Če so bila decembrska zagotovila družbe 2TDK, da"se bomo konec leta 2026 vozili po novih tirih", da so prihranili okoli 15 milijonov evrov in da je izkopanih že skoraj 15 od 37 kilometrov predorov, dobra novica, pa je tu še tista slabša, ko se vprašamo: za kakšno ceno? Okoli 80 milijonov evrov več naj bi stal projekt.
Po naših neuradnih informacijah so na 2TDK Kolektorjevemu konzorciju potrdili podražitev na račun višjih cen surovin. Da so o povišanju cen že obveščeni, so nam pisno potrdili tudi na infrastrukturnem ministrstvu.
A ko smo po večkratnem dopisovanju z 2TDK družbo specifično povprašali po 12-odstotni podražitvi celotnih pogodbenih del s strani Kolektorja, so odgovorili: "Do sedaj v družbi 2TDK nimamo informacij o zahtevku s strani družbe Kolektor v višini ali odstotkih, kot jih omenjate."
Predhodnik infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ima drugačne izkušnje. Poslanec NSi in bivši infrastrukturni minister Jernej Vrtovec na vprašanje, ali je kot minister prejel zahtevke Kolektorja za dražitev pogodbenih del, odgovarja: "Izvajalci različnih gradbenih del so predlagali podražitve, seveda. Večkrat smo odločali, kaj je najbolj pametno. Tudi v primeru 2TDK smo prejemali zahtevke za podražitev. Na mizi je bila tudi okoli 12-odstotna dražitev, ki bi jo plačal naročnik, torej država, pa smo jo takrat zavrnili. Predlagali smo, naj 2TDK zahtevo zavrne kot neutemeljeno, ne vem pa, kaj so naredili, ko sem šel z ministrstva."
Neuradno: Kolektorju potrdil podražitev
Po naših neuradnih informacijah naj bi izvajalcu naročnik, v tem primeru država, plačal ne 12, ampak 14 odstotkov več na celotni del tega projekta, ki znaša dobrih 600 milijonov evrov. Kar po trenutni indeksaciji nanese skoraj 88 milijonov evrov.
Kljub večkratnemu povpraševanju, za koliko se bo projekt podražil, so nam na 2TDK potrdili le, da se je do zdaj projekt podražil za 8,8 milijona evrov.
Iz 2TDK so nam poslali popravek glede navedb. Besedilo objavljamo v celoti:
V oddaji 24UR ZVEČER in na spletnem mestu 24ur.com je bilo v prispevku o podražitvah na drugem tiru navedeno, da so "Izvajalci na projektu drugi tir v lanskem letu že zaračunali na slabih devet milijonov evrov podražitev, v teh dneh pa aj bi po neuradnih informacijah 24UR ZVEČER 2TDK Kolektorju Stojana Petriča potrdil kar 14-odstotno podražitev celotnega obsega pogodbenih del. To bi pomenilo slabih 88 milijonov evrov več." in še: "Po naših neuradnih informacijah naj bi izvajalcu naročnik, v tem primeru država, plačal ne 12, ampak 14 odstotkov več na celotni del tega projekta, ki znaša dobrih 600 milijonov evrov. Kar po trenutni indeksaciji nanese skoraj 88 milijonov evrov."
Družba 2TDK zavrača navedbe, da smo Kolektorjevemu konzorciju potrdili aneks na račun višjih cen surovin, zaradi česar naj bi se projekt drugi tir podražil za slabih 88 milijonov. V Družbi 2TDK poudarjamo, da je bilo do sedaj zaradi podražite, s katerimi se sooča celotna gradbena panoga, izvajalcem del obračunanih 8,8 milijona evrov. Družba 2TDK konzorciju Kolektor ni priznala ne 12-odstotne in ne 14-odstotne podražitve, kot ste navedli, temveč bomo izvajalcem v skladu z veljavnim internim protokolom in ob upoštevanju 656. člena Obligacijskega zakonika priznavali zahtevke za spremembo cen, ki bodo presegale 10 odstotkov, ob upoštevanju indeksa GZS 06-ostala nizka gradnja.
Iz Kolektorja so nam poslali popravek glede navedb. Besedilo objavljamo v celoti:
V oddaji 24UR ZVEČER in na spletnem mestu 24ur.com je bilo v prispevku o podražitvah na drugem tiru navedeno, da so Izvajalci na projektu drugi tir v lanskem letu že zaračunali za slabih devet milijonov evrov podražitev, v teh dneh pa naj bi po naših neuradnih informacijah 24UR ZVEČER 2TDK Kolektorju Stojana Petriča potrdil kar 14-odstotno podražitev celotnega obsega pogodbenih del. To bi pomenilo slabih 88 milijonov evrov več. in še: Po naših neuradnih informacijah so na 2TDK Kolektorjevemu konzorciju potrdili podražitev na račun višjih cen surovin. Navedli ste tudi: Po naših neuradnih informacijah naj bi izvajalcu naročnik, v tem primeru država, plačal ne 12, ampak 14 odstotkov več na celotni del tega projekta, ki znaša dobrih 600 milijonov evrov. Kar po trenutni indeksaciji nanese skoraj 88 milijonov evrov.
V podjetju Kolektor CPG, kot vodilni partner v konzorciju, zavračamo navedbe, da smo z družbo 2TDK sklenili dopolnilo v višini 88 milijonov evrov. Globalna in lokalna gradbena industrija je v zadnjem letu podvržena znatnim dvigom cen materiala, energentov, surovin kot tudi življenjskih stroškov in ostalega. Tudi gibanje cen v letu 2023 bo v veliki meri odvisno od zgoraj omenjenih dejavnikov, na katere ne mi, izvajalci gradbenih del, kot tudi investitor nimamo vpliva. Poudarjamo, da je bilo do sedaj zaradi podražitev obračunanih 8,8 milijona evrov. Enotne prakse, ki bi nam narekovala, kako naj pri investitorju določimo podražitve v Sloveniji, nimamo. Na voljo imamo tako dva načina: indeksacijo, ki jo pripravi Gospodarska zbornica Slovenije ali pa dejansko kalkulacijo spremembe cen. Naj omenimo, da indeksacija hitrejša in transparentnejša, metoda uporabljena za izračun razlike v ceni gradbenih del pa primerljiva z metodologijami, ki jih uporabljajo za izračun Baukostenindexa v Avstriji in Švici. Kljub našemu trudu, da bi preprečili oziroma zmanjšali učinke višjih cen energentov, surovin, materialov in življenjskih stroškov pri projektu izvedbe Drugega tira, postaja jasno, da določena povišanja cen ostajajo, ki pa jih bomo skladno s 656. členom Obligacijskega zakonika in upoštevanjem indeksa GZS 06 – ostala nizka gradnja, tekom izvedbe projekta, usklajevali z investitorjem. Navsezadnje podjetje Kolektor CPG zaposluje več kot 700 ljudi, ki pa so naša primarna skrb.
Same podražitve zaradi višjih cen surovin, kot je na primer železo, sicer niso nepričakovane. Vprašanje pa je, ali so na 2TDK referenčno ceno za dražitev iskali na primer v indeksaciji gospodarske zbornice.
"Tukaj bi nastal malo večji problem, ker so taisti gospodarski subjekti člani te gospodarske zbornice. Ampak tu je pomembno, od kod in na kakšen način ta indeksacija, da so izvajalci upravičeni do tistega zneska. Ne pa, da davkoplačevalci z lastnim denarjem zaradi podražitev materialov prispevamo še več v sam projekt," meni Vrtovec.
Največje gradbišče v državi je že sedaj težko slabo milijardo evrov.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.