Kot je po sestanku povedal gospodarski minister, vlada vseskozi skrbno spremlja vpliv virusa na globalno in naše gospodarstvo. Kot je povedal, so v pripravi ukrepi, ki bi naj gospodarstvu pomagali prebroditi nastalo situacijo. "Ukrepi morajo biti sistematični, načrtovani, pripraviti je treba kriterije pomoči, da ne bo zlorab. V stiku smo tudi s pristojnimi evropskimi komisarji."
Kot je dejal Počivalšek, se pripravljajo kratkoročni in strateški ukrepi. Identificirali so sicer skupaj osem vrst ukrepov, med drugim zagotavljanje likvidnosti, pomoč pri ohranjanju delovnih mest, zmanjšanje škode, zagotoviti želijo tudi, da se ne poslabša položaj podjetij na trgu. Ukrepom naj bi skupaj namenili 998 milijonov evrov, od česar je za 600 milijonov evrov že obstoječih virov SID banke.
Pripravljajo še ukrepe, ki se bodo nanašali na delo od doma, odlog plačila posojil in davkov.
Interventni zakon je pripravljen, je poudaril, kot pričakuje, bo sprejet po hitrem postopku, je dejal minister. Veljal naj bi do konca septembra.
Podjetjem bodo tudi pomagali na področju internacionalizacije, med drugim z udeležbo na virtualnih sejmih.
Kot je še ocenil minister, je trenutno najbolj prizadeta panoga turizma, še posebej turistične agencije in igralniška dejavnost. Ljudi je pozval k varovanju zdravja, ne pa k paniki. "85 odstotkov gospodarstva je izvoznega, zato je za nas izrednega pomena, da ostanemo v odprtem okolju," je še dejal minister in poudaril, da moramo s preventivo narediti vse, da bo tako tudi ostalo.
"Pričakujem, da se bomo v Sloveniji vsi odgovorno obnašali do te problematike. Ne predstavljam si, da nekdo v resnem podjetju k ukrepom pristojnih pristopi neodgovorno. Samo ena oseba lahko podjetju povzroči veliko škodo. Ukrepe NIJZ je treba dosledno spoštovati," je bil jasen minister.
Državni sekretar Tilen Božič je dejal, da ukrepe pripravlja tudi ministrstvo, pristojno za delo, še posebej, ko gre za delo na domu: "Delodajalci lahko hitro in enostavno odreagirajo. Za primere, kjer dela ni mogoče opravljati od doma, pa je v pripravi interventni zakon, ki se nanaša na sofinanciranje čakanja na delo."
Razmislili bodo še o dodatnih ukrepih, še posebej v zvezi z delavci, ki ne bodo imeli dela v vmesnem času, je dodal državni sekretar. Kot pravi, je glede ukrepov veliko konsenza, delovati pa je treba hitro in ciljno.
V javnosti je sicer veliko vprašanj o tem, kako je s plačilom v primeru odreditve karantene po 19. členu zakona o nalezljivih boleznih. "Če je oseba, ki je zdrava, a v karanteni in ne more delati, je odrejeno čakanje, ki ga država sofinancira v 40 odstotkih," je povedal sekretar.
Na Slovenski turistični organizaciji prav tako poudarjajo, da budno spremljajo situacijo, ki se hitro spreminja. Sprejeli so nekaj ukrepov, med drugim ko gre za sredstva za promocijo, spreminjajo tudi dinamiko globalne kampanje promocije Slovenije, ki bo zdaj osredotočena na drugo polovico leta, ko pričakujejo boljše razmere. Kot pravijo, je turizem panoga, ki jo krize zelo prizadenejo, se pa tudi hitro pobere, zato je treba biti dobro pripravljen na čas, ko bodo razmere spet ugodne.
Na udaru razmer so sicer tudi samostojni podjetniki, ki naj bi jim ukrepi prav tako pomagali, bodo pa morali dokazati izpad dela. Pomagal jim bo tudi Slovenski podjetniški sklad.
Gospodarska škoda trenutno še ni alarmantna, pravijo pristojni, podatke o številkah pa še zbirajo.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.