Pri premierju Borutu Pahorju so se na temo reševanja tekstilnega podjetja Mura sestali minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, minister za finance Franc Križanič ter minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Na sestanku so se dogovorili, da se je država, ne glede na to, da je prek Soda (Slovenska odškodninska družba) samo dvanajstodstotni lastnik Mure, pripravljena vključiti v kratkoročno (plače) in dolgoročno reševanje Mure, "pri čemer morajo svoj del odgovornosti za reševanje prevzeti vsi deležniki: preostali lastniki in bančni upniki".
Država bo reševala le zdrav del podjetja
"Če dokapitalizacija družbe Mura, ki je nujna za obstoj podjetja, ne bo uspela in torej lastniki ne bodo želeli prevzeti odgovornosti za razvoj podjetja, je odškodninska družba sama pripravljena konvertirati svojo terjatev do družbe v kapitalski delež in s tem v celoti prevzeti odgovornost za upravljanje in sanacijo družbe," so načrt ministrov pojasnili v kabinetu premierja.
Konverzija pa bi morala biti izvedena na način, da Sod pridobi večinski delež v Muri. Na ta način želi država reševati zdravi del podjetja in ne finančnih naložb lastnikov Mure. V nadaljevanju namerava Slovenska odškodninska družba svoj delež prenesti na posebno družbo za prestrukturiranje, ki bo izvajala nadaljnje postopke prestrukturiranja družbe.
Sicer pa bosta premier in Lahovnik v kratkem tudi obiskala Muro, so še sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Plače še ta teden?
Kot je znano, delavci Mure v ponedeljek prvič po letu 2002 niso prejeli aprilskih plač. Prokurist Zdenko Podlesnik, ki Muro po odstopu predsednika uprave Franca Huberja vodi, in glavna finančnica Marinka Glavač se namreč z bankami nista uspela dogovoriti za posojilo. V družbi naj bi za izplačilo plač potrebovali okoli 2,5 milijona evrov. Plače za marec je vodstvo uspelo zagotoviti tik pred izplačilom.
Po novici, da je država pripravljena rešiti Muro, je delavce razveselil tudi Podlesnik. Povedal je, da z eno od bank že tečejo pogovori, tako da bi lahko zaposleni dobili plače še ta teden. "V petek so se vsaj nekateri iz vlade pokazali kot kooperativni, v ponedeljek pa žal niso bili vsi dostopni, nekateri so vmes povedali tudi kakšne nerodne izjave, kar so nam dobavitelji in poslovni partnerji vzeli za slabo, mislim pa, da današnje sporočilo vlade to popravlja," je dejal.
Največji lastnik Mure je NFD Holding (18,57 odstotka). Drugi je Slovenska odškodninska družba z 12,23-odstotnim deležem, tretji Vipa Holding (6,73 odstotka). Mali delničarji (fizični lastniki) pa imajo v lasti okoli 41 odstotkov Mure.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.