Če je Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) še maja Sloveniji za prihodnje leto napovedala krčenje gospodarstva za 1,1 odstotka, se bo po najnovejših podatkih slovenski BDP skrčil za 1,4 odstotka (letos se bo za 2 odstotka). V Financah se zato sprašujejo, zakaj tako črnoglede napovedi za Slovenijo, če pa bo večina držav v srednji in vzhodni Evropi dosegla pozitivno rast.
Za razloge so povprašali Alexandra Lehmanna, ki je pri EBRD odgovoren za Slovenijo. Lehmann pravi, da pri EBRD ne vidijo možnosti za hitro razrešitev evrske krize. Pri specifični napovedi za Slovenijo pa so upoštevali dejstvo, da se pri najpomembnejših slovenskih trgovinskih partnericah, zlasti Italiji, napoveduje recesija, upoštevali pa so tudi sprejete ukrepe slovenske vlade za fiskalno konsolidacijo. Ti bodo po mnenju EBRD še naprej negativno vplivali na domače povpraševanje, pri EBRD pa ne pričakujejo niti, da bo v Sloveniji v bližnji prihodnosti spustil kreditni krč. Po Lehmannovih besedah je tako najbolj verjetno, da se bo v Sloveniji uresničil pesimistični scenarij.
Ključ do rešitve je finančni sektor
Zmeraj pa obstajajo tudi možnosti za izboljšanje. Lehmann pravi, da je ključ do rešitve za finančno gospodarsko rast finančni sektor. Ustanovo s sedežem v Londonu najbolj skrbi, ker banke zaradi kopičenja slabih posojil ne opravljajo svoje osnovne naloge – dajanja posojil. Lehmann pravi, da je nujno pritegniti nove naložbe, izboljšati standarde v korporativnem upravljanju in iz bilanc bank počistiti slaba posojila.
EBRD sicer tranzicijskim državam, kamor spada tudi Slovenija, napoveduje 2,7-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa 3,2-odstotno rast. V srednjeevropski regiji in na Baltiku pa bo imela največjo rast letos Latvija.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.