Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in mokronoško podjetje M-Tom, ki so ga po uvedbi stečajnega postopka v pohištvenem podjetju Tom njegovi nekdanji delavci ustanovili leta 2011, sta danes podpisala pogodbo o prodaji oz. nakupu nekdanje Tomove mokronoške proizvodne hale. Konec Tomovega stečajnega postopka je pričakovati konec marca.
Z DUTB so namreč sporočili, da bo danes sklenjena prodajna pogodba družbi M-Tom, ki zaposluje 17 ljudi, omogočila nadaljevanje pohištvene dejavnosti v lastnih prostorih.
Mokronoški objekt so sicer prodajali v okviru Tomovega stečajnega postopka, po petih neuspešnih dražbah pa ga je kot tako imenovano neunovčljivo premoženje prevzela DUTB. Banka ga je potem, ko je v mokronoškem objektu sanirala manjše pomanjkljivosti, ponudila v spletno prodajo in zanj dobila dve ponudbi. Po pogajanjih je kot boljšega ponudnika izbrala M-Tom.
Z DUTB so še sporočili, da je direktor M-Toma Damjan Burger ob podpisu pogodbe povedal, da se bo njihovo podjetje še naprej usmerjalo v razvoj in utrjevanje novih tržnih priložnosti, hkrati pa nadaljevalo z lokalnim rokodelskim izročilom. V M-Tomu so prepričani, da lahko postanejo vzor tudi drugim zdravim gospodarskim jedrom, ki skušajo svoje dejavnosti nadaljevati na pogoriščih matičnih podjetij, so še zapisali v DUTB.
Stečaj gre proti koncu
Po izročitvi mokronoških in slovenjegraških nepremičnin mokronoškega pohištvenega podjetja Tom, ki jih ni bilo mogoče unovčiti, bankam novembra predlani, se stečajni postopek družbe bliža koncu.
Stečajna upraviteljica Darja Erceg je pred kratkim končala še zadnje sodne poravnave v tujini, zadnja poplačila pa bo izvedla v prihodnjem poldrugem mesecu. Napovedala je še razdelitev manjše vsote denarja med delavce, sicer pa konec stečajnega postopka pričakuje konec marca, je povedala.
Ercegova je v okviru Tomovega stečajnega postopka za prodajo njegovih nepremičnin oz. proizvodno-poslovnega kompleksa v Mokronogu in poslovnega prostora v Slovenj Gradcu izvedla več neuspešnih dražb in zbiranj nezavezujočih ponudb.
Navedene nepremičnine so na koncu prevzele banke upnice. Sodišče je tudi izdalo sklep, da se banke oz. v primeru NLB DUTB v zemljiško knjigo vpišejo kot njihove lastnice.
Upniki so sicer do tovarne oblazinjenega pohištva Tom v stečaju prijavili za 21,1 milijona evrov terjatev. Od tega jih je stečajna upraviteljica priznala 20,8 milijona evrov.
Okrožno sodišče v Novem mestu je postopek stečaja družbe s skupno 150 zaposlenimi v Mokronogu in Slovenj Gradcu, ki so od konca septembra 2010 stavkali ali pa bili na čakanju, na predlog enega od njih začelo decembra 2010.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.