati ugotavlja, da ni sprejela nič inovativnega. Meni, da bodo vlagatelji na finančnih trgih ostali precej živčni, saj ni jasno, ali bo politika centralnih bank dolgoročno res delovala.

Na seznam vrednostnih papirjev, ki so vključeni v program t. i. kvantitativnega sproščanja, bodo vključili obveznice, denominirane v evrih, ki imajo takšno oceno, da upravičuje investiranje vanje, izdajajo pa jih nebančne finančne ustanove, ustanovljene v območju evra.

ECB bo začela junija izvajati tudi nov niz ciljno usmerjenih dolgoročnih operacij refinanciranja (TLTRO II). Gre za štiri avkcije, na katerih se bodo lahko banke potegovale za štiriletna posojila. Pogoji za izposojo denarja lahko dosežejo tako nizko raven, kot je obrestna mera za depozite bank, so zapisali.

Odločitev ECB potisnila evro navzdol; borze rastejo

Je pa zato odločitev ECB spodbudila newyorške borze. Analitiki sicer opozarjajo, da tako odločni ukrepi osrednje monetarne ustanove v območju evra kažejo, da je stanje v evroobmočju resnično precej slabo.

Odločitev Evropske centralne banke (ECB), da poveča mesečni obseg odkupovanja obveznic, ključno obrestno mero pa spusti na nič odstotkov, opazno vpliva na vrednost evra. Okrog 14. ure je bil v Frankfurtu vreden 1,0849 dolarja, kar je 1,35 odstotka manj kot ob začetku današnjega trgovanja. Medtem pa rastejo indeksi na osrednjih evropskih borzah.

Okrog 14. ure je bil frankfurtski DAX 2,31 odstotka nad izhodiščem, pariški CAC 40 je pridobival 2,43 odstotka, londonski FTSE 100 pa je bil 0,55 odstotka nad začetno vrednostjo.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je okrepil za 3,24 odstotka.

Svet ECB je danes sprejel več pomembnih ukrepov v boju proti zelo nizki inflaciji in šibki gospodarski rasti. Ključno obrestno mero so z 0,05 odstotka presenetljivo znižali na nič odstotkov, mesečni obseg odkupovanja obveznic pa bodo z aprilom povečali na 80 milijard evrov.

Znižanje ključne obrestne mere ni bilo pričakovano, povečanje obsega mesečnih odkupov pa se je napovedovalo, a se je omenjala številka 70 milijard evrov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fredy Meserati
12. 03. 2016 11.35
+3
Če prav razumem: Če banka shrani denar pri ECB dobi samo še 0%, torej nič. S tem seveda želijo spodbuditi banke k trošenju, zapravljanju. (hipotetično) Če pa jaz želim kredit v vrednosti 20.000 evrov, in delam za nedoločen čas, bom plačal visoke obresti. Prav tako je pri minusu na računu. Če imam recimo -2000 na računu, bom zato plačeval 8,5% negativnih obresti.. Če pa banki ta denar vrnem, ne bo banka dobivala nič za ta denar. Danes torej banka dobiva zastonj denar od ECB, ki ga še vedno drago posoja strankam!!! KUL
ONniON
10. 03. 2016 19.18
+6
ko bodo slovenci boljše živeli in se bo revščina zniževala bom verjel
+3
Vidim da me g. Pahor bere in je za nek SLO medij sedaj izjavil, da prihaja nova finančna svetovna kriza, ter Bog ne daj da bi takrat bila država še lastnica NLB. Vidim da politikom več ni do močno prekapitalizirne in z obremenitev razbremenjene državne srebrnine. Sedaj verjetno iščejo nekega naivnega "tajkuna" ki bi to kupil precenjeno. Ker tega ne moreš kupit z denarjem iz žepa mu bodo dali verjetno kredit. Ko kredita ne bo mogel odplačevat mu pa nazaj zaplenijo banko, mu odvzamejo vse premoženje in ga zaprejo. Tako dobijo banko nazaj, vmes pa še premoženje tajkuna. In krivca za kolaps banke. Čeprav mu bodo pred prodajo banke, to še dodatno izčrpli. Spet bo kriv kapitalizem in podjetniki. Čeprav država ni ničesar izgubila ker je prodala precenjeno in se je tako zavarovala pred padcem delnic oziroma premoženja. Vsa ta podjetja ki so jih pokupili tajkuni bi ravno tako propadla če bi bila državna naprej. Le da bi država na koncu manj potegnila kot je sedaj. Nekoga hočejo spet nasankat.
+4
NLB lahko kupi samo norec ali pa nekdo ki ima za bregom nečedne posle. Nihče drug tega ne bo kupil. Naj jo ima narod. Ko si tako želi svojih podjetij in bank. Pa naj jo še naprej kapitalizira iz svojih plač, pokojnin, sociale, štipendij, ... Da ne bi spet kriv Rothschild. Jaz tega zastonj nebi vzel. Še če bi mi plačali da vzamem nebi vzel. Da bom potem kriv za vse probleme v državi?! nakopal si pa samo stroške in probleme in končal v zaporu?!
platon26
10. 03. 2016 19.25
+5
Ameriške banke so vse bile v prvat lasti pa so jih morali vseeno dokapitalizirati z državnim denarjem!
-2
Kdo jih je dokapitaliziral? Lastniki? Če so jih pa politiki se pa vprašaj koga si (iz)volil.
platon26
10. 03. 2016 20.21
+3
Set težave z branjem? AMERIKA, PRIVAT BANKE, DOKAPITALIZIRALI SO JIH z DRŽAVNIM DENARJEM! nisem iz Amerike tako, da bi bolj težko tam volil!
ROMELS
10. 03. 2016 18.25
+13
Za upokojence in zaposlene z nižjimi prejemki je to slaba novica.
SDS Kopriva
10. 03. 2016 17.48
+7
Kaksna rast no neki, da imajo eni miljarde drugi pa nič. Pa ne rabm miljard, ne rabim rasti , grem nazaj na vas živet, kokr bom pridelu tok bom mel ,
+12
Potem pa pride država in pobere davek. V denarju. Če ga nimaš pa zaplemba premoženja. Pozabil si da moraš preživljat še javni sektor, skupne dobrine in politike. Dobiš davek na dohodek, pa davek na premoženje, DDV, razne taxe ...... (zobo)zdravnika bo treba plačat., šola ni zastonj, ....
SDS Kopriva
10. 03. 2016 17.56
+10
Nc mi ni treba preživljat, nimam otrok hvala bogu, zase pa ne rabim veliko, še tega telefona se znebim in službw ki me ubija, pa lok si nardim, za jest si pa pridelam al pa na črno ulovim.. V najslabšem primeru grem v zapor, tam je pa dzabe
SDS Kopriva
10. 03. 2016 17.58
+4
Ta politika se nej pa med sabo skrega zaradi tega kdo bo bolj kradel...Vedno več nas je vedno več nas gre..
SDS Kopriva
10. 03. 2016 18.00
+6
15 let delam k zival, pa nimam nic, visja izobrazba 35 let star,placa pa taka da se zjokas
SDS Kopriva
10. 03. 2016 18.00
+3
SDS Kopriva
10. 03. 2016 18.00
+3
+5
Sramota kaj se dogaja res. Pa ima SLO tak potencial da bi vsi lepo živeli. Samo če bi se teh parazitov v JS znebili. Iz teh pa izhajajo SLO politiki.
Uporabnik113189
10. 03. 2016 18.02
+2
Bistvo preživetja je v samozadostnosti. v načinu življenja, ki omogoča preživetje od narave, znanje, ki ti omogoča menjavo dobrin v naravi med ljudmi. Popravilo obleke za jajce na primer. Ker živeti moraš pa če še tako slabo, paragrafi in predpisi so pri tem drugotnega pomena. Torej, prihaja čas, ko bo vsako znanje, ki si ga osvojil ZARES veliko vredno. Ne tako v teoriji, ampak v praksi, ni dovolj da veš da je za dva kosa železa potrebno varjenje, ampak da to znaš tudi izvesti. Risanje po papirjih in paragrafih bo postalo nepomembno, ker do večerje ali kosila bo čas (pre)kratek. Vodenje ljudstva bo potrebno zelo poenostaviti. Nihče ne bo tratil čas za banke, zaupanje vanje je že šlo, veljalo bo samo tisto, kar boš imel v roki. Zato ima Rusija prihodnost, niso odvisni od ostalega sveta, preživijo zlahka na svoji zemlji in imajo preko glave sredstev da se vojaško branijo vsiljivcev. Verjamem, da bomo imeli še dolgo denar, vendar šele po rušitvi obstoječega sistema in bo zelo skrbno povezan z realnimi dobrinami, finančni sistem pa krepko nadzorovan. Mislim da bomo medtem še kako potrebovali dobre kmetije zaradi samooskrbe, ki so trenutno skoraj uničene zaradi meščanskih paragrafarjev, ki ne razumejo življenja v boju z naravo. Ta napak ne odpušča, slabotni ne preživijo..
+2
Realno gledano je solidna količina obdelovalne zemlje največ vredna. Če je na parceli še voda. Zaenkrat pa taka oblika premoženja ne nudi veliko lastniku. Pa tega ne moreš odnest in ti lahko država tako obliko premoženja močno obdavči.
+7
Konstantna rast v naravi ne obstaja. Nikjer v vesolju. Vsepovsod so sami cikli. Večji ali manjši. Če se podaljša cikel rasti se s tem podaljša cikel padanja. To je kot žoga. Močneje jo udarite navzdol, višje se bo odbila navzgor. Tako da ne se preveč veselit rasti. Za dnevom pride noč, za poletjem zima, za življenjem smrt. Človek se mora brzdat ko so dobri časi (a ne Cerar?!) in se ne preveč sekirat ko so slabi. Naši pa ko je cikler rasti se hvalijo, ko je cikel upadanja pa kažejo s prstom na krivce drugam. A vse je samo del narave. Pameten človek lahko profitira v vsaki fazi cikla. Ni nujno da je otroštvo najlepši del življenja. Ko se zapro lokali na plaži (ki služijo sredi lepega sončnega dne) ker pade mrak in zanje ni več posla, se (lahko) odpro nočni lokali katerim posel zacveti po zatonu sonca. Tudi vojna in kriza sta priliki za posel. Mnogi stari pisatelji pišejo da jim je bilo najlepše v otroštvu (ko je bila največja svetovna kriza in vojne). Mnogi vaši otroci se bodo sedanjega časa na stara leta spominjali kot najlepšega. Čeprav so morda revni. Slovenci bi se morali naučit živet (strpno) v vsakem obdobju. In si pomagat. To kar ECB dela ni nič drugega kot da odlaša s padcem ki bo zaradi tega silovitejši. In trejal dlje. Slovenija pa več nima rezerv kot jih je imela.
Uporabnik113189
10. 03. 2016 17.35
+5
In bolj kot umetno večaš cikel rasti, hujši je potem padec iz umetnega na realna tla. To je sedaj nam že vsem bolj ali manj jasno. Tako kot so se vsi naši predniki zelo boleče zavedali da bo vojna prej ali slej počila že nekaj časa prej. Ni pa jasno mnogim, kaj storiti. Kaj bomo storili kot samostojna država da bomo preživeli?
+4
@Klasik: ++++ Dobro vprašanje ;) Možnosti sicer obstajajo, le da je vprašanje ali bodo izvoljeni politiki imeli dovolj modrosti to izpeljat. Narod pa tako nima kaj kot da vsake toliko gre na volitve, med volitvami pa poizkuša nekako preživet. V SLO je taka klima da res uspe lahko nekdo (če ni zlizan s politiko in v JS) samo če se uspešno ukvarja z nečim kar je daleč iznad nivoja razumevanja okolice (na svetovnih trgih). In verjetno tudi daleč od oči javnosti. Če imamo športnike ki so v samem svetovnem vrhu, lahko imamo tudi podjetnike ali finančnike. Potencial gotovo imamo. Če teh ni, ... je nekaj narobe.... s politiko.
lnterReflections
10. 03. 2016 17.43
+3
Monetarni sistem je popolnoma ločen od življenjskih potreb. Npr. rak mora biti, da lahko farmacevtska industrija ima dobiček, da lahko denar kroži in rase gospodarstvo in s tem BDP. To dejansko pomeni, da gospodarska rast ne pripomore k boljšemu življenju ljudi, ampak je dobra samo zato, da ljudje imajo službe. Druge koristi od denarja preprosto ni.
+4
Denar obstaja odkar obstaja človek. Praljudje so za denar uporabljali živalske kože, redke školjke, .... Tako da govoriti o temu da denarja naj nebi bilo, je nesmiselno. Ne moreš ti s sabo voziti kravo da boš z njo kupil pest riža. Inflacijo in obveznice so si pa izmislili vladarji da so lahko financirali svoje in državne potrebe - iz nič. To je bil zametek javnega sektorja ki je postal sam sebi namen in je legaliziral in monpoliziral lastne prevare in krajo.
lnterReflections
10. 03. 2016 17.47
+5
Denarni sistem je alternativa suženjstvu. Nekoč so sužnji morali delati pod prisilo, danes pa delavci sami poiščejo delovno mesto, da lahko dobijo denar, da kupijo nujno potrebne materialne dobrine. Monetarni sistem je zgolj prefinjena oblika suženjstva.
DržavniSekretar
10. 03. 2016 17.02
+8
Cmerko se pa po 2,37 % zadolžuje.
lnterReflections
10. 03. 2016 17.29
+6
Od zasebnih bank. Ker za centralno banko mora biti država kreditno nesposobna.
SDS Kopriva
10. 03. 2016 17.50
+3
Hahaha kake bedarije, cmerar je glede financ tko k jaz, zato pa je tko.. Evropska razvojna banka nam oonuja miljarde z oraktično nič obresti ampak mi rabmo gnar za pufe prijatelji
lnterReflections
10. 03. 2016 18.02
+2
Cesar, to imaš prav. Ampak treba je vedeti, da centralna banka je eno, zasebna banka je drugo, Evropska razvojna banka pa spet nekaj tretje. Prva skrbi za inflacijo in gospodarsko rast; druga za odpiranje novih delovnih mest, tretja pa zahteva dobre projekte. Zato teh bank ne smemo mešati med sabo.
nikhrast
10. 03. 2016 16.32
-4
Zakaj pa vlagate svoj kapital v banko, kaj pa borze, pa nepremičnine...? Pokojninski skladi, vredni po sto milijard, nimajo svoj denar v bankah, pa če investiraš dobiš še davčne oljašave.
lnterReflections
10. 03. 2016 16.34
+6
Politika centralnih bank je odkupovanje obveznic. Tako se potem veča obtok denarja. Stara šola.
lnterReflections
10. 03. 2016 16.32
+4
Ko je politika nesposobna ustvariti pogoje za ustvarjanje dodane vrednosti, začne tiskati denar. Ta šola je stara že od nastanka centralnih bank. Zgodovina se ponavlja.
platon26
10. 03. 2016 16.26
+10
Indeksi rastejo zato ker so dobili "vlagatelji" signal, da jih bo ECB futral in kril s tiskanjem denarja in kupovanjem zanič obveznic!
emilzapata
10. 03. 2016 16.25
+4
za vse to so krivi Sumerci, ki so iznašli denar, nekako pred 5000 leti. Dokler je bila samo menjava blago za blago, takšnega manipoliranja ni bilo. Samo za informacijo: Sumerci so živeli na področju današnjega Iraka in Sirije.
platon26
10. 03. 2016 16.25
+8
Na naslovni sliki rastejo rastline, tu v članku pa nek graf, ki se dviga. No članek je odobrila in prepisala STA (slovenska tiskovna agencija) torej ne morem pljuvati po pop novinarčkih, pa vseeno kaj naj bi pomenile te slike, namreč obrestna mera pada, gospodarstvo pada in tako naprej vi pa nam neke slikce o rasti limate pred oči!
platon26
10. 03. 2016 15.59
+14
Za kekce vprašanje! Torej obrestna mera je 0%! A to vam kaj pove? Za vloženi denar dobite NIČ! To je prvi znak SUPER kapitalizma! Drugič, Evropska centralna banka mesečno NATISKA 80 MILIJARD evrov in kupuje ničvredne papirje ( take kot pred letom 2008 kupovali naivneži med njimi tudi pokojninski sklad Slovenije) dokler ni njihova vrednost postala NIČ! Torej sedaj se malo zamislite v kakšni ekonomiji živite! Joj saj res zunaj je sonček pojdimo na Šmarno goro, v Tivoli ali pa na Zbilje, praznoglavci!
polikarbonatka
10. 03. 2016 20.15
tron3
10. 03. 2016 15.59
+6
EU ima tudi svoj Topčider, v Frankfurtu seveda!!!
Uporabnik113189
10. 03. 2016 15.51
+9
Na ta način dajejo NATISKANI DENAR v polnjene borznih balonov ( trga). Tisti ki verjamejo da trg rešuje vsa nasprotja pozabljajo da trg ni več trg ampak napihnjen balon, ki se ga napihuje s tiskanjem dodatnega denarja. Torej denar nima več realne protivrednosti v dobrinah. Trgovanje na trgih pa ni več trgovanje ampak zmanipulirana igralnica velikih bank..
emilzapata
10. 03. 2016 15.28
+14
tole kvantitativno sproščanje mi zveni kot latinska maša, zelo učeno, v bistvu pa sama lumparija. Spominjam se soseda, kmeta pri 80 letih, ki je nekje sredi 80 let prejšnega stoletja zaradi starosti prodal vso živino, izkopiček pa dal v nogovico za "težke čase". Leta 1992 ob prihodu tolarja je tistega denarja ostalo ze majhnega telička, leta 1985 pa je prodal 5 glav odrasle goveje živine.
Uporabnik113189
10. 03. 2016 15.41
+3
Natančno to je bistvo vse te zgodbe o prodaji naših podjetij.
mlamat
10. 03. 2016 15.51
+3
Zdaj je ravno obratno. Današnji kupec zaradi deflacije čaka z nakupom mesa, kmet pa nima prihodka in ne more kupiti traktorja, ki ga je sestavil kupec.
platon26
10. 03. 2016 16.02
+5
Nihče ne čaka z nakupom mesa ker je pač obvezno, se pa čaka z nakupom stanovanj in podobnimi večjimi naložbami! Sicer je pa deflacija zanemarljiva! Je dobra za nas potrošnike vendar pokazatelj da se naša ekonomija sesuva!
Mismosprememba
10. 03. 2016 15.26
+9
Po domače, tiskajo denar isto počnejo kot je to počela FED centralna banka ZDA očitno so isti lastniki...
Mismosprememba
10. 03. 2016 15.28
+12
S tem tudi povzročajo umetno rast borze-inflatorno da dobimo občutek da gospodarstvo raste:)
platon26
10. 03. 2016 16.03
+8
Res je vse je navidezno! Borba valut se dogaja s tem tiskanjem! Kot pa pravi znana analitik kako si zadeve sedijo v ekonomiji: denarna vojna, trgovinska vojna, prava vojna!