Gospodarstvo

'Ljudje zapirajo obrate in gredo v krute osebne katastrofe'

Ljubljana, 15. 02. 2011 13.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Obrtniki od vlade zahtevajo konkretne ukrepe, s katerimi bi se rešili iz težkih razmer. Do zdaj je bil odziv vlade po njihovo bolj mlačen. Na pristojnih ministrstvih pravijo, da se je vlada takoj in primerno odzvala.

Obrtnik
Obrtnik FOTO: Reuters

"Težave seveda ne izvirajo od včeraj," je za 24ur.com dejal Jani Ulaga iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Razložil je, da se je vse skupaj začelo, ko je Slovenija postala samostojna, saj smo večino zakonodaje v nespremenjeni obliki iz starega sistema prenesli v tržno gospodarstvo. "Mi že dvajset let opozarjamo vse vlade, ne samo to, da je stanje treba spremeniti,“ je dejal Ulaga in dodal, da je vlada vsa ta leta za njihove težave gluha na obe ušesi.

Jeseni so obrtniki vladi tudi izpostavili nekaj ključnih težav, ki jih je treba urediti, da bo malo gospodarstvo sploh preživelo, ne samo živelo. Vlada se je konec lanskega leta sicer odzvala, januarja pa so obrtniki sestankovali z resornimi ministri. "Vendar pa so te zadeve v tem kriznem času prepočasne,“ je prepričan Ulaga. Izpostavil je, da je v letih 2009 in 2010 skoraj 11 tisoč obratovalnic, samostojnih podjetnikov in družb z omejeno odgovornostjo zaprlo svoja vrata in odpustilo skoraj 40 tisoč ljudi. "To je seveda znak za velik alarm. Pa vendar se na zakonodajnem področju nič ni zgodilo,“ pravi Ulaga.

In tako so stvari vzeli v svoje roke. V začetku marca bodo na Davčno upravo RS (Durs) najverjetneje začeli vlagati prošnje za obročno odplačevanje prispevkov, ne glede na odgovor pa marca prispevkov in davkov ne bodo plačali. Ulaga pravi, da želijo na mehek način prepričati vlado, da mora nujno nekaj storiti. Čakanje na redne zakonodajne postopke in usklajevanja po njihovo za malo gospodarstvo ni dobro. V prvi polovici marca naj bi obrtniki sicer začeli postopoma dvigovati denar na bankah in bankomatih, sredi marca pa pripravljajo javni protest v središču Ljubljane.

Kje so težave?

Obrtniki med drugim želijo, da bi vlada uredila plačilno disciplino. To bi po njihovo lahko storila s tem, ko bi uvedla 30-dnevni plačilni rok in implementirala evropsko direktivo v našo zakonodajo. "Res, da je Evropa predlagala dveletni rok, v katerem lahko vse to implementira, vendar mi smo mnenja, da je kriza v Sloveniji tako velika, da je treba to takoj narediti,“ je dejal Ulaga.

Obrtnik
Obrtnik FOTO: Reuters

Za obrtniško zbornico je izredno problematičen tudi institut prisilne poravnave. "Mi ga imenujemo legalizirana kraja in se vedno zaključi na hrbtih in denarnicah malega gospodarstva,“ pravi Ulaga. Izpostavil je primer Merkurja, ki je v prisilno poravnavo dal 3214 gospodarskih subjektov, od tega je bila velika večina malih gospodarskih subjektov. Ulaga je dejal, da so ti mali subjekti v poslovno sodelovanje z Merkurjem prešli z vsem svojim premoženjem. "In zdaj jim ta da 20 odstotkov tega, kar so zaslužili, kar so vložili v štirih letih,“ pravi Ulaga. Zahtevajo ukinitev prisilne poravnave, ob tem pa tudi drugačno, spremenjeno, posodobljeno obliko stečaja.

Med nujne ukrepe obrtniki štejejo tudi spremembo dohodninske zakonodaje v Sloveniji, kjer predlagajo institut "vsak račun šteje“. Pravijo, da je 30 odstotkov BDP ustvarjenih na sivem trgu. "10 milijard se suče na tem trgu, to je vse proizvod dela na črno in sive ekonomije,“ pravi Ulaga.

Ker vlada njihovih predlogov do zdaj še ni upoštevala, po državi potekajo regijski posveti obrtnikov, na katerih vodstvo zbornice o ukrepih razpravlja z njenimi člani. Obrtniki sicer menijo, da jih vlada premalo upošteva in da skrbi le za velika podjetja in med drugim rešuje tudi banke.

In dokler se ne spremeni zakonodaja, bodo po mnenju obrtnikov njihove težave ostajale. Mali gospodarski subjekti namreč odgovarjajo s svojim premoženjem. Tako po mnenju Ulage ni primerna zakonodaja iz časov, ko so bila proizvedena sredstva v lasti vseh in nismo osebno odgovarjali s svojim premoženjem.

Ulaga je prepričan, da ima vlada še do konca februarja čas, da spremeni določene stvari. "Nenazadnje smo odločitve podali in pričakujemo resnost pri delovanju vlade, ne pa tako mlačen odziv,“ pravi Ulaga, ki dodaja, da je konkreten odziv takrat, ko je zakonodaja spremenjena. "Ne moremo se več dogovarjati, ker naši ljudje iz dneva v dan zapirajo svoje obrate in gredo v krute osebne katastrofe,“ je dejal Ulaga.

Gospodarsko ministrstvo: 93 zahtev, 13 uresničenih, 12 delno realiziranih, 29 v postopku priprave

Na ministrstvu za gospodarstvi so ocenili, da ukrepi, ki jih pripravljajo obrtniki, niso primerni, saj bodo še poslabšali stanje v gospodarstvu in nič ne prispevajo k reševanju problemov.

Vlada pripravlja vrsto zakonodajnih predlogov za povečanje likvidnosti gospodarstva, zmanjšanje plačilne nediscipline, zmanjšanje dela na črno in sive ekonomije. Razlogov za trditve, češ, da vlada ne upošteva predlogov OZS, zatorej ni. Ministrstvo za gospodarstvo

Pravijo, da se je vlada takoj odzvala na zahteve OZS; pristojni ministri so se namreč s predstavniki zbornice večkrat sestali ter pristopili h konstruktivni pripravi predlogov in rešitev na zahteve obrtnikov. Nekatere zakone je vlada že sprejela, za posamezne rešitve pa se pristojna ministrstva še pogovarjajo in usklajujejo z OZS.

Lani je OZS vladi predstavila 93 zahtev, od katerih jih je 13 že uresničenih, 12 delno realiziranih in 29 v postopku priprave; 18 je nerealiziranih, 21 zahtev pa je takih, za katere vlada ocenjuje, da niso sprejemljive. Predlogi, ki so označeni kot nerealizirani, so po mnenju pristojnih organov bodisi zakonsko že ustrezno rešeni bodisi bodo v največji meri upoštevani pri naslednji pripravi zakonskih in podzakonskih aktov, načrtovanju proračuna, idr.

Finančno ministrstvo: Zaskrbljeni nad demonstrativnem dvigovanjem denarja

Na ministrstvu za finance so pojasnili, da so pripravili paket interventnih zakonov, med katerimi so zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, novela zakona o davku na dodano vrednost ter novela zakona o javnih naročilih, ki jih bo vlada obravnavala še ta teden.

Nad demonstrativnem dvigovanjem denarja iz bank in bankomatov pa so zaskrbljeni. "Menimo, da tak način izražanja nezadovoljstva ne bi bil primeren in bi lahko kvečjemu poslabšal že tako zaostrene finančne pogoje, v katerih obrtniki in podjetniki trenutno poslujejo," so poudarili in dodali, da tovrstno usklajeno delovanje v širšem obsegu lahko privede do pojava vsesplošnega nezaupanja v bančni in plačilni sistem ter posledično do težko popravljivega negativnega vpliva na širšo finančno stabilnost v državi.

"Vse to bi lahko po naši oceni neposredno privedlo do bolj nestabilnih in nepredvidljivih pogojev ekonomsko-finančnega poslovanja med poslovnimi subjekti in s tem do neposrednih negativnih posledic za gospodarsko in poslovno sfero v vseh njenih statusnih oblikah," so še dejali na finančnem ministrstvu.

Pravosodno ministrstvo: Ni res, da smo predloge obrtnikov zavrnili

Iz pravosodnega ministrstva pa so sporočili, da so v sodelovanju z obrtno-podjetniško zbornico pripravili spremembe in dopolnitve zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Posredovali so ga v strokovno in medresorsko usklajevanje. Minister Aleš Zalar je za nacionalno televizijo povedal, da ne drži informacija, da je ministrstvo predloge obrtnikov zavrnil.Dejal je, da bodo na naslednju seji bodo obravnavani štirje zakoni. "Seveda so v težavah, a vlada jih jemlje resno," je dejal Zalar. Ne ve sicer, zakaj so obrtniki imeli tako ostro reakcijo in da so pozivi na nepokorščino nepotrebni. "Naj se ne spravijo v položaj, da jim bo nekdo na koncu očital utajo davkov," opozarja Zalar, ki je prepričan, da se vlada odziva na aktualne probleme in upa, da bo državni zbor predlagane spremembe zakonodaje obravnaval po hitrem oziroma prednostnem postopku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (218)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

luksuzz
11. 03. 2011 11.53
trenutno se partizani in belogardisti v grobovih obračajo in si mislijo "a smo se za to boril" žalostno
Dolenjc3
11. 03. 2011 09.28
Vladajoča koalicija pa samo vleče kontinuiteto in skrbi, da se uničevanje malega gospodarstva in srednjega sloja nadaljuje - to je njena vizija.
Dolenjc3
11. 03. 2011 09.25
Kar se dogaja slovenskim obrtnikom in malim podjetjem, je zasluga plešastega domobranca, ki je ukinil SDK in zakon o dolžniško upniškem razmerju, vse v interesu velikega kapitala, kateremu je cilj uničit srednji sloj in kmete, vsi bomo reveži, ki bodo 10-12 ur garali v velikih firmah za bedno preživetje, kupovali uvoženo GSO hrano iz kitajske in tik pred penzijo crkaval od raka in raznih poklicnih bolezni. anes je krasen dan, imam vizijo...
kolcamož
18. 02. 2011 09.03
slovenska dežela je postala dom smo politikom, tajkunom in mafiji,ob prvi priliki jo zbrišem živet drugam....katastrofa
Srecko63
18. 02. 2011 08.48
Zakaj imeti denar na banki. Jaz sem pred desetimi leti dvignil denar iz banke in od takrat je tam le tisti dan ko je nakazan. Zakaj? Poglejte ljudje razliko koliko je vreden vaš denar (obresti) na banki in koliko boste dali za posojilo. Banke pa posojajo naš denar. V naši državi obrtnik ne more preživet(če pošteno dela) . Naša država je PREDRAGA. Če imaš majhno kmetijo laghko rediš na njej recimo 30 prašičev. Če imaš 50 prašičev, je potreba dokupovat hrano. V naši državi pa naj miljon zaposlenih hrani na stotine p......LP
erikon
17. 02. 2011 21.46
Vse to se dogaja ker so glavni akterji državnotvornosti in njihovi prijatelji vse pokradli in uničili....obrtniko ne morejo nadomestit industrije ki je nekoč tu pri nas cvetela. Zaradi hujskaštva in osebnih koristi so razdrli državo ki je bila spoštovana na zemeljski obli...vsi ti naši kao ekonomski strokovnjaki in podjetniki leta so vedli poskrbet sam za svoj žep,ko so pokradli in uničili vse kar se je dalo so pa delavce prepustili državi naj ona poskrbi zanje. Vsem tem Kordež,Hildam,Simonam,Zidarjem...in celi njihovi žlahti pobrat vse do gat,pa bo Slovenija zopet začela dihat. Sam to ni mogoče ker se veje oblasti ,zakonodaje,sodstva,tožilstva,tajkunstva prepletajo in imajo vsi roke masti,nastrada pa vedno najnižji na lestvici. TITO je že davno povedal in prerokoval ,da je Yugoslavija tvorena enovito in da nobena od republik ne more gospodarsko obstat.Kak velik človek in prerok je bil,v njegovem času smo cveteli in ustvarjali toda hoteli smo več in poslušali napačne ljudi,ki so danes potuhnjeni in so skriti po raznih odborih in evropskih institucijah....delavec od koga oni dobivajo svojo razkošnost pa naj crkne !!!
bernardedwards
17. 02. 2011 17.59
pobrat denar iz bank ga naložiti v druge banke sosednjih držav in tam registrirati tudi firme in posledično plačevati tem državam tudi manjši davek kot naši ki ima največje davke na svetu,...
bernardedwards
17. 02. 2011 17.57
obrtniki so se prav odločili s tem da ne mislijo plačati davka državi prav tako je dobra poteza da bi dvignili ves denar iz bank in ga naložili v banke drugih držav pa tudi sp-je bi bilo dobro registrirati v drugih sosednjih državah in tako bi za opravljeno delo tem državam plačevali davek namesto naši ki ima največje davke na svetu.
Madyy
17. 02. 2011 17.13
Slovenija je postala kot Sonce nobeden od Slovencev je ne more več gledati.
pinek
17. 02. 2011 15.57
odbogaposlan 16.02.2011, 18:06 3 ko nehajo obrtniki plačevati davek, ga bom tudi jst prenehal plačevati v trgovini, na pumpi, itd.! super sporoči koliko bencina brez davka so ti na pumpi dali vidim da nimaš pojma kako potekajo zadeve ta ideja da obrtniki pri poslovanju izločijo posrednike (banke in državo) je pravilna; glede Zalarjevih prijateljskih navetov pa to- tudi Mubarak je svoje državljane neprestano prijateljsko opozarjal pa mu to ni nič pomagalo; ko raji zakuha in nima več kaj izgubit je prepozno za grožnje in prijateljske nasvete
X-XY
17. 02. 2011 13.08
"Mi že dvajset let opozarjamo vse vlade, ne samo to, da je stanje treba spremeniti,“ je dejal Ulag" "Seveda so v težavah, a vlada jih jemlje resno," je dejal Zalar. Ne ve sicer, zakaj so obrtniki imeli tako ostro reakcijo in da so pozivi na nepokorščino nepotrebni. "Naj se ne spravijo v položaj, da jim bo nekdo na koncu očital utajo davkov," opozarja Zalar - PA SAJ NE MOREŠ VERJET, stožice, vegrad, sct, merkur, in ostali znani osebki = 130 000 nezaposlenih. Pridite malona zemljo gospoda, samo za 1 mesec.
boy123
17. 02. 2011 12.54
Pa zanimivo je,da moraš vse podkupit z denarjem v kuverti,da prideš na trg!!!Slo je lopovska država in je še slabše,kod na balkanu!!!!
BALIENCRIP
17. 02. 2011 11.55
to bi znala biti stalca ja.
lojzefabjan
17. 02. 2011 08.05
dragi obrtniki: najprej poplačajte vse davke, ki ste jih v žepe pobasali (delo brez računov), potem pošteno plačajte svoje delavce, ... potem pa zaćnite jamrat. je, je težko, če se samo malo pipca pripre... ja bogi
urmek
17. 02. 2011 07.05
Že 20 let jemljejo od obrtnikov in majhnih doo. Samo ožemajo in ne pustijo zaslužiti denarja. Zato pa cveti delo na črno , kjer niso plačane nobene dajatve.
erikon
16. 02. 2011 22.34
V tej samostojni Sloveniji samo nekaj uskljajujejo in ''moderniziirajo zakonodajo''v resnici pa omaogočajo parim ljudem da legalno kradejo.....Slovenija in njeno gospodarstvo propada vse od leta 1991,ko so nam obljubljali med in mleko v samostojnosti in Evropi. Resnica je pa vse bolj drugačna..po celi vrsti propadamo,zapiramo še tisto kar je še obratovalo in v letu dveh sploh ne bo več gospodarstva. V 20 letih samostojnosti je uničeno vse kar se je gradilo 45 let,ne samo da nismo napredovali naš BDP ne dosega več niti 50% iz leta 1990. Vsi ti gospodje ki so nam obljubljali med in mleko so to mleko in med zadržali zase nam pa punudili figo. Sam poglejte vlado kako se oklepajo stolčkov..hočejo namreč še tisto malo kar je pokrast..pa ne mislit da oni mislijo na vas folk..oni sam razmišljajo kako polnit proračun z vašim denarjem da bojo lahko iz njega jemal. Dokapitalizacija NLB ??? Da si bojo zopet lahko delili nikoli vrnjene kredite,vas pa bogi narod ta ista banka bi vas še iz gat slekla... *
jasmina.trojner@siol.net
16. 02. 2011 20.29
odbogaposlan 16.02.2011, 18:06 ko nehajo obrtniki plačevati davek, ga bom tudi jst prenehal plačevati v trgovini, na pumpi, itd.! Veš to je malo drugače kot v trgovini in na pumpi, ti imaš denar v žepu ko greš plačat, obrtnik pa je izstavil račun npr SCT ju za 10000€ ddv: DDv ja je 2000 € , račun zapade v 60 dneh in država hoče teh 2000 € od obrtnika imet , ne glede nato da račun ne bo nikoli plačan obrtniku. Obrtnik je izstavil račun , izkazal DDV, in avtomatsko je podležen plačilu davka, pa čeprav računa ne dobi plačanega. tako nekako se to vse skup vrti. , ker vseeno država še vedno dobi davke lepo plačane od nas malih obrtnikov, sej enostavno ne upaš nekaj tvegati , z tem pa lepo podpiramo neplačniško drhal!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odbogaposlan
16. 02. 2011 18.07
glaven, da dobi precednik zbornice še subvenicije od države az svojo firmo v prekmurju!
odbogaposlan
16. 02. 2011 18.06
ko nehajo obrtniki plačevati davek, ga bom tudi jst prenehal plačevati v trgovini, na pumpi, itd.!
hrcekmuri
16. 02. 2011 17.12
20 LET PREPOZEN ODZIV