Čeprav je odbor za finance o holdingu razpravljal še krepko čez polnoč, je finančni minister Janez Šušteršič danes zjutraj že sedel za mizo s predstavniki sindikatov in upokojencev in jim postregel že z novimi predlogi, in to kljub temu, da je odbor le nekaj ur pred tem dopolnil kar 37 od 41 členov zakona.
"Čisto konkretno nismo dobili nič, bilo je nekaj idej," je sestanek opisal Branimir Štrukelj iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Drago Ščernjavič iz Sindikata državnih organov pa je dodal, da so vsi členi pri zakonu odprti in se lahko pričakuje, da bo vlada prišla na sejo Ekonomsko-socialnega sveta s kakšnimi dodatnimi rešitvami.
Kar pa ni dopustno, opozarjajo sindikalisti, ki želijo predloge videti še danes, da se nanje tudi pripravijo. Z njimi se tokrat strinja tudi guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Hitenje po njegovem tokrat res ni na mestu. "Zdi se nam smiselno, da se slabe terjatve, če se bodo izvzele iz bančnih bilanc, upravljajo posebej," je dejal.
In točno to je po neuradnih informacijah najnovejša ideja, ki zori na ministrstvu za finance. Menda so se ogreli za nemško rešitev iz leta 2008. Ta je sledeča: slaba posojilo so prenesli na sklad, s katerim upravlja posebna agencija, ki je pripeta neposredno k nemški centralni banki. In ključno, sklad ni pravna oseba, poleg tega zanj ne velja ne prevzemna ne konkurenčna ne stečajna zakonodaja. Kar je nujno tudi pri nas, pravijo poznavalci, sicer se nam bo kmalu zgodilo, da bo moral holding objaviti prevzemno ponudbo za Mercator ali pa bo zaradi hkratnega lastništva Telekoma in T-2 kršil zakon o varstvu konkurence. In tako naprej, možnih zapletov je nešteto.
"Tu je razum zapustil to državo in je našel azil nekje drugje. Vsekakor pri nas nima več domovinske pravice," pravi Štrukelj. Zato že zdaj grozijo z referendumom.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.