Plače so v preteklih letih dvigovale nemalo prahu. A tokrat ne govorimo neposredno o prejemkih vodstva in zaposlenih na DUTB, temveč o kriznih menedžerjih podjetij v lasti slabe banke - npr. Alpina, Istrabenz Turizem, MLM, ki je sicer naprodaj.
Sedaj za njih velja t.i. Lahovnikov zakon (ki so ga nekdanji vodilni na DUTB v primeru Cimosa že pred leti izigrali), kar pomeni, da lahko dobijo največ štiri- ali petkratnik povprečne plače v tistem podjetju ali skupini.
DUTB si prizadeva za povišanje, predlagajo šestkratnik, a ne več kot 7500 evrov bruto za srednja, in osemkratnih ali največ 10.000 evrov bruto za velika podjetja. Zakaj tak predlog pa si poglejmo v izjavi.
"Dejstvo je, da imamo na DUTB vsaj v treh družbah relativno velik izziv pri iskanju ustreznih kadrov. Ena od omejitev je tudi obstoječi Lahovnikov zakon," pravi izvršni direktor DUTB, Bojan Gantar.
Drugi predlog pa je še eno podaljšanje življenjske dobe. Do kdaj natančno sicer še ni znano, prav tako ne, kaj natančno bi počeli. Zadnje čase se nagibajo predvsem k gradnji stanovanj, čeprav za to področje že skrbijo republiški stanovanjski sklad - nanj je lani DUTB že prenesla tri zemljišča in dobila dobrih 10 milijonov evrov - pa tudi občinski skladi, DSU in še nekateri. Poleg tega bi bilo treba za to spremeniti zakon, za kar pa - vsaj za zdaj - ni pretiranega navdušenja. Na ministrstvu za finance po naših podatkih te ideje ne podpirajo, neodločeni in s pomisleki so tudi v koaliciji, z izjemo LMŠ. Opozicija z Levico na čelu, pa je močno proti, saj pravijo, da slaba banka, znana predvsem po aferah, težko nenadoma postane dobra.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.