Gospodarstvo

Država Adrii na pomoč

Ljubljana, 05. 05. 2011 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada bo Adrii Airways dodelila državno poroštvo za kratkoročno posojilo v višini 6,15 milijona evrov. Pomoč je predvidena za čas prestrukturiranja družbe. Lani se je potniški promet sicer vrnil na ravni pred recesijo, vendar pa trenda rasti ni dohitel.

Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 6
Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 6 FOTO: Miro Majcen

Vlada je na današnji seji potrdila odločitev, da Adrii Airways dodeli državno poroštvo za kratkoročno posojilo v višini 6,15 milijona evrov. Pomoč bo letalskemu prevozniku država nudila v času priprave programa prestrukturiranja. Pomoč je vlada Adrii odobrila za obdobje šest mesecev od dneva nakazila sredstev, obrestovano po referenčni obrestni meri.

Pomoč mora sicer odobriti še Evropska komisija, Adria pa bo morala poroštvo zavarovati. Poroštvo namreč vlada pogojuje s tem, da se uprava podjetja dogovori za spremembo vrstnega reda vknjiženih hipotek na Adrijino poslovno stavbo na ljubljanskem letališču. Zastavno pravico na stavbo v vrednosti dobrih 7,6 milijona evrov, ki naj bi jo podjetje uporabilo za zavarovanje poroštva, ima namreč drug upnik, ministrstvo za gospodarstvo pa želi, da se ta spremeni v korist države.

Adria za pomoč zaprosila 19. januarja

Adria Airways je ministrstvo za gospodarstvo za državno pomoč za reševanje v obliki kratkoročnega kredita ali poroštva na kratkoročni kredit v višini 6,15 milijona evrov zaprosila 19. januarja. Ministrstvo meni, da družba izkazuje kapitalsko neustreznost, je visoko stečajno ogrožena, stečaj ali prenehanje družbe pa bi imela za regijo, v kateri posluje, obsežne negativne posledice.

Ministrstvo tudi ugotavlja, da v Adrii Airways obstajajo zdrava proizvodna jedra, ki jih je smiselno prestrukturirati in ohraniti.

Adria Airways se je v letih od 2006 do 2008 trudila predvsem ohraniti negativne trende in vzroke, ki so že v letu 2005 družbo pripeljali do negativnega poslovanja. Težke razmere v letalski panogi so se z rekordnimi cenami nafte nadaljevale v 2008, med letoma 2009 in 2010 pa z upadom povpraševanja zaradi recesije.

Lani se je potniški promet sicer vrnil na ravni pred recesijo, vendar pa trenda rasti ni dohitel. V lanskem letu so svoje prispevali še prenova vzletno-pristajalne steze na Brniku in aprilsko zaprtje zračnega prostora zaradi vulkanskega prahu. Končni podatki o lanski izgubi še niso znani, je pa ta v prvih 10 mesecih znašala 4,8 milijona evrov.

Predlani je izguba dosegla skoraj 14 milijonov evrov, glavni izvršni direktor Adrie Klemen Boštjančič pa je nedavno ocenil, da bi lani lahko dosegla 12 milijonov evrov.

Letališče Brnik, letalo družbe Adria Airways - 21
Letališče Brnik, letalo družbe Adria Airways - 21 FOTO: Miro Majcen

Kaj pomeni prestrukturiranje?

Družba želi s prestrukturiranjem doseči nižje stroške financiranja, povečati finančno moč družbe, ustvariti pozitiven denarni tok in skrajšati roke plačil dobaviteljem. Določene ukrepe je Adria izvedla že lani, letos pa načrtuje do maja delno refinancirati glavnice kreditov v višini 3,5 milijona evrov in se dogovoriti za povračilo izgube zaradi posledic vulkanskega prahu v višini 2,8 milijona evrov (verjetno priznano 1,6 milijona evrov).

Za letos je predvideno tudi dogovarjanje z bankami o uvedbi enoletnega moratorija na odplačilo glavnic vseh dolgoročnih kreditov (13 milijonov evrov), dogovarjanje o konverziji 30 odstotkov dolgoročnih posojil v kapital družbe (23 milijonov evrov), prestrukturiranje ostanka dolgoročnih posojil v enakomerno odplačevanje glavnic od 2012 do 2019 in zamrznitev plačevanja oz. uvedba moratorija na vse zapadle in nezapadle obveznosti do Petrola in Aerodroma Ljubljana.

Na ministrstvu namreč pravijo, da je zaradi že refinanciranih dolgoročnih posojil v preteklosti in zaradi novih investicij ter potrebnih kreditov zaradi slabših razmer v letalstvu odplačevanje glavnic teh posojil v letošnjih in prihodnjih treh letih tako intenzivno, da Adria kljub načrtovanemu pozitivnemu poslovanju ne bo zmogla v dogovorjeni višini odplačevati svojih dolgoročnih obveznosti.

Načrt prestrukturiranja sicer vsebuje ukrepe s končnimi učinki v višini dobrih 61 milijonov evrov. Med drugim se predvideva uvedba direktne linije iz Prištine na tri velika nemška letališča, medtem ko naj bi imelo znižanje izhodiščne plače za 20 odstotkov in zmanjšanje števila zaposlenih učinek v višini 6,4 milijona evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gordo
08. 05. 2011 15.07
kdo bo pa nam pomagal
buksl12
07. 05. 2011 13.35
Imajo ja Maksa Tajnikarja v nadzornem svetu pa rabijo državno pomoč.Nevem zakaj ga potem vlačijo na TVin daje komentarje tam kjer je pa nadzornik pa nemore storiti nič.Za vsako drugo stvar pa ve kaj je treba narediti da bo prav.To so teoretiki o praksi kako se mora delati pa pojma nimajo.
Danijel Fric
06. 05. 2011 17.00
Država Adrii na pomoč. Novinarji pišete bedarije, kakšna država, državni denar je davkoplčevalski denar, zato bi moralo pisati, "državljani pomagajo Adrii". To je ena stvar, druga pa da posamezniki pokradejo firme, z davkoplačevalskim denarjem se pa iz dreka vlečejo. Res tu se vidi odgovornost in sposobnost managerjev
modelx
06. 05. 2011 15.36
tako bo, kot v Elanu in SŽ (pred nekaj leti). Država bo dala denar, oni prikažejo dobiček, pol pa si delijo nagrade.
franceljtancelj
06. 05. 2011 15.03
No evo pa si bodo majstri spet delili procente na uspešnost. Mater bo spet cekina!
reklakazala
06. 05. 2011 09.47
Pazi tale stavek: "Adria Airways se je v letih od 2006 do 2008 trudila predvsem ohraniti negativne trende in vzroke, ki so že v letu 2005 družbo pripeljali do negativnega poslovanja. " Aha, trudili so se OHRANITI NEGATIVNE TRENDE IN VZROKE...??? Glup novinar ali brihtno vodstvo Adrie? Naši vrli letalci imajo okrog 150 pilotov, folk plačujejo za razne "pripravljenosti", plače so, predvsem pri upravi in pilotih, več kot dobre, mi jih pa z denarjem zalagamo? Odlično! Jaz itak letim iz Trsta ali Celovca ali Gradca, kjer so družbe, ki imajo poceni lete, normalne urnike in večjo izbiro destinacij. Je..š tak "ponos", ki te bo na kant spravil!
G-i-z-m-o
06. 05. 2011 09.02
ja kje, v dubaju, kje pa
hotchilipoper
06. 05. 2011 08.54
EJGA, K BO ENKRAT ZAROPOTAL BI RAD VIDU KJE BOJO VSI TA PAMETEN
Joze Koli
06. 05. 2011 08.39
vlada podpira le tajkune,zato ji ni škoda denarja.delavcem pa grozi s pokojninsko reformo,bodite vsi proti,za delavce ne more biti slabše,oni se bojijo zase!
G-i-z-m-o
06. 05. 2011 08.21
in zakaj država pomaga propadlemu podjetju - naj propade in naj ga nadomesti konkurenčno podjetje, ,ki bo boljše , cenejše in v vodstvu ne bo pobiralcev denarja
Darth Sidious
06. 05. 2011 08.05
Kdo men pomaga kdaj? Ko nimam za kruh? Kdo? Še DURS mi veselo dohodnino nabije, pa še en mesec otepamo suh kruh in mleko
Darth Sidious
06. 05. 2011 08.03
@ AVTOHTONsLOVEnc Kakšen ponos? Potem je OMW in NLB tud ponos ane? Dejmo še kak "ponos" dokapitalizirat. Adriia naj raje vrne denar ki ga je dolžna ali pa naj propade.
banana joe
06. 05. 2011 08.03
hendl 06.05.2011, 07:58 0 MENE SAMO TO VESELI,DA TA POKRADEN DENAR NE BO ŠEL V PEKEL ....AMPAK PROTI NEBESOM
banana joe
06. 05. 2011 08.00
Slovenija je imela do leta 1992 kar nekaj takih ponosov (TOMOS, ROG, LITOSTROJ, TAM, ZLATOROG, ISKRA, MURA,…) dokler jih ni popapcala osamosvojitvena elita. V vseh teh »ponosih« je bilo doma znanje in razvoj ter bi lahko še vedno ustvarjali in nosili zlata jajca, če nebi omenjena elita vse te kure poklala. Seveda po pravni poti. Zakonu je zadoščeno in nihče za nič ne odgovarja. Nadzornike pa itak zanima samo kdaj bodo dobili nakazano sejnino in čisto nič drugega.
hotchilipoper
06. 05. 2011 07.58
MENE SAMO TO VESELI,DA TA POKRADEN DENAR NE BO ŠEL V PEKEL
muhabc
06. 05. 2011 07.49
Za Adrio skrbi samo tiste koristnike, ki se prevažajo za davkoplačevalski denar. Navadni državljani se peljejo s tem prevoznikom enkrat ali nobenkrat v svojem življenju . Ta denar naj bi šel za razvoj gospodarstva in za odpiranje novih delovnih mest ne pa da stalno filamo banke in take zgubaše, ki ne znajo gospodariti .
_realist_
06. 05. 2011 07.36
Vedno se sprasujem zakaj se moramo eni v trznem gospodarstvu znajti sami, nekaterim pa MORAMO (cetudi ne zelimo) pomagati vsi. V zahvalo bi lahko vsem davkoplacevalcem ponudili vsaj kaksne ugodnosti pri njihovih storitvah.
djdj
05. 05. 2011 23.34
In potem o rešitvi vseh podjetij največ g.obezda Tajnikar.
AVTOHTONsLOVEnc
05. 05. 2011 23.29
Če mene uprašaš je pa prav da edinemu slovenskemu letalskemu ponudniku pomagamo ker to naj bi bil naš ponos!! Je pa res da gre ves denar od davkoplačevalcev kar pa spet ni prav ampak to gre itak za use stva ri tko da...!!!
tetejec
05. 05. 2011 22.01
A že spet, je novo vodstvo že razparceliralo prejsnje miljone??? Aja, samo tokrat še, potem so pa na konju... Kaj se v tej državi dogaja z družbenim denarjem in vsem drugim premoženjem, to več ni niti za komedijo niti za grozljivko...