Potem ko smo prejšnji teden poročali, da je izvajalec del Kolektor CPG zahteval dodatna dva milijona evrov za pripravljalna dela za drugi tir, so danes v sporočilu za javnost zapisali, da z današnjim dnem umikajo obvestilo in zahtevek za dodatno plačilo, ki ga je terjal zaradi zamika del pri izvedbi projekta drugi tir.
K umiku zahteve je pozvala ministrica Alenka Bratušek, ki je ocenila, da je zahtevek Kolektorja neupravičen in da nima podlage v sklenjenih pogodbah. Z odločitvijo o umiku je zadovoljna. Ob tem je poudarila zavezo ministrstva, da bo storilo vse, da se bodo dela na trasi Divača–Koper začela čimprej.
Danes je sicer v Luksemburgu v Evropski investicijski banki na obisku vladna delegacija, ki se dogovarja o posojilu.

Zakaj zahtevek za aneks?
Kot so nam prejšnji teden sporočili z ministrstva za infrastrukturo, "izvajalec del to zahteva zaradi zamude pri začetku del, ki je nastala zaradi dveh referendumov". Ministrstvo je njihovo zahtevo zavrnilo oziroma v večini zavrnilo, saj se ne strinjajo o dolžini zamude. Kolektor namreč želi prej omenjena dva milijona evrov zaradi enoletne zamude, a naj bi se po besedah ministrstva izvajalec "strinjal, da pogodba stopi v veljavo z dnem uveljavitve zakona".
Zakon o gradnji drugega tira je stopil v veljavo 21. 7. 2018, direkcija za infrastrukturo pa je zahteve dobila 6. 8. 2018, to je 16 dni po uveljavitvi zakona oziroma dneva, ko je pogodba stopila v veljavo. Ministrstvo je zato presodilo, da aneks zaradi referendumskih zamud ni upravičen in se z zahtevo za aneks ni strinjalo.
CPG: Zahtevek umikamo
Direktor CPG Kristjan Mugerli je po poročanju današnjega Dela dejal, da so po vnovični preučitvi projekta in problematike sprejeli odločitev o umiku zahtevka, saj predvidevajo, da bodo s tem zmanjšali oportunitetne stroške, ki nastajajo z nadaljnjo odložitvijo izvedbe del. "Zahtevek umikamo. Dodatne stroške in izgubo smo pripravljeni vzeti nase, da lahko nadaljujemo projekt. Oportunitetna izguba, ki nam nastaja zaradi neizvajanja projekta, se povečuje in je vse večja od dejanske izgube oziroma višine našega zahtevka," pravi Mugerli.
V obdobju, ko se projekt ni premaknil z mrtve točke, so se okoliščine in cene na gradbene trgu po besedah direktorja CPG spremenile. Kot je pojasnil, so stroški dela zaradi povečanega povpraševanja po gradbenih delavcih zrasli za več kot 12 odstotkov. "Višji so stroški najema gradbene mehanizacije in posledično cena opravljenega dela, dizel kot pogonsko gorivo se je v zadnjih 12 mesecih podražil za osem odstotkov, elektrika za petino, cement se je podražil za 12 odstotkov, bitumen za 18 odstotkov, betonsko železo pa za desetino, z elektronskim cestninjenjem so občutno višje cestnine," je naštel.
Pogodba za pripravljalna dela med direkcijo za infrastrukturo in konzorcijem omenjenih družb v višini 14,5 milijona evrov je bila podpisana decembra lani z odložnim pogojem, da začne veljati skupaj z zakonom o drugem tiru. Zakon je po dveh neuspelih referendumih začel veljati šele 21. julija letos.
Kot so še dodali v izjavi za javnost, imajo pripravljeno vse potrebno za začetek del: "Ker zahtevek umikamo, pričakujemo, da bomo lahko z deli začeli najkasneje v mesecu dni."

Bratuškova zahtevala umik
Ministrica Bratušek je od podjetij zahtevala umik zahteve za aneks, sicer po njenih napovedih ne bi bilo prenosa pogodbe z direkcije za infrastrukturo na 2TDK, tako da bi propadel tudi izbor izvajalcev, ki bi ga 2TDK potem najverjetneje ponovil. O prenosu investitorstva projekta bo ta teden odločala vlada, v gradivu bo tudi jasno zapisano, da se izvajalec pripravljalnih del odpoveduje zahtevku za aneks.
Prenos investitorstva z direkcije na podjetje 2TDK bo po napovedih Bratuškove končan do 15. oktobra.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.