Evropska komisija je danes v Bruslju sprožila postopke zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja proti šestim državam članicam EU: Franciji, Španiji, Grčiji, Malti, Irski in Latviji, ki še ni uvedla evra. Komisija je sicer poudarila, da bo postopke zaradi izjemnih kriznih okoliščin vodila zelo prožno.
Omenjenih šest držav je lani prekršilo pravila pakta o stabilnosti in rasti, ki določa, da javnofinančni primanjkljaj ne sme presegati treh odstotkov bruto domačega proizvoda, v januarski gospodarski napovedi pa jim je komisija napovedala še bistveno višje primanjkljaje. Evropska komisija je zato danes sprejela poročila o prekomernem primanjkljaju za vsako od teh šestih držav, kar je prvi korak v postopku zaradi kršenja proračunske discipline, ki se lahko konča tudi s sankcijami.
Najbolj je mejo treh odstotkov presegla Irska, ki je imela lani 6,3-odstotni primanjkljaj, za letos ji je komisija januarja napovedala 11 odstotkov primanjkljaja, za naslednje leto pa celo 13 odstotkov. V vseh šestih državah razmere niso enako resne. Kot je povedal komisar Joaquin Almunia, bi morali Francija in Španija proračunsko disciplino vzpostaviti v letu 2010. Konec letošnjega leta in začetek prihodnjega leta naj bi se namreč po njegovih besedah začelo postopno gospodarsko okrevanje. Irsko in Grčijo pa je komisar pozval k takojšnjemu ukrepanju."Menimo, da je stanje v Grčiji boljše kot v povprečju. Želimo le opozoriti grške oblasti, da so odgovorne za to, da se odzovejo zdaj," je še dodal komisar.
Slovenija na meji dovoljenih okvirjev primanjkljaja
Države članice imajo vsako leto čas, da programe o srednjeročnih proračunskih projekcijah komisiji posredujejo do 1. decembra. Letos je komisija zaradi finančne in gospodarske krize ta rok podaljšala do 1. januarja. Slovenija naj bi v dogovoru z Evropsko komisijo program stabilnosti v Bruselj poslala v začetku marca. Ta zamik naj bi bil posledica menjave oblasti lani novembra in dejstva, da želi Slovenija v programu upoštevati tudi odločitev o rebalansu letošnjega proračuna. V Sloveniji naj bi se po januarski napovedi komisije primanjkljaj letos zvišal na 3,2 odstotka BDP. Vendar je minister za finance Franc Križanič kljub tej napovedi optimističen, da bo Sloveniji primanjkljaj uspelo obdržati v dovoljenih okvirih.
Namen postopka, ki ga je danes sprožila Evropska komisija, je države kršiteljice usmeriti na pravo pot s podrobnimi priporočili. Najpomembnejše vprašanje je, koliko časa bodo imele države na voljo, da primanjkljaj ustrezno znižajo. Komisija bo o tem odločila prihodnji mesec, ko bo postopke tudi formalno zagnala.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.