Okrožno sodišče v Ljubljani je objavilo sklep o začetku stečajnega postopka nad družbo Poteza Naložbe. Kot je zapisalo v obrazložitvi, je predlog za začetek stečajnega postopka vložil upnik, banka Bawag. Dolžnik je izjavil, da vse navedbe v predlogu upnika v času podaje predloga niso držale, da pa so se medtem razmere spremenile, zato z upnikovim predlogom soglaša. Ker je sodišče presodilo, da je dolžnik insolventen, je odločilo, da se nad njim začne stečajni postopek. Za upravitelja je imenovalo Bojana Klenovška, ki je z današnjim dnem tudi začel svojo funkcijo.

Po informacijah časnika Finance ima banka Bawag za tri milijone evrov terjatev. Upniki lahko do 7. oktobra prijavijo svoje terjatve.
Drobnak: Nakup delnic NLB je bil napačna odločitev
Poteza Naložbe je ena največjih finančnih žrtev krize v Sloveniji, pa je ob tem poudaril največji lastnik družbe Branko Drobnak, in izpostavil, da so storili vse, da bi stečaj preprečili, da pa je bila ena odločitev napačna – in sicer nakup delnic NLB. "Takoj smo skušali prodati vse naložbe, ki jih je bilo možno unovčiti na trgu, zmanjšali smo število zaposlenih s 140 na osem, zmanjšali smo stroške, za 25 odstotkov znižali plače," je dejal in pojasnil, da stečaj Poteze Naložb najverjetneje pomeni tudi stečaj Poteze Skupine, ki je večinski lastnik družbe.
Maja lani so se lastniki Poteze Naložb z bankami upnicami dogovorili za reprogram kratkoročnih kreditov, s katerimi so financirali dolgoročni nakup vrednostnih papirjev NLB. Poteza Naložbe je namreč spomladi 2008 od Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) kupila pet odstotkov NLB. Drobnak je obenem ocenil, da je Potezi zmanjkalo časa, da bi uspešno prodali investicijo v NLB, v katero še vedno verjame, da je dobra, trdna institucija, ki ima veliko možnosti za nadaljnji razvoj.
12 bank je maja lani tako sklenilo dvoletni sporazum o reprogramu kreditov družbe. V tem obdobju je družba prodala pretežno manjše naložbe na jugu, nekatere v Sloveniji, zaprla nepotrebna podjetja in maksimalno reprogramirala poslovanje skupine.
V konzorciju pa ni sodelovala banka Bawag, obenem ni želela sodelovati niti izven konzorcija, je poudaril Drobnak. "Zadnje zaostrovanje je sprožilo vztrajanje Bawaga, da ga poplačamo v celoti. Poteza je to skušala narediti z novimi krediti. Ko je Bawag vložil predlog za stečaj, je obenem banka Unicredit unovčila svoje pravice na repo pogodbi, to je za Potezo pomenilo korak k zmanjševanju kapitala," je pojasnil. S konzorcijem bank so želeli skleniti dogovor, s katerim bi konzorcij bank financiral odkup Bawaga s prodajo enega nezastavljenih premoženj Poteze, vendar banke niso prišle do skupnega dogovora. "To je pomenilo, da moramo takoj začeti s pripravami na prisilno poravnavo ali pa ugotoviti, da ni več možnosti nadaljevanja poslovanja brez prisilne poravnave," je pojasnil Drobnak in dodal, da so ugotovili, da ni pogojev za dokapitalizacijo in tako so se odločili za stečajni postopek.
Izpostavil je še, da so v torek razglasili insolventnost Poteze Skupine. V najkrajšem roku bodo preverili, ali se z reprogramom družba lahko reši ali pa bo šla v stečaj. Drobnak meni, da je možnost za stečaj velika.
95 odstotkov upnikov družbe predstavljajo banke, preostalo pa imetniki obveznic, pri katerih bi po Drobnakovih besedah morali izplačati še 3,6 milijona evrov. "Ena odločitev je bila napačna, to je bil nakup deleža NLB, čeprav je bil to takrat velik izziv, ampak krize nismo mogli predvideti."
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.