Luka Mesec je v imenu Levice, ki je predlagala predlog novele zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki ureja neodplačen prenos, povedal, da lahko DZ s podporo predlogu prižge zeleno luč za gradnjo več kot 2000 stanovanj na devetih lokacijah sedaj še v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki jih je stanovanjski sklad ocenil kot primerne za prenos in za gradnjo.
Vlada medtem zagovarja odplačen prenos treh najbolj primernih nepremičnin oz. zemljišč za gradnjo. Vlada je med drugim opozorila, da bi z neodplačnim prenosom obveznosti do nepremičnin ostale na DUTB, da bi se kršile pravice upnikov ter da investicijski izdatki sklada za gradnjo povečujejo javne izdatke.
Člani odbora so pozdravili razpravo o stanovanjski problematiki in ugotavljali, da tako predlog Levice kot vlade sledita istemu cilju. "Vendar gre vladni po sistemsko utečeni poti in skladno s potrebami in zmožnostmi sklada, za katerega se je vlada zavezala, da bo ustrezno povečala njegovo namensko premoženje," je povzel državni sekretar na ministrstvu za finance Alojz Stana.
Prijon: V Sloveniji je hudo pomanjkanje najemnih stanovanj
Mateja Udovč (SMC) je izpostavila, da bi morali biti pozorni na to, kako bodo zemljišča ocenjena in da jih sklad ne bo mogel preprodajati naprej. S tem se je strinjal tudi državni sekretar na okoljskem ministrstvu Aleš Prijon. Cenitve bo delal skupni cenilec DUTB in sklada: "Pri tem moramo priti do razumljive cene, ker se sicer visoka cena vgradi v najemnino in imamo lahko potem težave."
Prijon se je strinjal z Levico, da je stanje na stanovanjskem področju nenormalno, da cene nekje rastejo v nebo. "V Sloveniji je hudo pomanjkanje najemnih stanovanj, večina je lastniških. Trg za najem je nenormalen; potrebovali bi vsaj 30 odstotkov najemnih stanovanj, v večjih mestih jih je sedaj samo šest odstotkov. Ljudje ne pridejo do stanovanj in imamo resne težave," je dejal.
Zato so po njegovih besedah med drugim pripravili prenovljen stanovanjski zakon, za katerega je osnutek pripravljen in bo šel jeseni v javno razpravo, še prej pa ga bodo predstavili koaliciji. Strinjal se je z nekaterimi poslanci, da bo treba za to področje najti sistemsko rešitev, pa tudi za financiranje sklada. "Samo z zadolževanjem mu ne bo uspelo dohajati tempa, kot je določen v strategiji," je sklenil.
Kje bodo gradili?
V prvi fazi bo DUTB na sklad prenesel tri zemljišča. Prvo je v Podutiku oziroma Glincah v Ljubljani, parcela pa je velika skoraj 30.000 kvadratnih metrov. Na njej bi v desetih stavbah zraslo vsaj 344 stanovanj. Kakšna bo prenosna cena, ni znano. Slaba banka je zemljišče pred tem prodajala za 7,5 milijona plus DDV.
Druga lokacija je v Novem mestu, parcela je še večja, gre za skoraj 62 tisoč kvadratov, zato je na njej prostora za 308 stanovanj in 44 hiš. DUTB je zemljišče kupila iz stečaja, na dražbi pa je zanj odštela 910 tisočakov.
19 atrijskih in 44 vrstnih hiš ter 11 stanovanjskih blokov pa naj bi v naslednjih treh letih zraslo v Rožni dolini v Novi Gorici.
Kot pravijo na skladu, so vsa navedena zemljišča že pripravljena za gradnjo, je pa treba izdelati še projektno dokumentacijo in zemljišča komunalno opremiti. Poleg tega bodo morali oceniti tudi ustreznost še šestih drugih lokacij, ki so zdaj v lasti DUTB. Večina je v Ljubljani: Rožna dolina, Parmova, kamnolom v Podutiku, tu je skupaj predvidenih 1.045 stanovanj, in Zgornje Gameljne - gre za več kot 100 tisoč kvadratnih metrov zemljišč, ki jih DUTB zdaj ocenjuje na slabih 18 milijonov evrov.
Na Vrhniki razmišljajo o 144 stanovanjih, zadnje pa so Šmarje pri Kopru.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.