Gospodarstvo

Državni svet z vetom na novelo zakona o davku na tonažo

Ljubljana, 24. 12. 2019 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.S. / STA
Komentarji
8

Državni svet je z 21 glasovi za in sedmimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o davku na tonažo, ki bi posebno ureditev plačevanja davka od dohodkov pravnih oseb za ladjarje podaljšala za 10 let. Pobudniki veta so trdili, da novela nima vgrajenih varovalk in da bo davčnim neplačnikom omogočila prenos dejavnosti na nove družbe.

Prvopodpisani pod predlog veta Marko Zidanšek je dejal, da novela nima vgrajenih ustreznih varovalk in da bodo lahko po novi shemi državno pomoč prejemale družbe, ki niso lastnice niti ene ladje, ki jih je slovenski ladjar po letu 2008 "izgubil zaradi pomanjkljive kontrole nad izvajanjem zakona o davku na tonažo".

Poleg tega novela omogoča davčnemu neplačniku prenos dejavnosti na nove družbe, ne da bi predhodno poravnal zapadle davčne obveznosti iz naslova davka na tonažo.

"S sprejemom novele bo tako Slovenija dokončno 'izgubila' svojega ladjarja, kar bo imelo nepopravljive posledice za slovensko ladjarstvo in pomorstvo, za pomorsko šolo, pomorsko upravo, pristanišče, mornarico, pomorsko policijo in celotno primorsko regijo, k čemur se je Slovenija zavezala z resolucijo o pomorski usmeritvi," je menil Zidanšek.

Da je ravno cilj ureditve ohranitev in razvoj ladijskega prometa in ohranitev znanj v Sloveniji, pa je dejala državna sekretarka na ministrstvu za finance Natalija Kovač Jereb. "Če Slovenija ne bo podaljšala sheme, bo to verjetno pomenilo izgubo edinega ladjarja," je dejala. Ladjar - v shemo sta vključeni le Splošna plovba in njena hčerinska družba - bi po njenih besedah lahko poslovanje prenesel v davčno bolj ugodne države.

Vlada je sprejetje novele predlagala še letos, saj bi veljala že za obračun davka za leto 2019.
Vlada je sprejetje novele predlagala še letos, saj bi veljala že za obračun davka za leto 2019. FOTO: Shutterstock

Odhod ladjarja bi mladim pomorščakom otežil pridobivanje izkušenj - družba mora enkrat letno razpisati pripravniško mesto -, brez mladih pomorščakov pa da v Sloveniji ni mogoče ohraniti panoge, v okviru katere se med drugim zagotavlja tudi varno delovanje koprskega pristanišča.

Vlada je sprejetje novele predlagala še letos, saj bi veljala že za obračun davka za leto 2019.

Novela bi podaljšala posebno shemo obdavčitve ladjarjev še za 10 let, do konca leta 2028. Po veljavni ureditvi na področju davka od dohodkov pravnih oseb imajo ladjarji od leta 2007 možnost, da lahko izberejo način obdavčitve, kot je običajen za preostale družbe oz. pravne osebe, ali pa obračunajo in plačajo davek pavšalno glede na neto tonažo ladje in število dni poslovanja te ladje, to pa se potem pomnoži s splošno stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb (trenutno 19 odstotkov).

Gre za obliko državne pomoči, ki jo je morala Slovenija priglasiti Evropski komisiji, ta pa jo je že lani odobrila za naslednjih deset let. Hkrati je komisija naši državi naložila uskladitev zakona z novimi smernicami EU o državnih pomočeh na tem področju.

Za sprejetje novele jo bo moral DZ v ponovnem odločanju podpreti z absolutno večino, 46 glasov. Ob sprejetju v DZ 18. decembra je za glasovalo 41 poslancev, 39 jih je bilo proti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

poneumljanje
30. 12. 2019 14.11
-1
Davek je že zdaj bil in bi tudi ostal, in verjetno bo ostal, samo podli državni svet na čelu z desnuhom Kovšco hočejo tako kakor SDS samo škodovat državi. Podleži eni, že zdavnaj bi jih bilo treba ukinit !
User1568683
27. 12. 2019 12.37
+3
Državni svet z vetom na novelo zakona o davku na tonažo. -sploh ne vedo, kje bi lahko še kradli-
Deo30
27. 12. 2019 09.44
+3
Če so hoteli frizerjem obračunat davek na postrižene lase,ma kaj ste šli v .....,še na lastnino vedno več bo davkov koliko vidim,a ko Država neki proda ki je bilo ustvarjeno,zgrajeno iz davko plačevalnega fonda,ljudem ne dajo nič,vsaj olajšat kaj ma niti to fino pošteno.......A mi državi vsak dan dajamo in dajamo........
Deo30
27. 12. 2019 09.33
+3
Res dejmo no da bo konec teh novih davkov.Non-stop delajo to,a odpret kakšno fabriko-proizvod,mislim da narodu omogočijo način zaslužka z vsemi pravicami(regres,božičnice ipd.).Naj si država vzame kakšno odgovornost in da zaposli država delavce a ne neki podizvajalci ki zaposlijo in izkoriščajo na full in še brez sindikatov......Podobno kot v luki Koper......Samo uni 50 zaposlenih iz strani luke imajo vse urejeno a drugih privatnikov 300 delavcev in več brez nič v nekaterih primerih niti delovno dobi ti ne plačujejo in čez eno leto štura jih ni več ali stečaj in pre imenujejo ime od firme a kaj šele drugo....A delaš zunaj po vročini in mrazu o nevarnosti da ne govorim,za malico niti menze nimajo tam en šank i pet klopi......sramota za državo a miljonske letne dobičke imajo....In ko greš na njihovo spletno stran pod zaposlitve,že leta in leta piše stran v obdelavi evo tako si oni vzamejo odgovornost.A v upravi bajne plače,uspešnost ter ogromne odpravnine a delavcu na uro 2,5 eur oblečt se moraš sam,na popoldanski obračun ur nekaj procentov več pozabi,regres pozabi,božičnico odpiši in delaš lahko tudi dve izmeni vam pravim nobene kontrole ni.....in to vem ker sem na lastni koži občutil....in še enkrat smo natovarjali neke cevi v štivo na barki in pride ne bolgar al vprašaj boga kaj je in on meni kao kaj jaz delam v luki,popiz.sem in mu reku pa jaz sem se rodil v Kopru kaj ti tu delaš tuu......mati moja kakšne.........evo lp
Naglič
26. 12. 2019 15.35
+3
Če bi Švica pobrala toliko davkov, kot jih pobere Slovenija; bi bil njen državni proračun vsaj desetkrat večji. Pri nas pa komunajzarji brez kakršnihkoli težav in pomislekov pospravijo na svoje račune, vse kar v tej državi ni prišvasano.
JosipBrozDrugi
29. 12. 2019 19.21
+1
Ja, komunajzerji z dr. Ivanom in njegovimi podrepniki na čelu
ni_mi_vse_eno
25. 12. 2019 10.03
+4
Davek na davek, to je sistem kravatarjev.
poneumljanje
30. 12. 2019 15.10
+0