Medtem ko se večji del Evrope sooča z recesijo, slabimi gospodarskimi napovedmi in podražitvami, pa našim severnim sosedom recesija ne pride do živega. Avstrijci se lahko tudi letos pohvalijo z odličnim turističnim obiskom. Po podatkih, ki smo jih pridobili od mesta Dunaj, je obisk te evropske metropole junija letos glede na isto obdobje lani narasel za 8,1 odstotka, podoben porast so zabeležili tudi v številu prenočitev. Junija letos so na Dunaju zabeležili 1.113.000 nočitev, kar je za 8,6 odstotka več kot junija 2011. Pozitiven trend se nadaljuje tudi v juliju, ko je Dunaj obiskalo kar 545.000 turistov, kar je za 6,8 odstotka več kot v istem obdobju lani. Najpogostejši obiskovalci te kulturno in zgodovinsko razkošne prestolnice so seveda domačini, Nemci, Italijani, Američani, Rusi, Angleži, Španci, Francozi, Švicarji in Japonci. V povprečju turisti na Dunaju ostanejo 2,2 noči, njihova povprečna starost pa je 40,8 leta, kar niti ne preseneča, saj je ena od bolj obiskanih dunajskih znamenitosti državna opera s svojim bogatim kulturnim opusom.
Dunaj in na splošno celotno Avstrijo recesija ni prizadela. Turistična sezona je uspešna, kot znajo povedati tamkajšnji turistični delavci, pa so v mestu čez poletje dobili nove turiste. To so predvsem gostje z Bližnjega vzhoda, ki se pred poletno vročino umaknejo na Dunaj, ki velja za eno bolj varnih in strpnih evropskih prestolnic.
Je pa Dunaj že od nekdaj priljubljen tudi med Slovenci. Morda tudi zaradi dejstva, da je bila to nekoč prestolnica dvojne monarhije Avstro-Ogrske, kamor je spadalo tudi ozemlje Slovenije. Na Dunaju so se šolali številni slovenski pisatelji, pesniki, skladatelji, slikarji, arhitekti, mesto pa je s svojo bogato glasbeno tradicijo še vedno priljubljeno med slovenskimi glasbenimi upi. Če je leta 2011 Dunaj obiskalo 21.700 Slovencev, kar je bilo za 19 odstotkov več kot leta 2010, potem se trend naraščanja nadaljuje tudi letos. Od januarja letos pa do julija je Dunaj obiskalo 14.500 Slovencev, kar je za 17 odstotkov več kot v istem obdobju lani, medtem ko se je število prenočitev Slovencev na Dunaju v tem istem obdobju povečalo za 22 odstotkov.
In katere so najbolj obiskane znamenitosti?
Statistično je najbolj obiskan razkošen dvorec Schönbrunn, sledijo mu veliki muzeji v osrednjem delu mesta v t. i. muzejski četrti (MuseumsQuartier) ter veliko zabaviščno kolo (Riesenrad) v Praterju. Kolo so zgradili leta 1897 v čast zlatega jubileja cesarja Franca Jožefa I. in je takrat veljal za ponos Dunaja. Je prava filmska legenda, saj so na tem vrtiljaku posneli kar precej filmskih prizorov. Vsekakor pa je to ena od številnih znamenitosti, ki si jih morate ogledati med potepanjem po Dunaju. Zabaviščni park Wurstelprater poleg znamenitega kolesa ponuja številne druge zabavne atrakcije. Po obsegu spominja na italijanski Gardaland, v njem pa ne bo dolgčas ne mladim ne starim.
Poleg omenjenih treh znamenitosti si turisti med obiskom tega prijetnega mesta najraje ogledajo še mestno hišo (Rathaus), državno opero (Wiener Staatsoper), čudovito katedralo sv. Štefana (Stephansdom), cesarsko palačo Hofburg, Mozartovo hišo (Mozarthaus Wien), znamenito dunajsko filharmonijo (Wiener Philharmoniker), kjer se odvijajo tradicionalni in tradicionalno razprodani novoletni koncerti Dunajskih filharmonikov ter mnoge druge znamenitosti, kot so stavbe dunajskega arhitekta Hundertwasserja, grad Belvedere, ki letos gosti razstavo ob 150. obletnici rojstva slikarja Gustava Klimta, ter dunajski živalski vrt (Tiergarten Schonbrunn), ki je bil leta 2010 razglašen za najlepši živalski vrt v Evropi.
Če greš na Dunaj, ne pusti trebuha zunaj!
Če je nekoč veljalo, da moraš, če greš na Dunaj, pustiti trebuh zunaj, potem vam, vsaj glede njihovih tradicionalnih kulinaričnih dobrot, kot so dunajski zrezki, pečene klobase s krompirjem, jabolčni zavitki in sladke pregrehe v sacher torti, svetujem, da trebuh vzamete s seboj, saj si vsaj nekaj od teh dobrot pač morate privoščiti. Ne boste obnemeli ob pogledu na znesek na računu, saj so cene prehrane v gostilnah in manjših lokalih povsem primerljive s cenami pri nas, še posebej s cenami v Ljubljani. Malce vas bo udarilo po žepu le popivanje, saj so povprečne cene za pollitrski vrček točenega piva okoli 4 evre.
Za mnoge je Dunaj nepogrešljiv na seznamu krajev, ki jih vsak pravi turist pač mora obiskati. Očitno je vedno več zanimanja za Dunaj tudi med Slovenci, dejstvo pa je, da na Dunaju pogosteje slišiš angleško, špansko, rusko ali japonsko govorico kot pa nemško. Je skrivnost v njegovi priljubljenosti ali pa gre za dobro marketinško potezo in pametno vlaganje v oglaševanje?
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.