
Te države so soočajo s problemom konkurenčnosti, prav tako pa je precej nizek bruto domači proizvod (BDP). Kot je na srečanju Kluba podjetnikov Zlatorog povedal Vladimir Gligorov z Inštituta za mednarodne ekonomske študije na Dunaju, je v obdobju od leta 1990 do 2002 izmed sedmih držav Jugovzhodne Evrope edino Albanija za 23,3 odstotka povečala svoj BDP. Države s tega območja bijejo tudi bitko z izvozom. Le Madžarom je uspelo v zadnjih 13 letih izvoz povečati za petkrat.
Po mnenju Gligorova tuje naložbe v države Jugovzhodne Evrope zaostajajo, velik problem je tudi trgovinski primanjkljaj. Hrvaški primanjkljaj tako znaša kar petino BDP. Zasebni transferji v teh državah pa so zelo veliki. Tako je v Srbiji delež zasebnih transferjev 15-odstoten. Težave povzroča tudi prevelika brezposelnost in siva ekonomija, ki je najbolj razvita v Albaniji.
Države Jugovzhodne Evrope se soočajo tudi s preveliko zadolženostjo. Najnižji dolg imajo Albanci, BiH pa je zadolžena v višini 50 odstotkov BDP. Problem zadolženosti je po besedah Gligorova še posebej izpostavljen na Hrvaškem, ker je pred dvema letoma prišlo do prave eksplozije zadolževanja.